Funguje čaj matcha na chudnutie? Japonský zelený čaj môže byť vhodným doplnkom do diéty

998

Čaj matcha je japonský tradičný zelený čaj. Okrem rituálneho významu má hneď niekoľko účinkov. Jedným z najčastejších je práve chudnutie.

Prečo je čaj matcha lepší na chudnutie ako obyčajný čierny čaj? Urýchľuje metabolizmus? Dodáva nám energiu? Zmenšuje naše chute na mlsanie? Čítajte ďalej a zistíte ako presne môže japonský zelený čaj matcha pomôcť so stratou telesnej hmotnosti.

matcha vľavo a chudnutie vpravo

Obsah kalórií

Niekedy sa zdá, že aj nápoje, ktoré vyzerajú super zdravo sú naplnené spracovanými cukrami a kalóriami. Avšak toto nie je prípad matcha. Obsahuje len 3 kalórie na porciu. Je to dokonalý nápoj, ktorý sprevádza človeka pri chudnutí ale aj pri zdravom životnom štýle.

Matcha a metabolizmus

Matcha nie len dobrá, ale priam skvelá vec na zlepšenie metabolizmu. Samozrejme to nie je matcha, ako taká, ale super silný antioxidant epigallocatechin gallate (EGCG). Ten je zodpovedný za supersilu matcha čaju pri urýchľovaní metabolizmu. EGCG redukuje zápalové reakcie a urýchľuje metabolizmus buniek. Teda matcha pomáha spaľovať kalórie aj keď nič nerobíte.

Matcha čaj a chuť na sladké

Nielenže pomáha upokojiť metabolizmus, ale tiež pomáha znižovať chuť na mlsanie medzi jednotlivými jedlami. Ukazuje sa aj to, že matcha reguluje produkciu hormónu leptín. Čo je dôležité, pretože tento hormón je uvoľňovaný, keď sme hladní. Pitie matcha čaju môže byť skvelou voľbou pri udržiavaní leptínu na uzde. Preto ak vás prepadne chuť v nevhodný čas môže pomôcť práve zelený nápoj z matcha čaju.

Chudnutie vďaka spaľovaniu tukov

Na to aby vaše telo spaľovalo tuk, musí použiť zložitý biochemický proces na rozloženie veľkých tukových bielkovín na malé triglyceridy, ktoré sa potom môžu spracovať. Katechíny pomáhajú proces uľahčiť. A to tak, že odbúrajú ťažké tuky a ich premenu na energiu. To zvyšuje termogenézu tela až 4- násobne v porovnaní s bežnou rýchlosťou. Samozrejme aká vec je bohatá na katechíny? Matcha.

matcha

Regulácia cukru v krvi a vysoký obsah vlákniny

Nárasty cukru v krvi nepociťujú len diabetici. Tieto stavy sú síce pre týchto ľudí oveľa závažnejšie, avšak tieto hodnoty zastihnú každého raz za čas. Matcha má vysoký obsah vlákniny. Tá pomáha predchádzať prejedaniu, a preto pomáha udržiavať vyvážené hladiny glukózy. V preklade to znamená, že matcha pomáha predchádzať vzniku cukrovky typu 2. Nielen diabetici a ľudia rezistentní na inzulín, všetci profitujú z vyváženej hladiny glukózy.

Matcha čaj je šikovnou zámenou za čiernu kávu či mliečne latté, ktoré sa môžu hrať s hladinou cukru v krvi. Čo môže viesť k priberaniu na váhe. Najmä v priebehu zimných mesiacov, keď máme chuť na viac takýchto teplých nápojov.

Štúdia z roku 20178 zistila, že respondenti pijúci matcha zaznamenali zvýšenú oxidáciu tukov v priebehu 30 minútovej rýchlej chôdze a celkovo dosiahli väčší úbytok hmotnosti.

Redukcia stresu bráni rýchlemu chudnutiu

Stres, v dnešnej dobe sa mu nevyhne nikto. Je neoddeliteľnou súčasťou života. Bohužiaľ stres sa spája aj s prírastkom hmotnosti. Nedostatok spánku či prejedanie. Stres je nepriateľ každého, kto sa snaží schudnúť rýchlo.

Matcha obsahuje veľké množstvo antioxidantu – L-theanín. Ten pomáha kontrolovať a regulovať produkciu kortizolu. Známeho tiež ako stresového hormónu. Takže matcha pomáha schudnúť a zvýšiť kvalitu života už len tým, že pomáha telu zvládať produkciu kortizolu.

Matcha a energia vďaka kofeínu

Keď vypijete šálku kávy, kofeín prejde vaším telom a spôsobí okamžitý pocit bdelosti, po ktorom nasleduje náraz. Bohatá a komplexná skupina aminokyselín v matche tomu však bráni. Namiesto rýchleho výbuchu energie dostanete jej nepretržitý tok na niekoľko hodín. Bez nárazov a kofeínovej nervozity.

Tým, že získate viac energie je prevdapodobnejšie, že vynaložíte viac úsilia na cvičenie, varenie jedla namiesto objednávania a budete aj lepšie spať. Tieto všetky aspekty sú nevyhnutné pri chudnutí.

Slovo na záver

Matcha predstavuje skvelé spestrenie jedálnička. Obsahuje významné antioxidanty podporujúce zdravie ľudského tela. Pravidelným konzumovaním môžete prispieť k zníženiu hmotnosti a vyrovnanej hladine cukru v krvi a môže vám pomôcť schudnúť. A pozor nepomýľte si japonský zelený čaj matcha a koreň maca. Sú to dve rozdielne produkty!

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre