14 zábavných faktov o mačkách, o ktorých si doteraz nemal ani potuchy

2648

Mačky sú záhadnými stvoreniami, ktoré si podmaňujú ľudské srdcia už tisícky rokov. Ich tajomná osobnosť a roztomilý vzhľad z nich urobili obľúbené domáce zvieratá. Práve preto o nich existuje toľko zaujímavých faktov – od najväčšej mačky na svete až po prekvapivý spôsob ich chôdze. O niektorých z nich si zaručene ešte nepočul!

1. Najstaršia domáca mačka existovala pred 9 500 rokmi

Poznáte hypotézy, že mačku domestikovali Egypťania? V roku 2004 na Cypre však objavili francúzski archeológovia hrob mačky starý 9 500 rokov. To z nej robí najstaršiu domácu mačku, ktorej existencia je skutočne dokázaná, čím Cyprus predbieha egyptské teórie o prvých mačkách o viac ako 4 000 rokov!

fakty o mačkách
Cats Coming/pexels.com

2. Mačky strávia 70% svojho života spaním

Ak ste si mysleli, že mačky trávia veľkú časť svojho života spánkom, máte pravdu. Mačky v skutočnosti strávia 70% svojho života spánkom, čo predstavuje približne 13 až 16 hodín denne. To je mačací život, však?!

3. Mačka bola 20 rokov starostkou aljašského mesta

Táto pikoška je trochu bizarná, ale pravdivá. Oranžový tabby kocúr menom Stubbs bol 20 rokov starostom mestečka Talkeetna na Aljaške! Mal za sebou niekoľko nesporných volieb a hoci nemal žiadnu zákonodarnú moc, milovali ho miestni aj turisti.

fakty o mačkách
Ian Livesey/negativespace.co

4. Najdlhšia mačka všetkých čias merala 48,5 palca

Mačky sa zvyčajne považujú za pomerne malé a útle tvory. Viete, že titul najdlhšej mačky sveta patrí mainskej mývalej mačke menom Stewie, ktorej namerali 48,5 palca? Zatiaľ čo rekord najvyššej mačky prekonal Arcturus s výškou neuveriteľných 19,05 palca. To boli teda veľké mačičky.

5. Najbohatšia mačka na svete

Najbohatšou mačkou sa podľa Guinnessovej knihy rekordov stala Blackie. Keď jej majiteľ, ktorý bol milionárom, zomrel, odmietol uznať v závete svoju rodinu ako dedičov. Namiesto toho daroval svoj 7-miliónový majetok svojmu kocúrovi. Skutočne prekvapivé.

fakty o mačkách
Estin Giç Giç/Wikimedia Commons

6. Mačky chodia ako ťavy a žirafy

Všimli ste si, že mačky majú podobnú chôdzu ako ťavy a žirafy? Najprv dvíhajú obe pravé nohy a potom obidve ľavé. Takže sa pohybujú polovicou tela súčasne dopredu.

7. Isaac Newton vynašiel dvere pre mačky

Tento objaviteľ sa najviac preslávil zákonom gravitácie, no predpokladá sa, že vynašiel aj dvere určené mačkám. Traduje sa, že keď Newton pracoval na svojich experimentoch na univerzite v Cambridgei, neustále ho vyrušovali jeho mačky, ktoré škriabali na dvere. Zavolal teda cambridgeského stolára, aby do dverí vypílil dva otvory. Jeden pre matku mačku a druhý pre jej mačiatka. Aké praktické! Tieto dvere vraj vidieť na univerzite dodnes.

fakty o mačkách
unknown/pixexid.com

8. V roku 1963 mačka vo vesmíre

O opiciach a psoch vo vesmíre ste počuli už dávno, ale vedeli ste, že do veľkého neznáma sa odvážila aj mačka? Dňa 18. októbra 1963 sa Felicette, známa aj ako „Astrocat“, stala prvou a jedinou mačkou, ktorá letela do vesmíru.

9. Starovekí Egypťania si holili obočie, keď im umierali mačky

Podľa Encyklopédie starovekých dejín Herodotos v roku 440 pred n. l. napísal, že keď v starovekom Egypte zomrela domáca mačka, členovia rodiny si na znak smútku holili obočie. To je zaujímavý fakt o mačkách!

Young cats
unknown/Wikimedia Commons

10. Domáci miláčikovia majú 95,6% genetickej výbavy spoločnej s tigrami

Tento fakt o mačkách vám naozaj vyrazí dych. Štúdia zistila, že naše malé mačičky majú 95,6% genetickej výbavy spoločnej s tigrami! Zdieľajú aj veľa rovnakých spôsobov správania ako značkovanie pachom a močom, prenasledovanie koristi a vrhanie sa na ňu.

11. Mačka domáca môže dosiahnuť rýchlosť až 30 km/h

Ak ste spozorovali svoju mačku, ako sa preháňa po obývačke, keď sa cíti čulo, viete, že mačky sú dosť rýchle. Ale tomuto mačaciemu faktu sotva uveríte. Dokážu vyvinúť rýchlosť okolo 30 km/h, čo je taká rýchlosť, že by mohli poraziť Usaina Bolta v behu na 200 metrov!

1151514809 db33027eca o
Tambako The Jaguar/flickr

12. Najstaršia mačka na svete sa dožila až neuveriteľných 38 rokov!

Najstaršia mačka, ktorá kedy žila, mala 38 rokov a 3 dni, keď zomrela. Creme Puff, ktorý sa narodil 3. augusta 1967, sa dožil 6. augusta 2005 a jeho majiteľ Jake Perry vlastnil aj predchádzajúceho najstaršieho mačacieho rekordéra, dedka Rexa Allena. Ten zomrel vo veku 34 rokov. Dokazovalo to znamenitú a kvalitnú starostlivosť majiteľa o svojich maznáčikov.

13. Rekord najhlasnejšieho pradenia – 67,8 db(A)

Rekord v najhlasnejšom pradení domácej mačky v súčasnosti drží Merlin, čiernobiely kocúr z Torquay v Spojenom kráľovstve. Zvuky, ktoré vydáva, majú hlasitosť 67,8 db(A). Pre porovnanie, je to takmer rovnaká hlasitosť ako pri sprchovaní. Väčšina mačiek pradie s hlasitosťou len okolo 25 dB.

Tabby cat with blue eyes 3336579 scaled
AdinaVoicu/pixabay.com

14. Mačka Didga dokáže za minútu predviesť až 24 trikov

Ak si myslíte, že mačky nevedia robiť triky, potom vás šokuje, keď sa dozviete tento fakt. Najviac trikov, ktoré mačka vykoná za minútu, je 24. Didga dokáže vykonať sériu trikov od kotúľania sa až po skákanie po hrazde počas toho, ako jazdí na skateboarde.

Zdroj: 1.

Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.