Chemtrails: Aká je pravda za touto konšpiračnou teóriou?

1694

V súčasnej dobe je jednou z kontroverzných tém, ktoré občas vzbudzujú pozornosť verejnosti, konšpiračná teória o chemických stopách, alebo takzvaných „chemtrails.“ Čo sú tieto kondenzačné pruhy na oblohe a aká je pravda za touto záhadnou konšpiračnou teóriou?

Čo sú kondenzačné pruhy?

Kondenzačné pruhy, známe aj ako „chemtrails,“ sú viditeľné chmúrne pásy, ktoré sa tvoria za lietadlami, keď sa výfukové plyny zmiešavajú s atmosférickou vlhkosťou a stvrdnú vo forme chmúr alebo pár vody. Tieto pruhy sa môžu javiť ako dlhé a húževnaté čiary na oblohe a často vyvolávajú otázky o ich povahe.

white clouds and blue sky
Foto od Joachim Süß na Unsplash

Ako sa začala konšpiračná teória?

Konšpiračná teória o chemtrails sa prvýkrát objavila v 90. rokoch a rýchlo sa šírila prostredníctvom internetu a sociálnych médií. Stúpenci tejto teórie tvrdia, že tieto kondenzačné pruhy sú výsledkom údajných tajných operácií, ktoré vlády vykonávajú na kontrolu počasia, rozširovanie toxických látok alebo iné neznáme účely. Táto teória sa stala výzvou pre vedeckú komunitu a verejné zdravie.

black and gray clouds during night time
Foto od Frames For Your Heart na Unsplash

Aká je pravda?

Podľa viacerých vedcov a odborníkov, kondenzačné pruhy sú prirodzeným výsledkom leteckej činnosti. Lietadlá produkujú výfukové plyny a obsahujú častice, ktoré môžu slúžiť ako jadrové body pre kondenzáciu vody. Toto tvorí viditeľné stopy na oblohe. Na základe viacerých štúdií a analýz sa nepodarilo preukázať existenciu tajných operácií s chemickými látkami v komerčných lietadlách. Dalo by sa povedať, že je to niečo podobné ako keď v zime dýchame paru z úst.

So cold, steam was billowing off my noggin!“ od Wayan Vota is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

BBC News informuje, že konšpiračná teória o chemtrails je prevažne založená na mýtoch a dezinformáciách. Vedecké dôkazy nepodporujú tvrdenia o tajných chemických striekaniach z lietadiel. Napriek tomu sa teória stále udržuje medzi niektorými ľuďmi, ktorí odmietajú vedu a dôkazy.

Je dôležité dôverovať overeným vedeckým zdrojom a kriticky zvažovať informácie, ktoré sa šíria na internete. Konšpiračné teórie môžu mať škodlivý vplyv na verejné presvedčenie a zdravý rozum. Vedecký pohľad na kondenzačné pruhy naznačuje, že sa jedná o prirodzený jav a nie o tajnú chemickú manipuláciu.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre