Výstredné zvyky monarchií: Bizarné kráľovské tradície v histórii

981

Vitajte v úplne bizarnom svete kráľovských tradícií. Monarchie boli v priebehu histórie živnou pôdou pre výstredné zvyky, pri ktorých sa budete neveriacky škrabať na hlave. Vydajte sa s nami na rozmarnú cestu a preskúmajte niekoľko podivných kráľovských tradícií v histórii, ktoré vás prinútia zamyslieť sa: „Na čo mysleli?“

Bizarné váženie na vianočnej večeri

Sviatočné obdobie je časom radosti, veselosti a zrejme aj stúpania na váhu pred večerou. Verte tomu alebo nie, ale medzi niektorými európskymi kráľovskými rodinami sa udomácnila zvláštna tradícia, ktorá zo štedrovečernej večere urobila doslova váženie. Na Štedrý večer sa kráľovská rodina postaví na váhu. Pýtate sa prečo? Niektoré kráľovské rody – najmä rakúski Habsburgovci – mali dosť jedinečný spôsob, ako zabezpečiť, aby sa im sviatočné pôžitky nevymkli z rúk. Habsburgovci, známi svojimi bohatými hostinami, sa agresívne bránili tomu, aby sa ich kráľovský pás príliš rozšíril. Predtým, ako si každý člen rodiny sadol k slávnostnej hostine, musel sa pred večerou odvážiť. Ak sa čísla na váhe od posledného váženia prudko zvýšili, nuž, pre vinníka to nebol práve príjemný večer.

person standing on white digital bathroom scale
Autor tejto fotografie je i yunmai

Kráľovská romantika

Predstavte si šviháckeho princa a krásnu princeznú, ktorí sa do seba bezhlavo zamilujú. Predtým, ako sa budú môcť vydať k oltáru, musia prejsť najvyššou skúškou – kráľovskou pečaťou schválenia. Táto tradícia, ktorá siaha až do stredoveku, nebola len obyčajnou formalitou. Bola to kráľovská obdoba pokrovej hry s vysokými stávkami. Manželstvá neboli len o romantike. Boli to aj politické manévre. Spojenectvá sa uzatvárali pri pohároch medoviny a dvorných intrigách. Takže keď zaklopal na dvere rozkošný princ, musel dostať palec hore od mocných. Láska si však často našla spôsob, ako zvíťaziť nad tradíciou. História je plná príbehov o milencoch, ktorí prekonali prekážky, od tajných stretnutí až po odvážne úteky.

jack of diamonds playing card
Autor tejto fotografie je Liza Pooor

Zákaz hrania monopolov vo vysokej spoločnosti

Monopoly sú hrou finančnej nadvlády a rodinných sporov. Ale hádajte čo? Hranie Monopolov bolo pre kráľovské rodiny jednoznačne zakázané. Prekvapilo vás to? Kráľovské rodiny majú prísne pravidlo, ktoré to zakazuje. Prečo? Bezohľadné obchodovanie s majetkom a monopolistické tendencie hry Monopoly sa nepáčili niektorým monarchom, ktorí si radšej udržiavali, povedzme, dôstojnejší imidž. Britská kráľovská rodina, známa svojou láskou k hrám a športom, údajne úplne zakázala hru Monopoly vo svojich sídlach. Kto potrebuje Monopoly, keď má na starosti skutočné hrady a panstvá? Navyše, pri všetkých politických a ekonomických bojoch o moc bolo to posledné, čo títo kráľovskí páni potrebovali, pripomenúť im ich vlastné potenciálne finančné pády.

a person holding a book
Autor tejto fotografie je Maria Lin Kim

Ak neje kráľovná, nejete ani vy!

Predstavte si, že sedíte pri veľkolepom jedálenskom stole v Buckinghamskom paláci a dychtivo hľadíte na tie chutné predjedlá, ale je v tom háčik. Ak Jej Veličenstvo nejedlo, tak ani vy! Je to ako gastronomická ruleta s vysokými stávkami, v ktorej je váš apetít vydaný na milosť a nemilosť kráľovnej. Táto tradícia siaha do dávnych čias, keď mali monarchovia absolútnu moc nad životom, smrťou a večerou. Ak sa kráľovná Viktória rozhodla odsunúť svoj tanier, mohli ste zabudnúť na to, že si pochutnáte na týchto delikátnych pochúťkach. Samotné žuvanie akoby podliehalo kráľovskému schváleniu. Táto tradícia sa stále udržiava v posvätných sálach Buckinghamského paláca. Takže keď sa nabudúce ocitnete pri jedle v spoločnosti kráľa alebo kráľovnej, pozorne sledujte kráľovskú vidličku. Ak pokojne odpočíva na porceláne, možno by ste si mali rozmyslieť, či siahnete po yorkshirskom pudingu.

dish on white ceramic plate
Autor tejto fotografie je Jay Wennington

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre