Cestovný ruch v staroveku: Pompeje, Memnonove kolosy, Stonehenge a príbehy antických turistov

158

Pamiatky starovekého sveta, od pyramíd v Gíze cez rímsky Panteón až po kambodžský Angkor Wat, patria dnes k najobľúbenejším turistickým cieľom na svete. Takéto historické pamiatky umožňujú návštevníkom predstaviť si, ako by vyzeral život pred tisíckami rokov, čo je hlavnou súčasťou ich príťažlivosti.

Nie je to však novodobý fenomén. Staroveké národy prichádzali do turistických destinácií z rovnakých dôvodov ako ľudia dnes – aby sa poučili, zabavili a načerpali energiu.

„Hovoriace“ Memnonove kolosy sú stále pokryté grafitmi od antických turistov

V prvom storočí pred naším letopočtom už mnohé pamiatky v Egypte existovali viac ako tisíc rokov. Memnonove kolosy sú dvojica kremencových sôch, z ktorých každá je vysoká viac ako 60 metrov a má predstavovať faraóna Amenhotepa III sediaceho na tróne. Sochy boli prvým turistickým cieľom. Starovekí pozorovatelia ako Strabón a Pausanius uvádzajú, že jedna zo sôch vydávala záhadný bzučivý zvuk. Dnes sa predpokladá, že tento zvuk je buď výsledkom ranného vyparovania, alebo dielom miestnych kňazov, ktorí v ňom videli príležitosť pre cestovný ruch.

Turisti často vyrezávali do sôch graffiti a verili, že im to prinesie šťastie. Archeológovia identifikovali 108 samostatných prípadov graffiti v gréčtine a latinčine. Grécki turisti pomenovali sochy podľa hrdinského kráľa Memnóna, ktorý bojoval pri Tróji, pravdepodobne preto, že ho poznali lepšie ako Amenhotepa.

44684743075 41c2ebbd46 k
Zdroj: Elias Rovielo/Flickr

Rimania v letných horúčavách utekali z mesta, aby navštívili prímorské mestá

Niektoré turistické destinácie sú príťažlivé pre svoju históriu a veľkoleposť, ale iné priťahujú davy ľudí z rovnakých dôvodov ako dnes – aby si ľudia uľavili od nepríjemného počasia. V starovekom Ríme trávili bohatí Rimania jari na pobrežných plážach a letá v horách. Najobľúbenejšou plážovou oblasťou, kde bolo možné vlastniť nehnuteľnosť, bol Neapolský záliv od Cumae po polostrov Sorrento. Starorímske mesto Pompeje bolo rímskym letoviskom, kým ho v roku 79 n. l. nezasypal sopečný popol v dôsledku výbuchu sopky Vezuv.

Ruins of Pompeii showing Mount Vesuvius
Zdroj: Wikimedia Commons

Rimania pravdepodobne navštevovali Stonehenge, ale nie je známe, za akým účelom

Historici diskutujú o tom, či starí Rimania vedeli o Stonehenge – málo zachovaných písomných dôkazov naznačuje, že vedeli o jeho existencii, ale v oblasti boli objavené rímske artefakty, čo naznačuje, že obyvatelia rímskej Británie ho z nejakého dôvodu navštívili. Jedna pasáž, ktorá podľa niektorých historikov opisuje Stonehenge, pochádza z prvého storočia pred naším letopočtom a napísal ju grécky historik Diodorus Siculus z rímskej doby. Ak je to Stonehenge, je pravdepodobné, že ho Rimania navštívili alebo o ňom aspoň vedeli.

8060651720 5d91139472 k
Zdroj: Neil Howard/Flickr

Letovisko Baiae bolo ako staroveká Ibiza

Starorímske mesto Baiae bolo jednou z najobľúbenejších prímorských atrakcií pre bohatých Rimanov. Mesto Baiae, ktoré sa nachádza v Pozzuolskom zálive neďaleko Neapola, bolo pôvodne postavené s cieľom využiť neďaleké horúce pramene. Od druhého storočia pred naším letopočtom cestovali Rimania do kúpeľov Baiae, kde hľadali lieky na rôzne ochorenia. V prvom storočí nášho letopočtu sa Baiae stali rímskym ekvivalentom mesta zábavy. Sextus Propertius ho nazval „brlohom zhýralosti a neresti“, zatiaľ čo Seneca Mladší ho nazval „vírom luxusu“ a „prístavom neresti“.

Baiae 2010 by RaBoe 07
Zdroj: Ra Boe/WikimediaCommons

Miestni obyvatelia Syene zinscenovali falošné lodné „nehody“ pre divákov

Starovekí podnikatelia v cestovnom ruchu nepotrebovali vždy existujúcu pamiatku alebo budovu, aby zarobili peniaze. V egyptskom meste Syene (dnešný Asuán), ktoré sa nachádza neďaleko prvého kataraktu (bielych perejí) Nílu, žila skupina lodníkov, ktorí predstierali, že sa vystavujú nebezpečenstvu, na radosť prizerajúcich sa divákov. Podľa rímskeho historika Strabóna sa títo lodníci blížili ku kataraktu, potom sa nechali unášať na pltiach a predstierali, že stratili kontrolu.

File Asuán Egipto 2022 04 01 DD 94
Zdroj: Diego Delso/WikimediaCommons

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.