Fungujú čaje na chudnutie alebo ide o podvod? Pozrite si čo hovoria štúdie a najnovšie vedecké poznatky

472

Čaj je jeden z najpopulárnejších nápojov celosvetovo. A pritom jeho príprava  je tak jednoduchá, len zalejete čajové lístky horúcou vodou a necháte lúhovať podľa potreby. Čajové lístky sa získavajú z rastliny Camellia sinesis – typickou stálozelenou rastlinou pôvodom z Ázie. Pravé čaje sú pôvodom práve z tejto rastliny. To ste nevedeli? Áno, to že je jeden čierny, biely, zelený alebo oolong neznamená, že sú z iných rastlín.

Rôznou oxidáciou či fermentovaním vzniká niekoľko druhov, ktoré sú obľúbené po celom svete. Listy je možné zberať po 3 rokoch. Kvalitné listy vedia produkovať približne 30 rokov. To nie je tak málo, že?

Pitie čaju má mnoho zdravotných benefitov. Nielenže je okolo toho spätá celá kultúra, ale vie pomáhať ochraňovať bunky tela, či redukovať riziko vzniku srdcových chorôb.

Dokonca niektoré štúdie potvrdili pomoc s redukciou hmotnosti a pomoc pri boji proti brušnému tuku. Fungujú čaje na chudnutie?

Zelený čaj na chudnutie

Green Tea photo

Jeden z najznámejších typov čaju, ktorý má veľa zdravotných benefitov. Je to jeden z najefektívnejších čajov pri chudnutí. Nie je fermentovaný. Pravidelné pitie zeleného čaju znižuje hmotnosť, ale aj celkový telesnú tuk.

Štúdia z roku 2008 na 60 obéznych ľuďoch so štandardnou diétou v priebehu 12 týždňov pili pravidelne pili zelený čaj alebo placebo. Ľudia pijúci čaj stratili o 3,3 kg viac ako skupina s placebom.

Pri inom výskume, respondenti konzumovali extrakt zo zeleného čaju v priebehu 12 týždňov zaznamenali významný pokles telesnej hmotnosti a tuku okolo pása v porovnaní s kontrolnou skupinou. Môže to mať dôvod ten, že extrakt zo zeleného čaju má obzvlášť vysoký obsah katechínov – prirodzených antioxidantov pomáhajúcich zrýchliť metabolizmus a zvýšiť spaľovanie tukov. Prečítajte si ako funguje jeden z najznámejších zelených čajov matcha na chudnutie.

Pu-erh čaj na chudnutie

pu-erh photo
Photo by ignat.gorazd

Typický čierny čínsky čaj, ktorý je fermentovaný. Má typickú zemitú arómu s tendenciou rozvíjať sa dlhším skladovaním. Určité štúdie na zvieratách preukázali po konzumácií zníženie hladiny cukru v krvi a triglyceridov. A taktiež pomáha zvýšiť úbytok hmotnosti.

V jednom výskume bolo 70 mužom podávané kapsle s extraktom pu-erh čaju alebo placebom. Po trojmesačnej dobe tí, ktorí konzumovali schudli v priemere o kg viac ako skupina s placebom.

Avšak je potrebných oveľa viac štúdií na potvrdenie týchto tvrdení . Prečítajte si viac o tom či pomáha pu-erh na chudnutie.

Čierny čaj

black tea photo

Čaj, ktorý prešiel väčšou oxidáciou ako iné druhy čajov – zelený, biely, oolong. Oxidácia je chemická reakcia ku ktorej dochádza, keď sú čajové lístky vystavené vzduchu. Za následok to má – zhnednutie. Teda začne to vyzerať ako typický čierny čaj.

K dispozícií je množstvo druhov a zmesí čierneho čaju. Snáď najpopulárnejšie sú Earl Grey a English breakfast.

Niekoľko štúdií zistilo, že čaj môže účinkovať ako kontrola redukcie hmotnosti. Samozrejme nie taký do ktorého nasypete 2 lyžice cukru.

Výskum na 11 respondentoch zistila, že pitie 3 šálkov denne, každý deň v priebehu 3 mesiacov výrazne prispelo k úbytku hmotnosti a znížilo obvod pása v porovnaní s pitím kontrolného nápoja s kofeínom.

Predpokladá sa, že potencionálne účinky na chudnutie môžu byť spôsobené tým, že má čierny čaj vysoký obsah flavónov – typ rastlinného pigmentu s antioxidačnými vlastnosťami.

Štúdia na 4280 dospelých ľuďoch v priebehu 14 rokov zistila, že osoby s vyšším príjmom flavónov z potravín a nápojov majú nižší index telesnej hmotnosti ako osoby s nižším príjmom. Avšak výskum bol zameraný na súvislosť s BMI, teda sú potrebné ďalšie a ďalšie výskumy, aby potvrdili tieto tvrdenia. Je nutné zohľadniť aj iné faktory.

Oolong čaj

oolong photo

 

Tradičný čínsky čaj, ktorý je čiastočne oxidovaný. Radí sa medzi zelený čaj a čierny čaj – pokiaľ ide o oxidáciu a farbu. Často sa mu pripisuje ovocná, voňavá aróma a jedinečná chuť. Avšak môžu sa výrazne líšiť v závislosti na úrovni priebehu oxidácie.

Niekoľko štúdií preukázalo, že čaj oolong môže pomôcť zvýšiť úbytok hmotnosti zlepšením spaľovania tukov a urýchlením metabolizmu.

V jednom výskume pilo 102 ľudí s nadváhou alebo obezitou každý deň v priebehu 6 týždňov čaj oolong. Mohlo to pomôcť znížiť telesnú hmotnosť a telesný tuk. Vedci navrhli to, že čaj pomohol zlepšiť metabolizmus a urýchlil spaľovanie tukov.

Je potrebných viac štúdií na potvrdenie správneho efektu čaju oolong na pomoc s chudnutím a stratou telesného tuku.

Biely čaj

white tea photo

Biely unikát. Spracováva sa minimálne a zber lístkov prebieha vtedy, keď je ešte čaj mladý. Má výraznú chuť – veľmi odlišnú od ostatných čajov. Chutí jemne a príjemne sladko. Výhody bieleho čaju sú dobre preskúmané a siahajú od zlepšenia zdravia úst až po zabíjanie rakovinových buniek v niektorých štúdiách – v skúmavke.

Samozrejme je potrebný ďalší výskum, biely čaj by mohol pomôcť v prípade chudnutia a znižovania telesného tuku. Zelený a biely čaj majú porovnateľné množstvo katechínov, čo môže pomôcť zlepšiť proces chudnutia.

Nezabúdajte ale, že sa jedná zatiaľ o výskumy v skúmavke. Takže nie je jasné, ako sa účinky bieleho čaju môžu vzťahovať na ľudí. Sú potrebné ďalšie štúdie, ktoré by potvrdili potencionálne priaznivé účinky čaju v prípade straty tuku.

Bylinkový čaj na chudnutie

herbal tea photo

Bylinné ,,čaje´´ sú zložené z rôznych rastliniek vhodných na lúhovanie. Súčasťou sú často byliny, korenie či ovocie. Lúhujeme to v horúcej vode. Od toho pravého čaju neobsahujú kofeín (obvykle). Nie sú vyrábané z rastliny čajovníka. Medzi obľubené varianty patrí napríklad rooibos, zázvorový čaj, šípkový alebo ibiškový.

Zložky bylinkových čajov sa môžu diametrálne líšiť, niektoré štúdie zistili, že môžu pomôcť pri redukcii hmotnosti.

Štúdia na laboratórnych zvieratách potvrdili zníženie hmotnosti a pomohli normalizovať hladinu hormónov. Rooibos je druh čaju, ktorý môže byť obzvlášť účinný, pokiaľ ide o spaľovanie tukov. Jeden výskum v skúmavke ukázala, že čaj zvýšil metabolizmus tukov a pomohol zablokovať tvorbu tukových buniek.

Je potrebné ďalšie bádanie na ľuďoch, aby sa preukázali priame účinky bylinkových čajov na proces chudnutia.

Ako vybrať najlepší čaj

Vo všeobecnosti platí, že vysoko kvalitné sušené čajové lístky by mali byť také, ako vyzerajú – hladké, celistvé a pevné. Mali by ste tiež pociťovať miernu záťaž pri jeho držaní. Ak je čaj ľahký ako pierko znamená to, že čaj starne alebo je presušený. Kvalitný list by sa nemal v ruke droliť či rozpadať. Namočené lístky by mali byť klzké a hladké na dotyk.

Slovo na záver

Čaj nevylieči zázračne vaše problémy s nadváhou alebo obezitou. Avšak zdravým životným štýlom – správnou stravou, pohybom a návykmi viete docieliť pokles hmotnosti. Rôzne druhy čajov vedia byť skvelým doplnkom práve k takýmto návykom. Vytvorenie si zvyku pitia kvalitného čaju namiesto sladenej vody, či iného kalorického nápoja je skvelá cesta ako začať s lepšou životosprávou.

Pri výbere právneho čaju stavte na kvalitu. Uprednostnite sypaný čaj pre tým z vrecúšok. Je lepšie vidieť textúru a tvar lístkov, ako mať len nejaký prášok v umelom obale. Ideálnou voľbou je aj preto, lebo viete využiť bezobalové obchody, ktoré vám poskytnú nepreberné množstvo druhov. Plusom je aj to, že si to odnesiete vo vlastnej krabičke.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre