Možno viete čo je to exorcizmus ale tieto zaujímavosti a fakty ste o tejto náboženskej praktike ešte zaručene nepočuli

2331

Čo je to exorcizmus? V skratke viera, že vás posadli zlí duchovia alebo démoni a pomocou špeciálnej náboženskej praktiky alebo rituálu vám niekto pomôže. Väčšina ľudí už o tejto  praktike v nejakej podobe počula. 

exorcizmus
ZaujimavySvet

V dnešnej dobe je viera, že démoni existujú a môžu posadnúť ľudí, skôr niečím, čo nájdete v románe alebo uvidíte v hororovom filme, než v skutočnom živote. Strach z démonov a zlých duchov je však jedným z najrozšírenejších náboženských presvedčení na svete a siaha až do staroveku. Nie je prekvapením, že katolícka cirkev stále tvrdí, že ľudia môžu byť posadnutí démonmi, a v súvislosti s tým uvádza Biblia šesť prípadov, kedy ich Ježiš vyhnal.

Myšlienka, že útočiaci duchovia sú vo svojej podstate zlí, je hlavne židovsko-kresťanská koncepcia, hoci každé náboženstvo a systém viery posadnutosť v tej či onej forme akceptuje. V Spojených štátoch exorcizmy v priebehu 18. storočia dramaticky poklesli a vyskytovali sa zriedkavo až do druhej polovice 20. storočia, keď došlo k ich prudkému nárastu v dôsledku pozornosti, ktorú exorcizmu venovali médiá.

K „vzkrieseniu“ exorcizmu významne prispel Hollywood, ktorého mainstreamové filmy boli často označované ako „založené na skutočnom príbehu“. Výsledkom bol päťdesiatpercentný nárast počtu vykonaných exorcizmov v 70. rokoch 20. storočia a čo je ešte tragickejšie, vyskytlo sa niekoľko prípadov, keď „posadnutá“ osoba zomrela počas exorcizmu alebo krátko po ňom.

Zaujímavosti a fakty o exorcizme

1. Anneliese Michelová bola katolíčka z Nemecka, ktorá bola údajne posadnutá šiestimi alebo viacerými démonmi a následne v roku 1975 podstúpila desať mesiacov trvajúci tajný dobrovoľný exorcizmus. V nasledujúcom roku zomrela v dôsledku nedostatočnej lekárskej starostlivosti. Dva filmy, Exorcizmus Emily Rose a Requiem, sú voľne založené na príbehu Anneliese, ktorý je pravdepodobne najpopulárnejším prípadom exorcizmu dvadsiateho storočia.

demon photo
Photo by freestocks-photos (Pixabay)

Matka Tereza

2. Matka Tereza údajne na sklonku života podstúpila exorcizmus pod vedením kalkatského arcibiskupa Henryho D’Souzu, keď si všimol, že sa mu zdá byť v spánku veľmi rozrušená.

mother teresa photo
Photo by wal_172619 (Pixabay)

Najaktívnejší exorcista

3. Páter Gabriele Amorth je najčinnejším exorcistom rímskokatolíckej cirkvi, ktorý údajne vykonal tento rituál viac ako stotisíckrát. Zaujímavejšie na ňom však je, že knihy a filmy o Harrym Potterovi považuje za satanistickú propagandu.

exorcism photo
Photo by emersonmello (Pixabay)

Film Exorcista

4. Najväčší kultúrny vplyv na exorcizmus má filmová klasika Exorcista. V týždňoch po uvedení filmu v roku 1974 dostávalo bostonské katolícke centrum denne žiadosti o exorcizmus. Scenár napísal William Peter Blatty podľa svojho rovnomenného bestselleru z roku 1971.

demon photo
Photo by TheDigitalArtist (Pixabay)

Nič nadprirodzené, žiadni duchovia

5. Po tom, čo sa zúčastnil na päťdesiatich exorcizmoch ako výskum pre svoju knihu American Exorcism: Michael Cuneo uviedol, že nikdy nevidel nič nadprirodzené alebo nevysvetliteľné: žiadnu levitáciu, krútiace sa hlavy ani démonické škrabance na tvárach, ale videl mnoho emocionálne rozrušených ľudí na oboch stranách rituálu.

Exorcizmus a tragédie

6. Na Vianoce 2010 v Londýne v Anglicku bol štrnásťročný chlapec Kristy Bamu zbitý a utopený príbuznými, ktorí sa z neho snažili vyhnať zlého ducha.

grave photo
Photo by RobVanDerMeijden (Pixabay)

Homosexuáli ako terč

7. Ak ste to nevedeli, niektorí kňazi vykonávajú aj „homosexuálne exorcizmy“, ktoré sú dosť podobné démonickým. V homosexuálnej verzii exorcista vyháňa z LGBT jedinca „homosexuálnych démonov“ alebo iné duchovné entity.

lgbt photo
Photo by Chickenonline (Pixabay)

Ďalšia obeť

8. V roku 1975 bol tridsaťjedenročný Michael Taylor podrobený exorcizmu v kostole svätého Tomáša v anglickom meste Barnsley, ale potom čo sa vrátil sa domov, brutálne zavraždil svoju manželku. Bol uznaný za vinného, ale duševne chorého.

Duševné poruchy

9. Väčšina náboženských kruhov pravdepodobne ignoruje, že existuje forma mánie nazývaná demonománia alebo démonopatia, pri ktorej pacient verí, že je posadnutý jedným alebo viacerými démonmi. Ilúziu, že exorcizmus funguje na ľudí, ktorí prežívajú príznaky posadnutia, niektorí pripisujú placebo efektu a sile sugescie. Niektoré prípady naznačujú, že údajne posadnuté osoby sú v skutočnosti narcisti alebo trpia nízkym sebavedomím a správajú sa ako posadnutí démonmi, aby získali pozornosť.

horror photo
Photo by Tama66 (Pixabay)

Príznaky posadnutia duchom

10. Podľa Konferencie katolíckych biskupov USA medzi príznaky posadnutia démonom patrí nadľudská sila, nechuť k svätenej vode a schopnosť hovoriť neznámymi jazykmi. Medzi ďalšie potenciálne príznaky posadnutia démonom patrí pľuvanie, nadávanie a „nadmerná masturbácia“.

mother teresa photo
Photo by NightMareDrug (Pixabay)

Nevinný chlapec

11. V roku 2003 bol autistický osemročný chlapec v Milwaukee v štáte Wisconsin zabitý počas exorcizmu členmi cirkvi, ktorí z jeho zdravotného postihnutia obviňovali útočiaceho démona.

crucifix photo
Photo by jclk8888 (Pixabay)

Čo na to medicína ?

12. Posadnutosť démonmi nie je oprávnenou psychiatrickou ani lekárskou diagnózou a nie je uznaná ani v Diagnostickom a štatistickom manuáli duševných porúch, ani v Medzinárodnej štatistickej klasifikácii chorôb a príbuzných zdravotných problémov.

psychiatry photo
Photo by RazorMax (Pixabay)

Len ďalšia tragédia

13. V roku 2005 zomrela mladá mníška v Rumunsku rukou kňaza počas exorcizmu po tom, ako ju priviazali ku krížu, zaviazali jej ústa a nechali niekoľko dní bez jedla a vody, aby z nej vyhnali démonov.

horror photo
Photo by ulleo (Pixabay)

Exorcizmus vo svete

14. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa praktiky vyháňania démonov neobmedzujú len na rímsky katolicizmus alebo Západ. Vykonávajú ho všetky veľké náboženstvá na celom svete.

priest photo
Photo by geralt (Pixabay)

Islam

15. V islame sa exorcizmus nazýva ruqya. Používa sa na nápravu škôd spôsobených sihr alebo čiernou mágiou. Exorcizmy sú dnes súčasťou širšieho súboru súčasnej islamskej alternatívnej medicíny nazývanej al-Tibb al-Nabawi (Medicína proroka).

islam photo
Photo by jpeter2 (Pixabay)

Judaizmus

16. Exorcizmus je dosť rozšírený aj v judaizme. Josephus, rímsko-židovský učenec z prvého storočia, uvádza exorcizmy vykonávané podávaním výťažkov z jedovatých koreňov.

judaism photo
Photo by Mauistik (Pixabay)

Hinduizmus

17. Viera a praktiky týkajúce sa exorcizmu sú výrazne spojené aj s hinduizmom. Verí sa, že zo štyroch véd (svätých kníh hinduistov) obsahuje Atharva Véda tajomstvá súvisiace s exorcizmom, mágiou a alchýmiou.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.