Ako urýchliť rast vlasov? Týchto 25 tipov vám pomôže ak chcete zdravšie a pevnejšie vlasy

5549

Zdá sa Vám, že vaše vlasy rastú slimačím tempom? Zatúžili ste po kratšej frizúre a nechali ste sa u kaderníčky ostrihať? Nie jedna žena svoje rozhodnutie o pár týždňov ľutuje… Zrejme každá dáma aspoň párkrát v živote zatúžila po krásnych, hustých, dlhých vlasoch, aké mala rozprávková Rapunzel. Splietať ich do vrkočov, vytvárať zaujímavé účesy a prijímať obdivné pohľady okolia je to, čo nepochybne zvýši sebavedomie žene v každom veku. Chceli by ste rast svojich vlasov urýchliť? Vyskúšajte naše najlepšie  tipy pre urýchlenie rastu vlasov ale nezabudnite, že „zázračný“ návod neexistuje .

Všetko pre rast vlasov v jednom doplnku

Unikátny výživový doplnok pre zdravé vlasy Renovix je v SR unikátom. Obsahuje čisto prírodné látky pre podporu zdravých vlasov. Mnoho problémov  s rastom vlasov súvisí práve s nedostatkom živín a vitamínov.  Produkt má skvelé hodnotenia.

Rast vlasov

Čo ovplyvňuje rast vlasov?

Každý sme iný. Niekto vidí zmeny v dĺžke svojich vlasov za pár týždňov, niekto sa s nimi môže potrápiť i celé mesiace. Mesačný nárast vlasov je priemerne 1,25 cm. Najrýchlejšie vlasy rastú medzi 15 až 30 rokom života. Je však oveľa viac faktorov, ktoré ovplyvňujú rýchlosť rastu našich vlasov. Patria medzi nich napríklad:

  • Vek
  • Typ vlasov
  • Genetika
  • Životospráva
  • Stres
  • Starostlivosť o vlasy
  • A iné faktory

 

1. Pátrajte po príčine

 

Za vypadávaním, oslabnutím a zlým vzhľadom vlasov sa veľakrát môžu ukrývať i zdravotné problémy, choroby štítnej žľazy, niektoré lieky, diabetes, lupus či plesňové infekcie. Jednou z ďalších najčastejších príčin vypadávania vlasov u mužov a žien sú hormonálne zmeny. Vlasy mnohokrát zoslabnú a vypadávajú aj po pôrode.

 

2. Dostatok vitamínov a živín

Vitamíny sú veľmi dôležité pre správny chod organizmu. Štúdia, ktorá skúmala efekt suplementácie omega-3 a 6 mastných kyselín na 120 dospelých zdravých ženách po dobu 6 mesiacov prišla k zaujímavým záverom. Ženy, ktoré vitamíny suplementovali mali po 6 mesiacoch vlasy hustejšie a menej náchylné k vypadávaniu ako ženy, ktoré tieto vitamíny na vlasy nesuplementovali.

Omega 3 mastné kyseliny sú najzdravšie tuky aké môžeme nášmu telu dopriať a nachádzajú sa aj v bežnej strave (napríklad v rybách, avokáde, vlašských orechoch…). Vitamín B5 dodá vlasom silu a lesk a zabraňuje ich vypadávaniu. Ďalej je vhodný aj vitamín B12 (nájdeme napríklad v rybách alebo vajíčkach) alebo vitamín B6 (nájdeme vo vaječných žĺtkoch). Môžete siahnuť tiež po komplexných výživových doplnkoch, ktoré podporujú zdravie vlasov.

 

 

vitamíny na vlasy

3. Strava je základ

 

Krásny vzhľad vlasov ovplyvňuje aj správna výživa, ktorú by mali tvoriť najmä vitamíny B, A a C, železo a zinok ako aj proteíny, omega-3 mastné kyseliny . Všetky tieto potrebné živiny nájdete napríklad v rybách, ovocí, zelenine, fazuli, orechoch, vajíčkach, sójových produktoch či v bielom mäse.

 

4. Stres škodí každému

 

Stresu sa dnes vyhne len málokto, skúste ho však maximálne obmedziť. Negatívne pôsobí na celé telo vrátane vlasov. Pravidelne a dostatočne dlho spite, urobte si voľný čas, venujte sa aj svojim záľubám a neholdujte prokrastinácií.

 

5. Šetrné zaobchádzanie

 

Každodenné umývanie, priveľa šampónu, násilné drhnutie vlasovej pokožky, fénovanie, kulmovamie, žehlenie či časté farbenie… Patria tieto aktivity k vašim každodenným rituálom? Pozor na to! Vlasy tak oslabujete, štiepite, vysušujete a to ich rastu a zdravému vzhľadu určite neprospieva.

 

6 Prekrvte pokožku hlavy

 

Každodenné jemné prečesanie vlasov by malo byť samozrejmosťou pre každého z nás. Okrem rozmotania vlasových uzlíkov prekrvíte aj pokožku hlavy. Taktiež si ju môžete premasírovať prstami alebo masážnou pomôckou. Pomôcť si môžete aj s jojobovým, kokosovým, olivovým alebo arganovým olejom. Olej stačí iba jemne zahriať a pred umývaním vmasírovať do kaderí.  Prečítajte si ako pôsobí kokosový olej na vlasy.

kokosový olej na vlasy

 

7. Nepreháňajte to so stylingom

 

Kondicionéry, masky, zábaly, oleje, tužidlá… Všetky stylingové produkty dokážu vaše vlasy (dočasne) skrášliť, avšak prekombinovanie produktov a ich pričasté používanie má obvykle opačný efekt.

 

8. Minimum chémie

 

Žiaľ, smutná pravda je, že chémii sa v dnešnej dobe vyhneme už len veľmi ťažko. Okrem stravy ju takmer vždy nájdeme i v kozmetike. Ideálne je kupovať minimum akejkoľvek kozmetiky. Radšej siahnite po hand-made produktoch z kuchyne. Nielenže nejaké to euro ušetríte, ale následne nebudete musieť vyhadzovať obaly od produktov, čo z ekologického hľadiska pomôže i planéte.

 

9. Pravidelné zastrihávanie

 

Tvrdenie, že časté strihanie vlasov zaistí ich rýchlejší rast a hustotu je mýtus, avšak rozštiepené končeky nielenže nevyzerajú pekne, ale navyše aj sťažujú rozčesávanie vlasov, hrebeň sa do nich zadrháva a násilná manipulácia následne dokáže vlasy ešte viac poškodiť a zbytočne povytrhávať.

starostlivosť o vlasy

10. Voda je liekom na všetko

 

Voda odplavuje škodlivé látky a toxíny z tela. Pozor však, hovoríme naozaj iba o čistej vode, nie o sladených nápojoch ani káve. Voda je najzákladnejší prírodný produkt, ktorý je prospešný aj pre zdravý a rýchlejší rast vlasov. Na základe vašej hmotnosti, veku a iných podobných faktorov si vypočítajte, koľko tekutín by ste denne mali prijať, a tento výpočet rozhodne neignorujte. Voda hydratuje a vyživuje vlasy zvnútra. Hydratácia je základ pre zdravé vlasy a predchádza ich lámaniu.

 

11. Vlasy si s droždím rozumejú

 

V nahriatom mlieku rozpustite med a pridajte droždie. Zmes premiešajte. Nechajte odstáť na teplom mieste 15 – 20 minút. Po uplynutí tejto doby pridajte žĺtok a znovu premiešajte.

Masku nanášajte na čisté a vlhké vlasy. Vhodné je vlasy zabaliť aj do kúpacej čiapky či fólie a potom do uteráka kvôli uchovaniu tepla. Proteíny, vitamíny a minerály vďaka teplu preniknú hlbšie do štruktúry vlasov. Nechajte masku pôsobiť aspoň hodinu, najlepšie aj celú noc. Nakoniec opláchnite teplou vodou. Už po prvej aplikácii môžete pozorovať zdravšie, žiarivejšie, hladšie vlasy s väčším objemom.

12. Spánok na hodvábnych vankúšoch

„Hodváb je ku vlasom jemnejší,“ tvrdí dermatológ Jesleen Ahluwalia, M.D zo Spring Street Dermatology v New Yorku, „môže slúžiť ako prevencia proti lámavosti.“ Menej lámavé vlasy budú pôsobiť dlhšie a zdravšie. Popremýšľať nad zmenou vankúša, na ktorom zvyknete spávať, je dobrým krokom ku dosiahnutiu menej lámavých a odolnejších vlasov. Odporúča sa vymeniť vankúše zo syntetických tkanín za mäkký hodváb.

spánok

13. Studená voda počas umývania

Komfortná zóna je pre každého bezpečným miestom. Nedeje sa v nej nič dobrodružné, ale zároveň ani nebezpečné. Každý má nastavené hranice komfortu inak. Niekto považuje za vystúpenie z komfortnej zóny skúšku adrenalínového športu, pre niekoho sa za hranicami komfortu nachádza sprcha v studenej vode. Počas umývania našich vlasov sa odporúča posunúť vodovodný kohútik o pár stupňov do studenej strany. Horúca sprcha môže mať na vašu korunku krásy dehydratačné účinky a vlasy sú náchylnejšie k mastnote. Pri zmývaní šampónu sa odhodlajte a dajte šancu nižšej teplote vody. Ako sa hovorí „pre krásu sa trpí“.

14. Kondicionér

Kondicionér je statočným bojovníkom proti poškodeným vlasom a mastnote. Kvalitný kondicionér by ste rozhodne nemali vynechať, keď príde na rad k starostlivosti o vlasy. Vlasy zanecháva jemné a chráni ich pred následným poškodením.

15. Správny výber uteráku

Čo môže vlasom spôsobiť takáto maličkosť? Zabaliť čerstvo umyté, voňavé vlasy do obľúbeného uteráka, vyložiť nohy a už len oddychovať s čajom v ruke je krásna idylka večera. Avšak problém pri tejto predstave môže zohrať práve spomínaný obľúbený uterák. Zamysleli ste sa niekedy nad jeho zložením? Bavlna, polyester alebo nylon… to všetko môže bez vášho vedomia vlasom škodiť. Optimálnou voľbou je uterák zložený z mikrovlákna, prípadne čisté tričko. Vďaka správnej a premyslenej voľbe ochránite svoje vlasy pred zbytočným trápením.

16. Správne umývanie vlasov

Kto by si bol pomyslel, že pri tak prirodzenej a rutinnej činnosti ako je umývanie vlasov môže existovať zlá technika? Nuž, Townsend v tom má jasno. „Najhoršie, čo môžete urobiť pri snahe urýchliť rast vlasov je vynechanie kondicionéru pri ich umývaní,“ hovorí, „v skutočnosti je to šampón, ktorým by ste mali šetriť najviac ako sa dá.“  Primárnou funkciou šampónu je zbaviť vlasy špiny a znečistenia. Pri umývaní vlasov je potrebné šampón vmasírovať do pokožky hlavy a prúdom chladnej vody ho nechať skĺznuť po vlasoch smerom dolu. Následne aplikovať kondicionér. Pre správny výber šampónu je dôležité zamerať sa na jeho zloženie. Najlepšou voľbou sú šampóny bez sulfátov.

žihľava na vlasy
Pomôcť môže rôzne domáce recepty ako napríklad žihľava

17. Skúste to s cibuľou

Dve až tri nakrájané cibule vyvarte vo vode  a vývarom si opláchnite vlasy. Touto jednoduchou procedúrou dosiahnete lesklé vlasy a podporíte ich rast. Bonusom je, že pri pravidelnej cibuľovej kúre si na vlasoch môžete vytvoriť aj zaujímavý prirodzene vyzerajúci preliv bez chémie.

 

18. Zemiaková šťava (Domáci recept)

Ak zmiešate šťavu z troch zemiakov, k tomu pridáte jeden vaječný žĺtok a trochu medu, vytvoríte skvelú domácu masku na vlasy. Tento úplne prírodný extrakt vlasom zabezpečí rýchly rast, hebkosť a poddajnosť.

 

19. Jablčný ocot  ( Domáci recept)

Tento trik nie je ničím novým. Po nanesení šampónu si premasírujte vlasy jablkovým octom zmiešaným s vodou. Okrem posilnenia vlasovej folikuly, vlasy budú rásť rýchlejšie s pevnejšou štruktúrou. Výhodou tiež je, že jablkový ocot nemá takú prenikavú vôňu, teda sa nemusíte báť pachových stôp na vlasoch.

 

20. Žihľava na vlasy

Hoci pri kontakte s kožou nepríjemne páli a svrbí, pre vlasy je zo hotový poklad! Zastavuje vypadávanie vlasov, obnovuje ich rast, napomáha prečisteniu pokožky hlavy a vlasy kompletne vyživuje. Niekoľko stebiel sušenej žihľavy varte cca 10 minút vo vriacej vode. Pripravovaný odvar môžete naniesť na vlasy pred ich umytím alebo po ňom a vlasy poriadne premasírujte. Túto procedúru opakujte ideálne raz týždenne.

 

21. Žihľavový šampón

 

Drahý chemický šampón z obchodu môžete nahradiť aj vlastnoručne vyrobeným, opäť raz vám pomôže napríklad už spomínaná žihľava. V 200 ml vody vyvarte cca 40 mg sušenej žihľavy a nechajte odstáť aspoň 4 hodiny. Vo vyluhovanej vode rozpustite 80g kastílskeho mydla, ktoré zakúpite v bio potravinách, a 3 čajové lyžice aloe vera. Ďalej pokračujte s ¼ čajovej lyžičky jojóbového či mandľového oleja, prípadne sa môže hodiť i esenciálny olej podľa vlastného výberu. Šampón môžete skladovať štandardne vo fľaši, avšak jeho životnosť je žiaľ len okolo dvoch týždňov, keďže nie je chemicky upravovaný.

 

22. Lopúchová pomoc

 

Koreň lopúcha, či už čerstvého alebo sušeného, varte v hrnci aspoň 15 minút. Pridajte žihľavové listy a zmes nechajte prirodzene vychladnúť na teplotu vášho tela. Preceďte a postupne vylievajte na umyté vlasy. Po procedúre už vlasy neoplachujte. Procedúra je vhodná na vypadávajúce a nadmerne sa mastiace vlasy.

23. Horčicová maska

 

Dve lyžice nezvyčajnej ingrediencie – horčicového prášku, ktorý sa dá zakúpiť napríklad na internete či v špecializovaných potravinách, rozpustíme vo vode, pridáme 1 vaječný žĺtok, 2 lyžice rastlinného oleja a 1-2 lyžice cukru. Z ingrediencií vytvoríme tuhšiu zmes a rovnomerne nanesieme ku korienkom vlasov. Zabalíme do alobalu a v teple necháme pôsobiť okolo pol hodiny. Táto maska okrem stimulácie rastu vlasy posilňuje aj vyživuje, dodáva im živiny a olej predchádza vysušovaniu vlasov.

 

24. Vajíčkový zázrak  ( Domáci recept)

 

Táto základná surovina vytvára tiež základ ďalšej veľmi obľúbenej a populárnej vlasovej masky. Vajíčko totiž obsahuje mnoho vitamínov a minerálov. Dve až tri vajíčka rozšľahajte a naneste od korienkov po končeky vlasov. Na suché vlasy je ideálne použiť len žĺtok, na mastnejšie vlasy sa odporúča len bielok a na normálne vlasy celé vajíčko. Masku nechajte 20 minút pôsobiť a potom zmyte vlažnejšou  vodou. Masku v priebehu pôsobenia nezahrievajte, zrážaním vajec by mohol vzniknúť nepríjemný zápach.  Prečítajte si tiež viac o tom ako pôsobí vaječný žĺtok na vlasy.

strihanie vlasov

25. Zmena účesu

Pokiaľ sa u dĺžky vlasov objaví stagnácia, je vhodný čas začať uvažovať o zmene.  Máte radi praktické účesy, ktoré nezaberajú veľa času a zaistia vám pohodlie počas celého dňa? Skúste vystriedať obyčajný vysoký vrkoč za drdol. Zmena účesu môže dopomôcť vlasom stať sa silnejšími a odolnejšími.

 

Zhrnutie

Internet je plný návodov na výrobu domácich masiek z tých najbláznivejších kombinácií obyčajných surovín, avšak netreba lietať hlavou v oblakoch a nechať sa unášať predstavou videnia nových centimetroch na vlasoch za jednu jedinú noc. Rast vlasov vyžaduje trpezlivosť a dlhodobú dôkladnú starostlivosť. Pre urýchlenie vlasového rastu treba dbať na ich zdravie. Zdravé vlasy majú nižšiu tendenciu lámať sa, sú pevnejšie, hustejšie a na pohľad okúzľujúce. Miesto upätia sa na ich dĺžku treba dbať na pevnú a zdravú štruktúru. Zdravé vlasy sa vám za vašu dôslednú starostlivosť odmenia oslnivým vzhľadom a budú tvoriť toľko ospevovanú korunu krásy.

 

Použité zdroje:

 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre