Prvýkrát v Berlíne? Prečítajte si najlepšie tipy na letenky i atrakcie

1196

Hlavné mesto Nemecka, Berlín, máme zo Slovenska ako na skok. Navyše sa z Bratislavy dostanete do Berlína priamym letom a s akciovými letenkami do Berlína neminiete viac ako 20 € za spiatočný let. Lákavá ponuka?

V Berlíne nájdete všetko. Históriu, kultúru, nekonečné večerné párty aj gurmánske zážitky v reštauráciach. Budovy po celom meste predstavujú významné míľniky nemeckej histórie – Reichstag, Brandeburská brána alebo Checkpoint Charlie.

V celom Berlíne nájdete viac ako 175 múzeí a ak sa na to všetko budete chcieť pozrieť zhora, vyberte sa na televíznu vežu, ktorá sa týči nad celým mestom.

Berlín
pixabay.com

Ako na letenky do Berlína?

Veľkou výhodou cestovania do Berlína je priame letecké spojenie z Bratislavy, ktoré prevádzkuje nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair. Lieta sa na letisko Schönefeld. Ceny akciových spiatočných leteniek sa pohybujú od 25 € za spiatočnú letenku pre osobu.

Ďalšie lacné spojenia ponúka letisko v Budapešti. Dostanete sa klasickými aj nízkonákladovými leteckými spoločnosťami. Najobľúbenejšie sú spoločnosti Ryanair a Easyjet, práve vďaka nízkym cenám leteniek. Letecká spoločnosť Easyjet lieta na obe Berlínske letiská, preto si veľmi dobre všímajte medzinárodný kód letiska na vašej letenke, SFX pre Schönefeld a TXL pre Tegel. Za letenky klasickými leteckými spoločnosťami (Austrianairlines, Lufthansa) zaplatíte približne od 120 € za spiatočnú letenku pre jednu osobu.

Letenky do Berlína
pixabay.com

Viedenské letisko ponúka množstvo priamych leteckých spojení s Berlínom vrátane letov spoločnosti Easyjet, ktoré sa pohybujú okolo 70 € za spiatočnú letenku.

Bohužiaľ košické letisko nedisponuje priamym leteckým spojením do Berlína. Na výber máte iba lety s jedným medzipristátím, ktoré operuje poľská letecká spoločnosť LOT. Lety s krátkym medzipristátim trvajú okolo štyri a pol hodiny na jeden smer.

Ako sa dostať z letiska priamo do mesta?

Letisko Schönefeld (SXF) sa nachádza juhováchodne od centra mesta vo vzdialenosti približne 18 kilometrov. letisko s centrom mesta spája linky vlaku S-Bahn číslo S49 a S9. Cesta do centra vám zaberie približne 45 minút.

Druhé Berlínske letisko sa volá Tegel (TXL) a leží severozápadne od mesta. Je pomerne blízko od centra, vo vzdialenosti len osem kilometrov. Do centra sa dostanete za 15 minút, čo je naozaj luxusne rýchla preprava v porovnaní s inými veľkými metropolami a ich letiskami. Z a na letisko sa ľahko dostanete autobusmi číslo 109 a 128. Autobus JetExpressBus TXL spája letisko s hlavnou železničnou stanicou.

pixabay.com

Doprava v Berlíne

Celé mesto je rozdelené do troch tarifných zón – A, B a C. Zóna A pokrýva stred a centrum mesta aj linky vlakov S-Bahn. Tarifná zóna B sa nachádza za líniou S-Bahn a prekračuje hranice mesta. Posledná tarifná zóna zaberá územie okolia Berlína, vrátane mesta Postdam či letiska Schönefeld.

V Berlíne sa môžete prepravovať vlakmi nadzemným metrom S-Bahn, podzemným metrom U-Bahn, autobusmi, trolejbusmi aj trajektami. Každý denný lístok platí od označenia do nasledujúceho dňa do tretej hodiny rannej. Celodenný lístok do zóny A a B stojí 7 € a do zón ABC 7,70 €.

pixabay.com
Berlin
© ZaujímavýSvet.sk

Ubytovanie v Berlíne

Po zakúpení leteniek je na rade ubytovanie, to je predovšetkým otázkou vašich osobných preferencii a rozpočtu. Ak ste rodina alebo väčšia skupina ľudí, ktorý požadujú trochu komfortu, uprednostnite ubytovanie cez portál airbnb.com. Nájdete tam ubytovnie u súkromných osôb a môžete si prenajať aj celý byt len pre seba. Keď sa cena rozpočíta na viacej osôb, zvyčajne je veľmi prijateľná.

Väčší dobrodruzi môžu vyskúšať ubytovanie na zdieľaných izbách v hosteloch, ktoré nájdete aj na protále booking.com alebo ubytovanie cez portál couchsurfing.org.

TIP ?
TIP: Ubytovanie riešte určite s dostatočným predstihom – Ideálne ihneď po zakúpení leteniek do Berlína

Aké historické pamiatky by ste mali v Berlíne vidieť?

Letenky vybavené, ubytovanie tiež je čas na na objavovanie mesta !

Televízna veža

Bola postavená počas rozdelenia Nemecka na NDR a NSR a dnes je symbolom jednoty celého mesta. Poschodie s panoramatickým výhľadom vám ponúkne úchvatný pohľad na celé mesto. Celá veža sa týči do výšky 368 metrov a nájdete ju na námesti Alexanderplatz. Okrem toho, že ide o pamiatku, ktorú by ste nemali počas návštevy Berlína vynechať, ide aj o najvyššiu verejnosti dostupnú budovu v Európe.

pixabay.com

Brandenburská brána

Prvá zastávka každého návšetevníka Berlína je práve Brandeburská brána. Je jednou z najznámejších pamiatok v meste a súčasne ikonickým symbolom berlínskej aj nemeckej histórie. Symbolizuje ako rozdelenie mesta počas Studenej vojny, tak aj pád Berlínskeho múru ale aj opätovné znovuzjednotenie celej krajiny. Čo sa týka jej výstavby, ide o pieskovcovú neoklasicistickú budovu.

pixabay.com

Zámok Charlottenburg

Objavte čaro rokoka v nádhernom zámku Charlottenburg. V minulosti išlo o letné kráľovské sídlo a dnes je to najväčší a najkrajší palác v Berlíne. Pomenovaný je po pruskej kráľovnej Sophie Charlotte. Bola výnimočnou ženou, ktorá vedela hrať na hudobné nástroje vrátane harfy aj spievať operné árie. Bola blízkou priateľkou ďalšieho známeho Nemca, filozofa Gottfried Wilhelm Leibniza. Zomrela vo veku len 36 rokov a celý zámok aj jeho okolie pomenovali po nej.

pixabay.com

Checkpoint Charlie

Ak ste o tomto mieste počuli iba z trilerov, vojnových filmov alebo detektívnych príbehov, príďte sa presvedčiť na vlastné oči, že nie je vymyslené. Nachádza sa na rohu ulíc Friedrichstraße a Zimmerstraße. Počas studenej vojny bol jedným z miest, kde sa dalo prechádzať medzi rozdelenou nemeckou krajinou.

pixabay.com

Berlínsky múr

Spomienka na nie až tak vzdialenú minulosť kedy jeden múr rozdelil rodiny aj priateľov len kvôli mocenským ambíciám oboch strán. Dnes je Berlínsky múr miestom, kde môžu svoje diela vystaviť talentovaní umelci.

Berlínsky múr
©ZaujímavýSvet.sk

Čo by ste mali v Berlíne ochutnať?

 

Nemecká kuchyňa nemá vo svete také meno ako francúzska či talianska, ale ak už ste raz v Berlíne potešte aj svoje chuťové bunky niečím pravým nemeckým.

Currywurst

Pikantná klobása pochádza z povojnového obdobia po skončení druhej svetovej vojny a je obľúbeným jedlom vo všetkých berlínskych rýchloobčerstveniach. Zvyčajne sa podáva s rajčinovou omáčkou a pečivom. Dokonca v Berlíne nájdete aj múzeum zasvätené tejto mäsovej pochúťke.
pixabay.com

 

Doner Kebab

Veľký sendvič, placka alebo pita chlieb naplnený mäsom, zeleninou a dresingom stojí zopár eur a kúpite ho po celom Berlíne. Jedlo priniesli do krajiny tureckí imigranti a udomácnilo sa na toľko, že sa stalo rovnocenným členom nemeckej kuchyne.

Čokoláda

Dostali ste chuť na niečo sladké? Zastavte sa v najväčšej predajni čokolády na svete – Fassbender & Rausc. To musíte vidieť. Nájdete tu čokolády všetkých druhov, pralinky a mnoho iných sladkostí. Budete sa cítiť ako v továrni na čokoládu Willyho Wonka. Pokochať sa môžete aj na čokoládovej Brandeburskej bráne alebo Reichstagu.
pixabay.com

Navštívte kaviareň.

Berlín je rovnako známy aj svojou kaviarenskou kultúrou. Určite odporúčame navštíviť niektorú berlínsku kaviareň alebo rovno viac . Každá ma unikátny interiér, skvelú kávu a rovnako aj jedlo (odporúčame raňajky)

Vyskúšané a odporúčané kaviarne:

Vyskúšajte aj „netradičnú berlínsku“ kuchyňu

Ak vám tradičné berlínske jedlá neulahodili alebo len chcete „niečo iné“ určite využite to, že sa nachádzate v multikultúrnom meste Európy a doprajte si napríklad kvalitnú Indiu alebo namakaný ramen v Cocolo Ramen !

Ramen v Berline
© ZaujímavýSvet.sk

Berlín to sú undergroundové párty a kluby.

Ak nie ste „tradičný turista“ alebo si radi popri cestovaní aj vyrazíte za zábavou vedzte, že práve Berlín je synonymum európskeho nočného života. O Berlínskych kluboch by sme vedeli napísať osobitný článok. Medzi najznámejšie patria napríklad Berghain, Watergate alebo legenárny Tresor . Očakávajte klubovú a hlavne techno hudbu, ktorá je pre Berlín príznačná. V závislosti od klubu sa môžete stretnúť so striktnou „filtráciou“ návštevníkov pri vstupe (napr. Tresor, Berghain..)

TIP ?
TIPY ako zvýšiť šancu na vstup do klubu :

  • Nenavštevujte kluby pod značným vplyvom alkoholu
  • Ak ste väčšia skupina radšej sa rozdeľte po 2-3 ľuďoch
  • Zistite si dopredu, kto v danom klube vystupuje môžu sa vás to opýtať pri vstupe
  • Samozrejme majte pripravený občiansky preukaz
No aj napriek tomu, že budete snažiť sa môže stať, že vás do klubu nepustia pripravte si preto radšej záložný plán / klub, ktorý chcete navštíviť. Nie je to žiadna hanba na internete sa objavuje často mnoho recenzií od nespokojných a slušných návštevníkov ktorých jednoducho nepustili. Niektorí to dávajú za vinu aj homofóbií alebo rasizmu .
Berghain
Najpreslávenejši klub Berghain . Foto: wikimedia

Veríme, že sme vás inšpirovali k návšteve Berlína a rozhodnete sa pre kúpu leteniek . Ak ste Berlín už navštívili neváhajte a podeľte sa o vaše zážitky alebo pocity v komentároch pod článkom.

 

zdroje:
wikipedia.sk
lonelyplanet.com
tripadvisor.com
visitberlin.de
budgettravel.com
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre