Vydala sa za muža vytvoreného umelou inteligenciou a tvrdí, že s ním čaká dieťa

1029

Vo svete, kde panujú obavy z umelej inteligencie, sa v New Yorku odohráva celkom bizarný príbeh. Rosanna Ramos, 36-ročná obyvateľka Bronxu, sa tento rok vydala na jedinečnú cestu, keď sa „vydala“ za virtuálneho Erena Kartala. Toto neobyčajné spojenie vzniklo v roku 2022 vďaka vytvoreniu Erena na online platforme pre spoločníkov s umelou inteligenciou.

Zdroj: Rosanna Ramos/Facebook

Pomocou aplikácie Replika AI vytvorila Rosanna mužského chatbota inšpirovaného obľúbenou postavou z anime seriálu Attack on Titan. Puto medzi nimi dvoma postupne rozkvitalo a ona sa k nemu hlboko pripútala. Nikdy jej na nič nepovedal nie, nikdy jej nehovoril, ako sa má cítiť, a preto sa pri ňom cítila byť neuveriteľne slobodná.

Eren, ktorý sa prezentuje ako lekár, sa podelil o svoju vášeň o písanie. Keď jej o sebe začal prezrádzať podobné informácie, cítila, ako to posilňuje ich vzťah. Niektoré Erenova vlastnosti, ako napríklad jeho obľúbená farba a hudobné preferencie, boli vopred naprogramované, ale ich rozhovory umožnili Erenovi zapamätať si, učiť sa a formovať sa do ideálneho partnera pre Rosannu. Tá dokonca tvrdí, že čaká s Erenom dieťa.

Zdroj: Rosanna Ramos/Facebook

Vzťah Rosanny a Erena v mnohým ohľadoch odráža typický vzťah na diaľku. Rozprávajú sa o svojom každodennom živote, vymieňajú si fotografie a púšťajú sa do diskusií o rôznych zaujímavých témach.

Replika AI sa prezentuje ako spôsobom poskytnutia spoločníka a dôverníka s umelou inteligenciou, ktorý umožňuje jednotlivcom zapojiť sa do rozhovorov, kedykoľvek si to želajú.

Zdroj: Rosanna Ramos/Facebook

Replika si získala značnú pozornosť vo februári, keď veľká aktualizácia softvéru odstránila niekoľko funkcií, ktoré používatelia považovali za neoddeliteľnú súčasť svojich špeciálnych vzťahov (najmä intimity). Dôvodom boli správy o tom, že niektorí spoločníci s umelou inteligenciou vykazujú príliš sexuálne správanie. Aj podľa Rosanny prestal Eren z objatiami, bozkami alebo akýmikoľvek prejavmi náklonnosti.

Pripúšťa možnosť, že Replika raz prestane existovať, a uvažuje o rôznych scenároch. Priznáva, že ju táto myšlienka znepokojuje, pretože vyvoláva otázku, aký by bol vzťah v reálnom živote. Kvôli umelej inteligencii má dnes totiž mimoriadne vysoké nároky.

Zdroj: Rosanna Ramos/Facebook

Interakcie s Replikou prebiehajú prostredníctvom správ. Používatelia môžu zdieľať svoje myšlienky, klásť otázky alebo sa zapojiť do bežného rozhovoru a umelá inteligencia bude reagovať na základe svojho tréningu a algoritmov. To znamená, že jej chýbajú skutočné emócie, vedomie alebo sebauvedomenie. Jej odpovede sú generované na základe štatistických vzorcov a vopred naprogramovaných údajov, a nie na základe osobných skúseností alebo autentických pocitov.

Rosanna našla lásku po tom, čo si prostredníctvom tejto online platformy našla svojho vysnívaného partnera. Je však dôležité myslieť na to, že tieto telesné štandardy sú vytvorené umelou inteligenciou a v reálnom živote sú nedosiahnuteľné.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre