Zaujímavosti a fakty o architektúre, ktorá bola olympijským športom a čo ma spoločné s kockami LEGO či hrou The Sims?

873

Je v podstate všade okolo nás. Človek je tvor vynaliezavý a od počiatkov jeho vzpriamenej chôdze tvorí obydlia aké sa mu páčia. Samozrejme to neboli hneď mrakodrapy, ale ťahla po tehle, pravý uhol za pravým uhlom sme sa dopracovali až k dnešnej architektúre. Preto si o nej predstavíme niekoľko zaujímavých faktov.

 

Architektúra bola kedysi olympijským športom

Foto: ZaujimavySvet

Počas prvých štyroch desaťročí novodobých olympijských hier bolo udelených 151 medailí za hudbu, maľbu, sochárstvo, literatúru a architektúru. Barón Pierre de Coubertin, ktorý oživil moderné hry a založil Medzinárodný olympijský výbor, považoval umenie za nevyhnutnú súčasť súťaže. Jediná podmienka bola, že každý umelecký príspevok musel súvisieť so športom.

 

Dlaždice Girih, používané islamskými architektmi stovky rokov, sú matematicky podobné obkladom Penrose, objaveným v 70. rokoch 20. Storočia

Foto: wikimedia

Penrose obklad bol pomenovaný po matematikovi a fyzikovi Sirovi Rogerovi Penrosovi, ktorý v 70. rokoch experimentoval so sadou piatich rôzne tvarovaných obkladačiek, aby vytvoril vzory so špeciálnymi geometrickými vlastnosťami. Islamskí architekti vytvorili dlaždice Girih pred viac ako piatimi storočiami, ale až v roku 2007 fyzici Peter J. Lu a Paul J. Steinhardt preukázali, že zdieľajú mnohé matematické vlastnosti s dlaždicami Penrose.

 

LEGO bolo používané na výrobu špeciálnych kociek pre architektov

Foto: Flickr

Keď sa Godtfred Kirk Christiansen, syn zakladateľa LEGO, pokúsil vyrobiť Lego model domu, ktorý staval, nevyšiel v mierke, pretože Lego kocky majú pomer šírky a výšky 5:6. To viedlo k vytvoreniu Modulexu, oveľa menšej tehličky, ktorá bola založená na dokonalých kockách, v roku 1963. Bohužiaľ, tehličky boli prerušené v 70. Rokoch.

 

Maya Lin je neter jednej z najznámejších ženských architektiek v modernej čínskej histórie

 

Lin Huiyin je považovaná za prvú ženskú architektku v modernej Číne. Po boku svojho manžela Lianga Sichenga pomáhala rozbehnúť katedru architektúry na Severovýchodnej univerzite v Shenyangu. Maya Lin, ktorá navrhla pamätník vietnamských veteránov vo Washingtone DC, je Huiyinova neter.

 

Budova nadácie Cooper Union Foundation v NYC obsahovala výťahovú šachtu, aj keď moderné výťahy ešte neboli vynájdené

Foto: wikimedia

Elisha Otis prvýkrát predviedol svoj bezpečnostný výťah v roku 1852 v Londýne a prvý úspešný osobný výťah nainštaloval v 5-poschodovej budove E V Haughwout v roku 1857. Ani jeden z týchto výtvorov však nezahŕňal modernú šachtu. Boli ponechané otvorené pre prípad zlyhania. Peter Cooper dal v roku 1859 dôveru vo výťahovú technológiu a v roku 1859 dal do budovy nadácie Cooper Union Foundation začleniť valcovú šachtu s výťahom na mieru, ktorý neskôr pridal Otis.

 

Francúzsky poštár strávil 33 rokov budovaním „Ideálneho paláca“ z kameňov, ktoré zbieral počas svojho každodenného kola

Foto: Wikimedia

Francúzsky poštár Ferdinand Cheval strávil 33 rokov zbieraním kameňov pri doručovaní pošty – nie hocijakých – špeciálny druh tvrdeného pieskovca formovaného časom a vodou. Postavil fantastický Le Palais Idéal v Hauterives. Budova je považovaná za ukážkový príklad naivného umenia a v roku 1969 bola označená za kultúrnu pamiatku.

„The Sims“ bol pôvodne navrhnutý ako simulátor architektúry

Foto: Youtube

The Sims, ktorý debutoval v roku 2000, je jednou z najpopulárnejších videohier na svete. Ale predtým, než sa stal simulátorom života, pôvodný koncept mal hru fungovať viac ako SimCity: hráči navrhli dom a autonómne postavy testovali úspech dizajnu.

 

Jeden z vodcov útoku na Svetové obchodné centrum z 11. septembra bol architekt

Foto: Wikimedia

Mohammed Atta, ktorý narazil prvým lietadlom do severnej veže Svetového obchodného centra, mal diplomy z architektúry a urbanizmu. Stavbu výškových budov v Káhire a ďalších starovekých blízkovýchodných mestách považoval za nehanebné využitie Západu, ktoré by zničilo ich charakter.

 

Medzi začiatkom a koncom výstavby Veľkého čínskeho múru uplynulo viac času ako medzi začiatkom kresťanstva a dneškom

Foto: ZaujimavySvet

Myšlienka jediného, zjednoteného múru na ochranu Číny pred útočníkmi sa začala, keď Qin Shi Huang, prvý čínsky cisár (221 – 206 pred Kr.) spojil rôzne opevnenia postavené medzi 8. a 3. storočím. Stavba pokračovala do roku 1878, čo znamená, že vrátane pôvodného opevnenia bol múr vo výstavbe viac ako 2 600 rokov.

 

 

Zdroje:

https://www.archdaily.com/879764/13-weird-surprising-architecture-facts-youve-probably-never-heard

https://www.markmuirarchitect.com/10-fun-facts-about-architecture

https://kidadl.com/facts/architecture-facts-learn-about-the-art-of-designing-buildings

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre