8 záhad o ľudskom tele, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli

3695

Napriek pokroku, ktorý veda dosiahla, stále objavujeme nové časti tela, napríklad orgány produkujúce sliny, ktoré boli preskúmané len nedávno. Existuje množstvo funkcií ľudského tela, ktoré nájdeme len u malého počtu ľudí, čo dokazuje, že naše telo je skutočne jedinečné.

1. Rozštiepený čapík (uvula)

v1
Photo by BrightSide

Kúsok mäsa, ktorý visí v zadnej časti nášho hrdla, sa nazýva čapík a plní dôležitú funkciu pri jedení a pití. U 2 % populácie sa však zriedkavo vyskytuje rozvetvená alebo rozštiepená uvula. Je často dedičná a môže mať za následok ťažkosti pri trávení potravy a rozprávaní. V závažnejších prípadoch sa odporúča liečba alebo operácia.

2. Viac chuťových pohárikov

v2
Photo by BrightSide

Niektorí ľudia sa narodili s väčším počtom chuťových pohárikov ako bežní ľudia a nazývajú sa superochutnávači. Ľudia narodení s touto schopnosťou sú citliví na horké chute potravín, ako je káva, čokoláda, brokolica atď. S touto schopnosťou sa narodilo asi 25 % populácie a ženy majú vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať superchute ako muži.

3. Prsty na rukách a nohách bez nechtov

v3
Photo by BrightSide

Predstaviť si seba samého bez nechtov na rukách a nohách je desivá predstava, ale niektorí ľudia sa tak už narodili. Anonychia congenita je zriedkavé ochorenie, ktoré spôsobuje, že sa človek narodí bez nechtov na rukách a nohách. Tento stav však nijako neovplyvňuje ich zdravie a niekedy chýbajú len niektoré nechty na nohách alebo rukách.

4. Nezlomitelné kosti

v4
Photo by BrightSide

Veľmi malý počet ľudí má extrémne husté kosti. Táto genetická mutácia, nazývaná LRP5, bola objavená po tom, čo v roku 1994 istý muž prežil autonehodu bez zranení. Ľudia s týmto ochorením majú kosti, ktoré sú odolné voči zlomeniu a dokonca dokážu nahradiť staré kostné minerály.

5. Malý otvor v blízkosti ucha

v5
Photo by BrightSide

Zvláštnym javom v ľudskom tele, ktorý sa u niektorých ľudí môže vyskytnúť, je malý otvor v blízkosti ucha. Známa ako preaurikulárna jamka je väčšinou neškodná a nemá žiadny osobitný účel.

6. Vnímanie viacerých farieb

Ľudia s tetrachromatiou majú vzácnu schopnosť vidieť ďalšie farby. Všetci máme v očiach fotoreceptory, ktoré nám pomáhajú vidieť svetlo a farby.

v6
Photo by BrightSide

Priemerný človek vidí farby len prostredníctvom 3 fotoreceptorov, a to modrého, zeleného a červeného. Ľudia s týmto ochorením však vidia cez 4. Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať tento stav a približne 12 % z nich má tento jeden navyše.

7. Neustály telesný zápach

v7
Photo by BrightSide

Neustály telesný zápach, známy aj ako trimetylaminúria, je zriedkavé ochorenie, pri ktorom bolo zaznamenaných len približne 100 prípadov. Ľudské telo obsahuje chemickú látku nazývanú trimetylamín, ktorá má rybí zápach. Zatiaľ čo metabolizmus priemerného človeka dokáže túto chemikáliu ľahko spracovať, telo niektorých ľudí to nedokáže. Výsledkom je, že sa táto chemikália hromadí v tele človeka a vyžaruje rybí zápach prostredníctvom jeho potu alebo dychu.

8. Nadmerný rast chlpov

v8
Photo by BrightSide

O vlkodlakoch počúvame len v strašidelných príbehoch, ale tento stav vás presvedčí, že existujú aj v skutočnosti. Hypertrichóza, známa aj ako vlkodlačí syndróm, je nadmerný rast ochlpenia po celom tele. Je taká vzácna, že bolo zdokumentovaných len 50 prípadov. Jej príčiny nie sú známe, ale často sa vyskytuje v rodinách a môže sa vyskytovať už pri narodení.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.