Dnešný deň v histórii – 30. mája upálili Janu z Arku, ktorá síce zachránila svoju krajinu, no stala sa za to až príliš obľúbenou

2350

Jana z Arku bola jednou z najvýraznejších postáv 15. storočia, ktorej cestu k víťazstvu zarazil sám kráľ. Cítil sa ohrozený jej slávou, takže ju radšej predal do rúk nepriateľom, ktorí ju 30. mája 1431 upálil na hranici.

Jana z Arku sa narodila do zámožnej rodiny a žila v dedine menom Domrény. Od štrnástich rokov mala videnia a prehovárali k nej anjeli a svedkovia. Archanjel Michael jej poradil, aby si obliekla pánske šaty a vydala sa oslobodiť Orléans. Toho dosiahla v júny 1429. Svojou spanilou a úspešnou jazdou po Francúzsku získavala podporu svojich krajanov. Po ceste dobyl mesto Jargeau, Beaguency, AUxerre, Troyes a Chalons.

Joan of Arc - Wikipedia
Zdroj: Wikimedia

Ľud ju obdivoval dokonca takým spôsobom, že sa zľakol jej slávy samotný kráľ a využil svojich právomocí. Zatiaľ čo sa dievča pripravovalo vyhnať Angličanov z Francúzsku a vrátiť svojej krajine slobodu, dostávala stále viac podradné úlohy plné nebezpečia, ako napríklad, keď v roku 1430 hájila Paríž len s malým vojskom a bez akejkoľvek kráľovej podpory. O rok neskôr sa stala obeťou zrady Burgunďanov, ktorí boli tajnými spojencami Anglicka.

Francúzi mladé dievča predali za 10 tisíc libier a nechali ju anglickému súdu, aby ju potrestal podľa vlastného uváženia. Bola odsúdená za spojenie s diablom, za kacírstvo a čarodejníctvo.

8 Joan Of Arc Myths Busted | All About History
Zdroj: Wikimedia

Okolo Jany z Arku kolovalo množstvo mýtov. Niektorí ľudia dokonca tvrdili, že jej plamene vôbec neublížia. V osudný deň, na tržnici Vieux-Marché, museli divákov odháňať vojaci. Súd Janu obvinil z obcovania s diablom a všetci chceli vidieť, ako horí prirodzenie mučednice. Pre všetkých to bol dôkaz spolčenia s temnými silami.

Hranica bola nezvykle vysoká. Keď už bolo všetko pripravené, kat na poslednú chvíľu strhol z dievčaťa šaty, aby sa mohli všetci presvedčiť, že sa jedná skutočne o ženu. K hranici totiž prišla s kapucňou na hlave.

Zatiaľ čo sa k nej blížili plamene, prosila o kríž, na ktorá by mohla uprieť svoj zrak. Neznámy muž jej podal drevený krížik, Jana ho prijala a pobozkala. Druhý jej priniesol brat Isambart, ktorý rýchlo bežal do kostola sv. Vavrinca a až do posledného dychu ho držal svojej sestre pred očami.

Zdroj; Zdroj 1

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre