Odhalenie bizarných posledných slov, ktoré znejú ako výmysel, ale sú absolútne autentické

2104

Posledné slová sú ošemetná záležitosť. Mnohé slávne slová boli nesprávne citované, nesprávne pripisované, skreslené fámami alebo jednoducho vymyslené. Dokonca aj tie najlepšie potvrdené posledné výroky sú v konečnom dôsledku závislé od omylných spomienok očitých svedkov, s výnimkou tých zriedkavých prípadov, keď sa zachoval skutočný zvukový alebo obrazový záznam. Odhliadnuc od všetkých týchto výhrad, v histórii sa vyskytlo niekoľko spoľahlivo doložených prípadov, keď sa muži a ženy v posledných chvíľach života skutočne vzchopili a povedali niečo také pamätné, že keby sme to čítali v románe alebo videli vo filme, možno by sme to považovali za nereálne. Tu je niekoľko takýchto príkladov.

Lepa Radićová: „Nevzdávajte sa zloduchom! Zabijú ma, ale sú tu tí, ktorí ma pomstia!“

Juhoslovanská partizánka Lepa Radićová mala iba 17 rokov, keď ju Nemci obesili za povstaleckú činnosť počas druhej svetovej vojny. Chvíľu pred obesením jej ponúkli šancu na prežitie, ak prezradí totožnosť svojich kamarátov. Odmietla s tým, že jej kamaráti sa prezradia, keď ju prídu pomstiť. Potom, keď jej na krk nasadili slučku, vzdorovito zakričala: „Nech žije komunistická strana a partizáni! Bojujte, ľudia, za svoju slobodu! Nevzdávajte sa zloduchom! Zabijú ma, ale sú tu tí, ktorí ma pomstia!“

Zdroj: Ranker

Stonewall Jackson: „Prejdime cez rieku a odpočiňme si v tieni stromov.“

Generál Thomas J. „Stonewall“ Jackson bol zranený na ľavej ruke paľbou počas jazdy z prieskumnej výpravy za súmraku ku koncu bitky pri Chancellorsville v máji 1863. Ruku mu amputovali, ale Jackson dostal zápal pľúc a o niekoľko dní neskôr zomrel. Jacksonova manželka Mary Anna bola pri ňom na sklonku života, rovnako ako jeho lekár, doktor Hunter McGuire, ktorý opisal jeho posledné chvíľe: Pár okamihov pred tým, ako zomrel, v delíriu zvolal: „Prikážte A. P. Hillovi, aby sa pripravil na akciu! Rýchlo presuňte pechotu na front! Povedzte majorovi Hawksovi…“ Potom sa zastavil a nechal vetu nedokončenú. Vzápätí sa mu na bledej tvári rozhostil nevýslovne milý úsmev a ticho a s výrazom, akoby úľavy, povedal: „Prejdime cez rieku a odpočiňme si v tieni stromov.“

Zdroj: Ranker

Carl Sagan: „Zbohom, Ann.“

Astrofyzik a televízna osobnosť Carl Sagan zomrel v roku 1996 na myelodyspláziu. Jeho manželka Ann Druyanová bola pri ňom a Jamesovi Randimu vyrozprávala jeho posledné slová: Držala som Carlovu ruku, keď odchádzal, pozrela som sa na neho, on sa usmial a ja som povedala: „Zbohom, Carl“. A on povedal: „Zbohom, Ann.“ Zavrel oči a zomrel. Keď sme si povedali tieto slová, vedeli sme, že sa už nikdy neuvidíme, a bolo to v poriadku. Bolo to veľmi smutné. Ale bolo to v poriadku.

Zdroj: Ranker

Winston Churchill: „Už ma to všetko nudí.“

Zdá sa, že Churchill – politik, rečník, maliar, murár, otec, vojak, novinár a historik – sa počas svojho dlhého a bohatého života nedokázal nudiť. Podľa jeho posledných slov sa však zrejme nasýtil života, keď v januári 1965 vo veku 90 rokov zomrel.

Zdroj: Ranker

John F. Kennedy: „Nie, to určite nie.“

Keď sa John F. Kennedy viezol v kolóne v Dallase, Nellie Connallyová, manželka texaského guvernéra Johna Connallyho, sa obrátila na Kennedyho a povedala: „Pán prezident, nemôžete povedať, že Dallas vás nemiluje.“ Kennedy odpovedal: „Nie, to určite nie“. O niekoľko sekúnd neskôr padli výstrely, čím sa Kennedyho slová stali tragicky ironickými.

Zdroj: Ranker

Tupac Shakur: „F**k you.“

Tupac Shakur bol zabitý v Las Vegas, keď sa v septembri 1996 viezol v BMW vydavateľstva Death Row Records s producentom Suge Knightom. Policajt z Vegas Chris Carroll bol prvým policajtom na mieste činu. Tvrdí, že sa Shakura spýtal, kto naňho strieľal, ale Shakur odpovedal len „f**k you“ a potom zomrel.

Zdroj: Ranker

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre