Spoločnosť Disney predstavuje svoju prvú hrdinku v plus-size veľkosti v novom krátkom filme

654

Svet je bohatý, rozmanitý a každý je svojím spôsobom krásny. A aby spoločnosť Disney podporila odlišnosti a propagovala sebalásku a prijatie, práve vydala svoj prvý emotívny a posilňujúci krátky film Reflect, v ktorom vystupuje hrdinka s plus-size postavou.

Bianca, mladá baletka trpiaca telesnou dysmorfiou, je zobrazená ako tancujúca v tme pred zrkadlami, ktoré ju začínajú pohlcovať, čo odráža jej boj s obrazom tela a nízke sebavedomie.

n2 1
Photo by BrightSide

Animácia potom ukazuje, ako dievčatko ničí zrkadlá tancom a rozbíja ich v spŕške svetla. Malé dievčatko s nadváhou v podstate bojuje s vlastným odrazom, prekonáva pochybnosti a strach tým, že usmerňuje svoju vnútornú silu a rozvíja sebadôveru.

n3 1
Photo by BrightSide

Triumfálny krátky film, ktorý režírovala Hillary Bradfieldová, umelkyňa z Disney Animation, ktorá pracovala napríklad na filme Encanto, je súčasťou experimentálnej série, ktorú spustili Walt Disney Animation Studios a ktorá sa zaoberá otázkami obrazu tela a sebaúcty.

O telesnej dysmorfii

n5 1
Photo by BrightSide

Telesná dysmorfia (BDD) je duševné ochorenie, pri ktorom sa človek obsedantne obáva nedostatkov svojho fyzického vzhľadu, ktoré sú pre ostatných ľudí často nepostrehnuteľné. U postihnutého sa vyvinie nutkavé správanie a rutinné postupy, ako napríklad nadmerné používanie zrkadiel alebo ich úplné obchádzanie. Ľudia s týmto ochorením sa môžu tiež izolovať, aby sa vyhli situáciám, v ktorých by im ich vzhľad mohol spôsobiť úzkosť alebo nepríjemnosti. Tento stav sa najčastejšie vyskytuje u tínedžerov a mladých dospelých.

Spoločnosť Disney bola v minulosti kritizovaná svojimi fanúšikmi.

n4
Photo by BrightSide

Fanúšikovia spoločnosti Disney už dlho vyzývali štúdio, aby prišlo s hlavnými postavami v plus-size veľkosti, pričom v roku 2015 sa objavil virálny príspevok, ktorý zobrazoval Disneyho postavičky s takýmito zmenami. O rok neskôr istý YouTuber požadoval, aby korporácia vytvorila princeznú plus size, a obvinil Disneyho Malú morskú vílu, že jej postava Uršula má nadváhu.

n6
Photo by BrightSide

Okrem toho bol zábavný gigant minulý rok kritizovaný za to, že mladým divákom podsúva nerealistické štandardy krásy po tom, ako v jednej zo svojich animácií predstavil postavu s prehnanými proporciami.

Predchádzajúce snahy spoločnosti Disney o to, aby sa deti cítili dobre

n7 1
Photo by BrightSide

Spoločnosť Disney sa v posledných rokoch snaží zlepšiť rozmanitosť svojich postáv. Hlavná postava filmu Encanto z roku 2021, ktorý rozpráva príbeh rodiny s magickými schopnosťami, bola v skutočnosti inšpirovaná listom, ktorý spoločnosti poslala 9-ročná dievčina, ktorá si želala postavu, ktorá by nosila okuliare rovnako ako ona.

Fanúšikovia sú nadšení a chvália tento kultúrny zlom.

n8 1
Photo by BrightSide

Fanúšikovia sa pri tejto animácii rozplakali, pretože spoločnosť Disney vo svojej 85-ročnej histórii tvorby filmov ešte nikdy nevystupovala s plus-size postavou v hlavnej úlohe. Tieto postavy nikdy neboli považované za hrdinov, namiesto toho boli zobrazované výlučne ako zloduchovia alebo komparzisti.

n9
Photo by BrightSide

Jedna z diváčok si dokonca želala, aby film vznikol, keď bola ešte dieťa. „Šestnásťročná ja som potrebovala tento krátky film od Disneyho predtým, ako som skončila s baletom, pretože som už nechcela byť to tučné dievča v triede.“ napísala na Twitteri.

Krátky film by mohol vyvolať novú diskusiu.

n10 1
Photo by BrightSide

Na druhej strane, spor o zobrazovanie postáv s nadváhou alebo obezitou v pozitívnom svetle je stále aktuálny. Zatiaľ čo mnohí bojujú za hnutie za akceptáciu tuku, iní sa obávajú, že normalizácia väčších veľkostí môže viesť k tomu, že čoraz viac ľudí bude podceňovať svoju hmotnosť, a tým ohrozovať zdravie ľudí.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.