Ako darovanie krvi zachránilo životy 2,4 miliónom detí: Príbeh Jamesa Christophera Harrisona

198

Darovanie krvi vie zachrániť život mnohým ľuďom. Ak o tom pochybujete, James Christopher Harrison vás vyvedie z omylu. Tento 87-ročný Austrálčan totiž zachránil darovaním krvi životy 2,4 miliónom detí. Ako 14-ročný podstúpil náročnú operáciu, ktorá si vyžadovala transfúziu krvi. Aby tento svoj dlh splatil, po dovŕšení 18. rokov sa rozhodol darovať krv. Práve vtedy lekári zistili, že sa v nej nachádza vzácna protilátka.

 

V jeho plazme sa nachádza silná protilátka Anti-D. Ide o látku, ktorá sa využíva pri špeciálnej liečbe. Tá chráni nenarodené deti pred nebezpečným ochorením HDN (hemolytická choroba Rhesus D). Ak niekoho zasiahne, tehotenstvo môže skončiť potratom, pôrodom mŕtvych detí alebo zdravotnými komplikáciami novorodencov.

Do 60. rokov minulého storočia na toto ochorenie každoročne umierali tisíce detí. Vedci však zistili, že ak budú podávať RhD imunoglobín matkám, ktoré sú Rh negatívne, môžu zabrániť HDN. Darovaný imunoglobín totiž neutralizuje Rh pozitívne krvné bunky a neublíži pri tom plodu.

 

James daruje krv už 60 rokov, čo vychádza spolu na 1173 darovaných dávok. Vo veku 81 rokov podstúpil posledné darovanie, čím ukončil svoju pozoruhodnú cestu. Ide o mimoriadne vzácneho darcu, a to nielen pre jeho oddanosť a presvedčenie. Má vzácnu kombináciu krvných skupín, vďaka čomu jeho plazma dokáže bojovať s týmto zákerným ochorením.

Obdivuhodné je, že Harrison neprestal darovať krv ani v dôchodkovom veku. Každý týždeň naďalej chodil do nemocnice a daroval život iným ľuďom.

Riziku HDN je ešte aj dnes vystavených približne 17% austrálskych žien. Jednou z tých, ktorým zachránil dieťa, je aj Kristy Pastor. Počas svojho druhého tehotenstva dostala vďaka Harrisonovi Anti-D a dnes má zdravého päťtýždňového syna.

 

Je mimoriadne dôležité si navzájom pomáhať. Najmä v prípadoch, keď vás to nič nestojí. Dôkazom je aj James Harrison, ktorý dokázal zachrániť životy viac než dvom miliónom detí. Nech je nám všetkým príbeh tohto statočného a dobrosrdečného muža inšpiráciou.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre