Suché, mastné alebo vypadávajúce vlasy môžu byt príčinou nedostatku vitamínov, ktoré sú tie najlepšie vitamíny na vlasy?

585

Zdravo vyzerajúce vlasy sú znakom vynikajúceho celkového zdravia, nie nadarmo sa hovorí vlasy – koruna krásy. Ako väčšina častí ľudského organizmu aj ony potrebujú svoju dávku vitamínov a minerálov, dôležitých pre ich dobrú kondíciu a zdravie. Úloha výživy pri liečbe vypadávania vlasov sa v dnešnej dobe stáva rastúcou oblasťou záujmu.

Preto si zosumarizujeme rolu a dôležitosť  vitamínov a minerálov dôležitých pre správnu kondíciu našej štice. Vitamíny na vlasy viete užívať vo forme tabliet alebo v ich prirodzenej forme v jedle. Dôležité je ale podotknúť, že z ovocia a zeleniny nikdy nedosiahnete tak koncentrované množstvo vitamínov ako vo forme rôznych tabliet.

V závislosti od vášho problému je teda vhodné sa rozhodnúť medzi voľnopredajnými tabletkami alebo úpravou stravy.

Vitamíny na vlasy
Vitamíny pre vaše vlasy viete užívať aj vo forme tabliet

 

Vitamín A

Snáď každý z nás pozná z detstva poučku jedz mrkvu budeš mať dobrý zrak. Avšak vitamín A má ešte veľa veľmi významných funkcií. Všetky bunky v tele ho potrebujú pre rast, čo zahŕňa aj správny a rýchly rast vlasov a obmedzenie ich vypadávania.

Deficit vitamínu je nebezpečný, ale jeho nadbytok taktiež. Všetkého veľa škodí a hypervitaminóza 1 vedie k vypadávaniu vlasov rovnako ako hypovitaminóza 2.

Vitamín A ako taký sa nachádza len v živočíšnych potravinách ale jeho prekurzormi sú karotény, najznámejší β-karotén. Práve ten obsahuje už spomínaná mrkva, avšak majú ho v sebe aj sladké zemiaky, dyňa či špenát.

Vitamín B

Komplex vitamínov B zahrňuje 8 vo vode rozpustných vitamínov. Len riboflavín, biotín, kyselina listová a vitamín B12 majú spojitosť s vypadávaním vlasov. Odporúčané denné dávky sa dajú získať vyváženou stravou okrem biotínu, ako jediný B vitamín je produkovaný ľudským telom. Zdravému organizmu ho nemusíme dodávať.

Nutrične bohatý obsah vitamínu B12 majú živočíšne potraviny napríklad pečeň, mäso teplokrvných živočíchov, mliečne výrobky, vajíčka ale aj rybie mäso. Rastlinná strava ho obsahuje len v prípade ak prešla mikrobiálnou fermentáciou teda mliečne nakvasená zelenina. Striktným vegánom sa odporúča stráženie jeho hladiny užívaním výrobkov obohatených o jeho obsah alebo vo forme tabliet.

Vitamín C

Jeho dôležitosť nie je potrebné bližšie predstavovať. Pokiaľ sa človek rozhodne pre cielený príjem nejakého doplnku stravy, býva ako prvá voľba práve on. Hrá zásadnú úlohu pri vstrebávaní železa, preto je jeho príjem  tak dôležitý pri vypadávaní vlasov.

Dostatočné množstvo môžeme získať z rôznych druhov ovocia a zeleniny. Čierne a červené ríbezle, kiwi, papája, pomaranč, jablká, brokolica…  Aj keď sa môže zdať, že ho citrón obsahuje neskutočne veľa, šípky ho rozhodne porazili. Jeho obsah v plodoch ruže šípkovej je 5x väčší ako pri žltom tropickom citruse.  Prečítajte si o najlepších zdrojoch vitamínu C.

Vitamín D

Jeden z najdôležitejších vitamínov, jedinečne syntetizovaný telom a rozpustný v tukoch. Zohráva dôležitú úlohu pri homeostáze vápnika, metabolizme kostných minerálov a základnej biologickej funkcii pri raste buniek. Ukazuje sa, že vitamín D pomáha tvorbe vlasových folikulov.

Získanie je možné aj z jedla nie len opaľovaním. Dobrým zdrojom sú tučné ryby, tresčia pečeň a v menšom množstve sa nachádza v mliečnych výrobkoch a vaječnom žĺtku. Vitamín D sa čoraz viac objavuje aj vo forme doplnkov výživy – tabliet.

Prirodzené vitamíny pre vlasy
Ak sa stravujete zle, môže pomôcť úprava vášho jedálnička a získate tak vaše vitamíny priamo z potravy

Vitamín E

Vitamín E sa podieľa na oxidačnej a antioxidačnej rovnováhe a napomáha chrániť pred voľnými radikálmi. Imunitné bunky sú citlivé na oxidačné poškodenie.

              Štúdie ukazujú asociáciu medzi oxidatívnym stresom a alopéciou 3, pričom pacienti vykazovali nízky level antioxidantov v oblasti pokožky hlavy.

Medzi základné prírodné zdroje môžeme zaradiť strukoviny, avokáda, rastlinné oleje, orechy, obilné klíčky a aj listovú zeleninu.

Železo

Nedostatok železa je najbežnejším celosvetovým nutričným problémom spôsobujúcim zníženú odolnosť proti infekciám a anémiu typickú najmä u žien, sprevádzanú vypadávaním vlasov. Železo má nenahraditeľnú úlohu v ľudskom organizme – pomáha krvným bunkám distribuovať kyslík.

Hladina železa v krvi sa dá veľmi dobre udržiavať pomocou vyváženej stravy. Existuje celý zástup potravín s  obsahom Fe, ako sú: vnútornosti, hovädzie a jahňacie mäso, rybacina ale aj listová zelenina a strukoviny.  Želeto môžete rovnako suplementovať vo forme tabletiek.

Prečítajte si tiež: Najlepšie vitamíny na imunitu.

 

Selén

Stopový prvok nevyhnutný na syntézu viac ako 35 proteínov. Nedostatok je spájaný s alopéciou a dokonca aj so pseudoalbinizmom. Keďže je esenciálny sme odkázaní na jeho príjem z potravy.

Jedným z najznámejších zdrojov selénu sú para orechy, okrem nich sa nachádza v celozrnných cestovinách, obilninách, fazuliach, rôznych druhoch semienok a orieškoch.

Zinok

Rovnako ako selén aj zinok patrí medzi esenciálne stopové prvky. Taktiež je potrebný na tvorbu viac ako 300 enzýmov potrebných na správnu funkciu imunitného systému, rast organizmu, liečenie poranenia a syntézy kolagénu. Dobrá hladina zinku v ľudskom tele udržiava vyvážená a pestrá strava.

Skvelým zdrojom zinku sú semienka, orechy, strukoviny, tofu, tempeh, celozrnné obiliny  alebo tahini. Keďže sú vegánske ,,mlieka´´ vyrábané práve z už spomínaných orechov alebo sóje či ovsených vločiek sú skvelým zdrojom. Pri užívaní zinkových tabliet sa odporúča neužívať ich na lačný žalúdok – môže vám prísť nevoľno.

TIP na článok: Aké vitamíny sú najlepšie pre pleť?

Podpora rastu a vitality vlasov

Ku správnemu zdraviu a vitalite vlasov nemusíme prispievať len správnym prísunom vitamínov a minerálov, ale aj starostlivosťou o našu bujnú hrivu. Existuje niekoľko typov esenciálnych olejov podporujúcich správny rast a odolnosť vlasov, napríklad tymiánový, levanduľový, cedrový mätový, ylang-ylang či šalviový. Majú povzbudzujúce a stimulačné vlastnosti na pokožku hlavy a vlasov. Taktiež majú často antibiotické, antimikotické alebo antifungicídne účinky. Je potrebné si dávať pozor na alergické reakcie predsa sú to koncentrované silice a s ničím to netreba preháňať. Vždy je dôležité dodržať postup použitia.

 

Či už si zvolíte starostlivosť správnou dávkou vitamínov v podobe zdravej, vyváženej stravy, vlasovej kúry v podobe zábalov s prídavkom esenciálnych olejov, alebo dokonca aj bežných rastlinných  olejov ako kokosový alebo ricínový vždy je potrebné dbať aj na jemné zaobchádzanie s vlasmi počas umývania a sušenia.

V komentároch sa môžete podeliť o váš názor a aké sú podľa vás najlepšie vitamíny či už na vypadávajúce alebo inak poškodené vlasy.

 

 

Zdroje

  1. https://www.healthline.com/nutrition/best-vitamins-hair-growth#TOC_TITLE_HDR_2
  2. https://www.wikiskripta.eu/w/Vitamin_A
  3. http://www.prvky.com/zelezo-potraviny.html
  4. http://veganskaspolecnost.cz/vyziva/mineraly/selen/
  5. https://www.wikiskripta.eu/w/Vitamin_B12

Literatúra

  1. GOLDBERG L. J., LENZY Y. 2010: Nutrition and hair. Clinics in Dermatology 28, 412-419.
  2. AHMED A. A., ALMOHANNA H. M., TOSTI A., TSATALIS P. J. 2019: The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss. Dermatol Ther 9, 51-70.
  3. HASSANIEN E. A., OWN S. H., THARWARD A. 2017: Computational model for vitamin D deficiency using hair mineral analysis. Computational Biology and Chemistry 70, 198-210
Hypervitaminóza- chorobný stav z nadbytku vitamínov v organizme

 

Hypovitaminóza – chorobný stav z nedostatku vitamínov v organizme

 

Alopécia – vypadávanie vlasov

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre