Megasprievodca mestom Edinburgh – Prečítajte si zaujímavosti a informácie o letenkách, ubytovaní či doprave druhého najväčšieho škótskeho mesta

2323

Mesto rušného života, whiskey a krásnej okolitej prírody. Tromfom v rukáve škótskeho hlavného mesta je stredoveká časť starého mesta. Okrem historických pamiatok vás očarí hrad Edinburgh, v ktorom sa ukrývajú korunovačné klenoty škótskych kráľov.

 

Druhé najväčšie škótske mesto má jednu neslávnu prezývku – Auld Reekie, čo v preklade znamená starý fajčiar. Prezývka pochádza z obdobia, keď ľudia na vykurovanie využívali uhlie a drevo. Dym z komínov bolo vidieť na ďaleko.

Zaujímavosťou je, že Edinburgh bol prvým mestom na svete s oficiálne zriadenou požiarnou zbrojnicou. Pre nadšencov Harryho Pottera je tu malá kaviareň The Elephan, kde J.K. Rowlingová napísala niektoré pasáže knihy.

 

Autor čerpal informácie predovšetkým z vlastnej skúsenosti návštevy mesta.

Ako na letenky do Edinburghu?

Lety do Edinburghu prilietajú na letisko Edinburgh, ktoré sa nachádza priamo v meste v oblasti Ingliston. Akciové letenky sa objavujú pomerne často a sú za výhodné ceny.

Z Bratislavy lieta priame letecké spojenie vo štvrtky a nedele spoločnosťou Ryanair. Ak sa vám podarí zachytiť zľavnené letenky do Edinburghu zaplatíte len okolo 70 €. Let trvá niečo menej ako tri hodiny. Košické letisko neponúka vhodné letecké spojenie do Škótska.

Pre viacerých môže byť okrem Bratislavy zaujímavé aj priame spojenie z Budapešti. Let trvá rovnako dlho ako s Bratislavy a lieta v pondelky a piatky Ryanair. Ceny sú rovnako okolo 70 – 80 €. Nájdu sa samozrejme aj drahšie, ale zvyčajne to nie je viac ako 150 €.

Z Viedne je vhodnou alternatívou spojenie leteckou spoločnoťou Easyjet. Ceny sa pohybujú okolo 150 € za spiatočnú letenku.

Ako sa dostať z letiska do centra mesta?

Letisko Edinburgh nájdete na svojej letenke pod medzinárodnou značkou EDI a je hlahvným medzinárodným letiskom Škótska. V roku 2016 prepravilo viac ako 12 miliónov pasažierov. Z letiska do mesta je to 10 kilometrov.

Letisko je veľmi dobre prepojené s mestom vďaka autobusovým linkám. Autobusová spoločnosť Lothian operuje tri linky. Najfrekventovanejším spojením je Airlink 100. Chodí každých 10 minút. Za lístok zaplatíte v prepočte približne 4,80 € (deti 2,20 €). Autobus odchádza z terminálu pre vnútroštátne lety a smeruje na zastávku Waverley Bridge v meste. Lístky sa môžete zakúpiť priamo v ich kancelárii na letisku, online alebo aj u vodiča.

Druhou alternatívou je električka, ktorá odchádza z letiska každých 7 minút od 06:18 do 22:48. Okrem centra mesta stojí aj na zastávkach Murrayfield Stadium, železničnej stanici Edinburgh Gateway, Edinburgh Park, Haymarket a námestí St. Andrew. Za lístok zaplatíte £5.50 (deti £3.00). Lístky sa dajú zakúpiť online alebo v automatoch. Pozor na to, že automaty nevydávajú peniaze.

Doprava v Edinburgu

Najlepším spôsobom prepravy je pešia chôdza. Väčšina najdôležitejších pamiatok sa nachádza v centre a ak si nájdete ubytovanie v blízkosti Royal Mile, nebudete potrebovať viac ako dva tri lístky na autobus.
pixabay.com


Taxiký v Edinburghu

Klasický dizajn taxíkov ladí s atmosférou mesta podobne ako v Londýne.

Autobusy

Verejnú autobusovú dopravu v Edinburghu zabezpečujú viacere spoločnosti. Najväčšie sú Lothian a First.Obe spoločnosti využívajú rovnaké autobusové zastávky ale každá má iné čísla autobusov a vlastné lístky.

Ak sa rozhodnete pre kúpu celodenného lístka, všimnite si, ktorá autobusová linka vás prepraví najbližšie. Celodenné lístky ponúka iba Lothian a zaplatíte zaň 4 libry. Naň sa môžete prepravovať aj električkami.

Obe spoločnosti majú približne rovnaké ceny lístkov. Napríklad jednorazový lístok stojí vo First od £1.50 (v závisloti od vzdialenosti) a v Lothian je to £1.60.

Električka

V Edinburghu je iba jedna električková linka, ktorá spája York Place s letiskom Edinburgh. Otvorili ju v máji roku 2014 a má 15 zastávok. Pre turistov je toto spojenie atraktívne iba v prípade prepravy z a na letisko. Jednorazový lístok stojí £1.60, spiatočný £3.20.

Ubytovanie v Edinburgu

Pre turistov sú najobľúbenejšie možnosti ubytovania v hoteloch, hosteloch a ubytovanie u domácich obyvateľov cez portál airbnb.com.

Z toho drahšieho a lepšieho ubytoavania sú v ponuke hotely Ibis Edinburgh Centre South Bridge, ktorý sa nachádza len 5 minút chôdze od hlavnej železničnej stanice priamo v centre Starého mesta. Ďalším kvalitným hotelom je Holiday Inn Express Edinburgh Waterfront , z ktorého to budete mať na skok do všetkých vychýrených pubov a obchodov.

 

V prípade, ak máte záujem a pekné ale cenovo výhodné ubytovanie skúste hostely Kick Ass Hostel alebo Haystack Hostel. Kick Ass Hostel má fantastickú polohu v centre mesta a úžasný výhľad na hrad Edinburg. V roku 2015 bol vyhlásený za najlepší hostel vo Veľkej Británii.

Hostel Haystack má asi tú najlepšiu možnú polohu. Nachádza sa priamo medzi Starým a Novým mestom a dve minúty chôdze on autobusovej a vlakovej zastávky.Máte to kúsok k pamiatkám a na skok do barov a diskoték.

Čo by ste mali vidieť v Edinburghu?

Po Londýne je Edinburgh druhým najobľúbenejším turistickým mestom. AK chcete zistiť, prečo je taký atraktívny a ktoré miesta vám vezmú dych, budete musieť zbaliť kufre a prísť sa pozrieť. Aby ste vedeli, ktoré pamiatky sú tie naj, máme pre vás stručný prehľad.

 

Royal Mile

Najznámejšia ulica Edinburgu, ktorá spája hrad Edinburg s palácom Holyroodhouse. Na dĺžku má približne 1,8 kilometra, čo zodpovedá jednej britskej míli. Pozdĺž ulice sa nachádzajú krásne pasáže a nádvoria, ktoré vás vtiahnu do Stredoveku.

High Street

Najobľúbenejšia časť ulice Royal Mile, na ktorej sa nachádza katedrála St Giles, Tron Kirk, obchody a množstvo barov a reštaurácii. .

High Street
High Street je najkrajšia ulica celého mesta

Hrad Edinburgh

Vysoko na skale sa nachádza svetoznáma škótska pevnosť hrad Edinburgh. Dnes je symbolom celého mesta a najnavštevovanejšou turistickou atrakciou. Každý rok ho navštívi viac ako 1,5 milióna turistov. Vstupné do hradu stojí 19,60 €.

 

pixabay.com

Zámok Holyroodhouse (Palace)

Zámok je oficiálnym sídlom kráľovnej a rezidenciou kráľovskej rodiny v Škótsku. Celý palác je klenotom barokovej architektúry s množstvom nádherných ornamentov, ktorý stojí za návštevu.

Holyrood PalaceEdinburgh Zoo

Prekrásna a rozsiahla ZOO je jedinou ZOO vo Veľkej Británii, v ktorej nájdete koaly a pandy. Založená bola už v roku 1913 a je druhou najnavštevovanejšou atrakciou po hrade Edinburgh. Nájdete tu viac ako 1000 druhov zvierat vrátane množstva ohrozených druhov. Vstupné je 19 libier pre dospelú osobu (14,50 pre dieťa).

Arturovo Sedlo (Arthur’s Seat )

Arturovo sedlo je kopec týčiaci sa nad Edinburgom . Ak vám mesto už začne „liesť krkom“ odporúčame nenáročný výšľap na tento kopec. Cestou okúsite škótsku prírodu a za odmenu budete mať výhľad na ktorý tak rýchlo nezabudnete. Ak milujete prírodu a turistiku je to určite pre vás !

Čo by ste mali v Edinburghu ochutnať?

Haggis

Typický vtip, ktorý domáci obyvatelia radi rozprávajú cudzincom. Presviečajú ich, že haggis je druh zvieratka. V skutočnosti ide o ovčie vnútornosti (srdce, obličky a pľúca). Mäso sa pomelie s koreninami, tukom, ovsenými vločkami a cibuľou a varí sa tri hodiny zavreté v ovčom žalúdku.

Haggis

Škótske maslové tyčinky

Recept na sušienky pochádza zo Stredoveku, pôvodne išlo o usušený chleba, do ktorého neskôr pridali maslo a vznikli veľmi chutné a typicky škótske sušienky.

 

Škótska whiskey

 Scotch Whisky Experience

Scotch Whisky Experience je zážitok pre všetkých milovníkov a fanúšikov Whiskey

 

 

Pravdepodobne najslávnejší škótsky alkohol. Svoju výraznú chuť získava z destilovanej jačmennej a rašelinovej vody. Ak sa chcete o škótskej whiskey dozvedieť viac, existuje niekoľko degustačno-informačných podujatí, ktoré vám o whiskey povedia úplne všetko. Príkladom je Scotch Whisky Experience v Royal Mile, ktorej sme sa zúčastnili a môžeme ju iba odporučiť !

Zaujímavosti

 

1. Mesto Edinburgh bolo zaleožené v 7. storočí nášho letopočtu. Niekedy ho nazývajú Aténami severu a Robert Louis Stevenson o ňom povedal že: „Edinburgh je tým, čím by mal byť Paríž„. Uvidíme čo si po prečítaní poviete o tomto meste vy.

2. Obrovský a majestátny Edinburský hrad je postavený na sopke. Naposledy bola táto sopka činná asi pred 350 mil. rokov.

3. Kráter tejto sopky dostal pomenovanie „Arthur`s Throne“ (Arturov trón).

edinburg6

4. Prví ľudia sa na „Castle Rock“ objavili asi 1000 rokov pred Kristom.

5. Edinburgh bolo prvým mestom na svete, ktoré malo hasičov. Bolo to v roku 1703 a hasičmi boli iba dobrovoľníci. Preto trvalo tak dlho zhromaždiť ľudí a dostať sa k požiar skôr než celé miesto zhorelo.

6. Edinburgh je najzelenejším mestom v UK. Toto mesto s rozlohou 259 km² má až 112 parkov.

 

7. Prvý kráľ Veľkej Británie, James I sa narodil práve na Edinburskom hrade.

8. The Stone of Destiny, ktorý sa nachádza na Edinburskom hrade, sa ešte stále používa na korunovanie Anglických monarchov.

9. J.K.Rowling počas svojho ťažšieho Životného obdobia pravidelne navštevovala Nicolson`s café a práve tu začala písať svoju prvú knihu Harryho Pottera. Teraz sa tu nachádza reštaurácia, ktorá sa volá „Spoon“.

edinburg7

10. S produkciou whisky sa nezačalo v Škótsku ale v Írsku v 5. storočí, avšak teraz sa tu nachádza viac ako 100 výrobcov tohto populárneho alkoholu.

11. Národným zvieraťom v Škótsku je jednorožec.

12. Počet historických budov v Edinburgu je vyšší ako kdekoľvek inde. Nachádza sa tu asi 16 000 historických budov z rôznych historických období.

edinburg3
Letenky do magického Edinburghu zoženiete už naozaj lacno !

 

13. Mesto tiež stojí na siedmych kopcoch presne ako Rím a Moskva.

14. Každý rok mesto navštívi približne 13 miliónov turistov z celého sveta.

15. Edinburgh je veľmi umeleckým mestom. Každý rok sa tu v Auguste koná Summer Art festival, kde sa zídu najlepšie koncertné a divadelné súbory zo sveta.

Edinburgh Fringe Festival 2014...Edinburgh Fringe Festival acts

16. Royal Mile je jedna z najslávnejších ulíc v meste. Bola obľúbenou ulicou na prechádzky pre Škotských a Anglických monarchov.

17. Posledná verejná poprava v Edinburgu bola vykonaná v roku 1864 a popraveným bol George Bryce.

18. Sir Arthur Conan Doyle sa narodil v Edinburgu a tam sa aj inšpiroval profesorom Joseph Bell, ktorý je podkladom pre postavu slávneho Sherlocka Holmesa.

edinburg5

19. St Margaret’s Chapel je zrejme najstaršou budovou v meste. Bola nájdená v hradbách hradu a postavili ju na počesť kráľovny Margaret. Tá vraj zomrela kvôli zlomenému srdcu, keď skonal jej manžel kráľ Malcolm III.

20. Obyvatelia mesta v 17. storočí verili, že keď si budú na hlavu natierať popol zo spáleného holubieho trusu, zbavia sa tak plešatosti.

TIP! Ak by ste mali chuť si zaletieť do Edinburghu a presvedčiť sa na vlastné oči o jeho magickej atmosfére, Pelikán ponúka spiatočné letenky už od 42€!

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre