Váš sprievodca kvalitnou lyžovačkou v Rakúsku – Zimné dobrodružstvo u nášho suseda, ktoré stojí určite za to!

1653

Ak sa povie lyžovačka v horách tak určite mnoho ľudí pomyslí na Rakúske Alpy. Niet ani divu, keď v Rakúsku funguje až 2550 rôznych lanoviek, ktoré sprístupňujú 7213 km zjazdoviek. Väčšina stredísk uspokojí náročných a skúsených lyžiarov ale aj začiatočníkov či deti.

Lyžovačka v Rakúsku vás môže vytiahnuť až do niekoľko kilometrovej výšky. Preto je horská nevoľnosť reálnym problémom väčšiny ľudí. U niekoho sa prejavuje viac a u iných zasa menej či vôbec. Ak sa vám teda začne mierne točiť hlava alebo sa zadýchate veľmi rýchlo tak sa jedná o bežnú nepríjemnosť a nie je dôvod sa strachovať. Stačí zísť trochu nižšie a symptómy zmiznú.

Prečo práve Rakúsko?

Rakúsko fotografia

Foto: Pixabay

 

Prečo by som mal ísť lyžovať do Rakúska a nie do našich Tatier? Naše Tatry sú krásne a určite stoja za peknú lyžovačku či turistiku, no Rakúske Alpy sú omnoho krajšie, väčšie a sezóna na nich častokrát trvá dlhšie (väčšina stredísk začína koncom novembra a končí koncom apríla alebo dokonca až v prvých májových dňoch).

Ceny v Rakúsku sú samozrejme vyššie, no priplácate si nie za to že ste v Rakúsku, ale za to, že máte prístup k desiatkam lanovkám a stovkám kilometrov zjazdoviek, ktoré budete preskúmavať kľudne aj niekoľko dní. Nemôžme ani zabudnúť, že na vrchole každého strediska vás čaká jedinečný nezabudnuteľný výhľad na Rakúske Alpy.

Stereotyp nepríjemných Rakúšanov nefunguje v oblasti Álp. Ľudia sú milí a obdarúvajú každého naokolo širokým úsmevom. V okolí nájdete mnoho súkromníkov, ktorí si privyrábajú prenajímaním domov alebo bytov počas zimnej sezóny. Ak sa vám podarí nájsť ubytovanie, ktoré ponúka večeru alebo raňajky s domácimi špecialitami tak to rozhodne vyskúšajte. Domáci wiener schnitzel vždy chutí lepšie než ten z našej reštaurácie. Inak vedeli ste, že rakúsko láka čoraz viac turistov aj počas leta? Prečítajte si náš článok o dovolenkových destináciách v Rakúsku.

Chystáte so sebou na lyžovačku vziať aj deti?

Ak sa však rozhodnete vziať na lyžovačku deti, tak im nezabudnite pribaliť aj prilbu, ktorá je povinná pre deti do 15 rokov (v Salzbursku, Hornom a Dolnom Rakúsku, Štajersku a Korutánsku). Prilba pre dospelých síce nie je povinná, no lyžiarske strediská ju však odporúčajú každému.

 

Najväčšie a najznámejšie lyžiarske strediská v Rakúsku

Lyžovačka v Rakúsku
Foto: ZaujimavySvet.sk

 

  1. Ski Arlberg

Nachádza sa neďaleko Lichtenštajnska, má 306 km zjazdoviek a dovolí vám lyžovať po 7 rôznych horách, ktoré sú prepojené lanovkami. Môžete sa vyviesť až do výšky 2811 metrov.

  1. SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental

90 lanoviek vám sprístupní takmer 285 km zjazdoviek až do výšky 1957 metrov. Ubytovať sa môžete aj v jednej zo 77 útulných horských chát.

  1. Skicircus Saalback-Hinterglemm-Leogang-Fieberbrunn

Z 270 km zjazdoviek tvorí až 140 km „modrých“ zjazdoviek, ktoré sú určené pre začiatočníkov alebo pre deti. Preto ak plánujete ísť na lyžovačku s rodinou, tak práve toto stredisko je ideálnym miestom. Dostanete sa do výšky až 2096 metrov.

Lyžiarske strediská blízko Bratislavy

Najväčšie strediská sú väčšinou v Vorarlbersku, Tirolsku a Salzbursku. To sú práve tie najvzdialenejšie okresy od Slovenska. Lyžuje sa však v celom Rakúsku a nemusíte jazdiť ďaleko od Bratislavy aby ste si užili lyžovačku.

Lyžovanie

Foto: Pixabay

ARGE Schigebiet Unterberg

Toto stredisko sa nachádza menej než dve hodiny jazdy autom z Bratislavy (cca 1h 40m). Ponúka 16 km upravených zjazdoviek s prírodným snehom. Hore vás vytiahnu 4 vleky s „kotvou“, ktorá je určená pre dvoch ľudí.

Hochkar

Nachádza sa 3 a pol hodiny od Bratislavy. Osem moderných lanoviek a 19 km zjazdoviek, pravidelný prírodný sneh a jedna z najbližších lokalít od Bratislavy, kde si môžete skutočne zalyžovať v horách. Toto stredisko je známe nielen svojím krásnym prírodným snehom ale je aj domovom mnohých rakúskych športovcov, ktorí reprezentovali krajinu na medzinárodnej úrovni.

Koľko to bude stáť?

V Tatrách zaplatíte okolo 30€ za denný lístok na dospelého človeka a v Rakúskych Alpách sa ceny pohybujú okolo 50€ na dospelého za deň. Samozrejme treba mať oči otvorené, lebo strediská často núkajú vysoké zľavy a môže sa kľudne stať že si zalyžujete aj „za dvacku“. Niektoré strediská ponúkajú skupinové a študentské zľavy a všetky ponúkajú zľavy za deti.

Pokiaľ ide o ubytovanie, tak to je už výrazne drahšie než Slovensko. Ceny zvyknú byť viac než dvojnásobné. Ak ste však prišli do Rakúska lyžovať a stačí vám teplá posteľ, raňajky a nejaká tá lyžiareň kam si odložíte veci, tak sa vám neurobí do peňaženky diera.

Nelyžiari a skialpinisti

Ak nehodujete lyžovaniu tak sa nemusíte báť že sa v Alpách budete nudiť. Ak rodina alebo známi ráno odchádzajú na svah, tak vy máte čas si užiť všetko čo Rakúsko môže ponúknuť. Zvaliť sa do výrivky alebo sa potiť v saune, prechádzať sa po prírode či obdivovať architektúru (ak budete v okolí Salzburgu tak sa ho jednoznačne oplatí navštíviť) alebo sa vyviezť hore na svah spolu s rodinou či kamarátmi a vpíjať krásy hôr pri teplom čaji za 12,50€.

Skialpinisti v alpách nájdu skutočný raj. Stovky ciest v krásnej prírode s výhľadom na hory znie ako sen pre všetkých skialpinistov. Každá hora čaká len na to, kým na ňu vyšliapete.

Cesta na Kreuzeck (2 204 m) vás vezme cez polia, lesy a nakoniec, samozrejme, na hory. Z hora ju môžete zlyžovať alebo zošliapať. Keďže sa jedná o pomerne ľahký výstup, tak je táto hora odporúčaná aj začiatočníkom.

Na druhú stranu Mandlkogel (2 439 m) si vyžaduje silu a poriadnu kondíciu. Cesta vás vezme cez strmé svahy až na vrchol s neskutočným výhľadom na Keeskogel, čo je najvyššia hora a jediný ľadovec v stredisku Grossarltal.

Samozrejme sa dá vyšliapať aj na Keeskogel (2 884 m). Dlhá a strmá cesta bude vyžadovať dobrú orientáciu, skúsenosti a bezpečné snehové podmienky na výstup (tie sú najčastejšie v jari). Po ceste narazíte na Pertillkapelle (kaplnka), ktorá bola postavená na pamiatku druhej svetovej vojne. Má pri výstupe inšpirovať skialpinistov.

 

 

Na svahu

Keď nemáte výstroj, tak neutekajte do najbližšieho obchodu kúpiť novú, pretože mnoho veľkých stredísk zapožičiava plnú výstroj na mieste. To znamená lyžiarky, lyže, prilbu, okuliare, rukavice, šál a všetko na čo si spomeniete. Lyžiarske školy zaručujú že si zalyžujete aj keď ste na lyžiach nikdy predtým v živote nestáli. Skúsení profesionáli vám ukážu všetko od základov a sú vám plne k dispozícii.

O deti sa vám postarajú detské lyžiarske školy a naučia ich lyžovať za pár dní. Vyššie spomínaný SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental má vyhradené detské zóny (Kinder-SkiWelt), kde sa deti môžu učiť lyžovať hravou formou.

Reštaurácie na svahu sú samozrejmosťou a takmer v každom stredisku sa môžete najesť v idilickej drevenej chate s výhľadom na hory. Nezabudnite si však peňaženku, pretože ceny zvyknú byť na naše pomery dosť vysoké.

svah fotografia
Foto: Pixabay

Ako sa tam dostať

Samozrejme prvým inštinktom je nainštalovať nosič na auto a vyraziť. Ak však nemáte auto alebo jednoducho preferujete hromadnú dopravu tak to má Rakúsko vyriešené. Najjednoduchšie je dostať sa do Bratislavy a odtiaľ do Viedne. Potom vyhliadnuť najbližší vlakový alebo autobusový spoj do mesta kam máte namierené.

Ak je vašim cieľom veľké lyžiarske stredisko tak je veľmi veľká šanca, že v meste a v okolitých dedinách nájdete skibusy, ktoré vás vezmú priamo na svah (niektoré strediská túto možnosť dokonca ponúkajú zdarma).

Cestovné poistenie

Na lyžovačku sa cestovné poistenie jednoznačne odporúča. V prípade nehody je väčšinou horská služba v cene lístka, takže nie sú dodatočné poplatky. To však záleží na každom stredisku individuálne. Ak je potrebný zásah helikoptérou, tak ten je spoplatnený skoro stále. Ceny v Rakúsku sa pohybujú okolo 8000€ za zásah, ktorý je však v prípade poistenia krytý poisťovňou.

Klasické cestovné poistenie však nepokryje takéto náklady, preto si kúpte konkrétne poistenie na lyžovačku alebo vysokohorské poistenie. V prípade, že sa zraníte na neoznačenej zjazdovke a máte len klasické poistenie, tak vám poisťovňa nemusí vyplatiť ani cent. Preto ak radi lyžujete mimo označených zjazdoviek, tak si musíte kúpiť poistenie špecificky na neoznačené zjazdovky.

 

Zdroje

Vlastná skúsenosť + Fotky

wikipedia

www.skiresort.info

www.worldnomads.com

www.austria.info

www.schigebiet-unterberg.at

www.airbnb.com

www.outdooractive.com

Filip Vašš
Vo voľnom čase rád číta, zaujíma sa o nové udalosti a popritom študuje na univerzite v Brne.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre