5 zaujímavých faktov o olivovom oleji, ktoré by mal poznať každý fanúšik skvelého jedla

4872

Olivový olej, ten jedinečný dar od olivovníka, nás sprevádza po celé tisícročia. Jeho využitie je rozmanité, od kuchynských pokladov po kozmetické produkty. V tomto článku sa ponoríme do fascinujúceho sveta olivového oleja a predstavíme vám niekoľko zaujímavých faktov, ktoré možno ešte nepoznáte.

Olivovník sa môže dožiť až 2000 rokov

Olivovník nie je len obyčajný strom. Je to symbol trvácnosti a dlhovekosti. Niektoré olivovníky sa môžu dožiť až neuveriteľných 2000 rokov. Táto výnimočná schopnosť prežitia robí z olivovníka jednoho z najstarších kultivovaných stromov na svete. Jeho stáročné korene siahajú hlboko do histórie a poskytujú nám jedinečný olej, ktorý je stále obľúbený po celom svete.

green trees on brown grass field under blue sky and white clouds during daytime
Foto od Carlos Zurita na Unsplash

Každý olivovník dáva 4 litre oleja ročne

Viete, že jediný olivovník môže ročne poskytnúť približne 4 litre olivového oleja? To je 30 kilogramov olív z jedného stromu. Táto významná produkcia robí olivovníky významnými členmi svetového poľnohospodárstva a zásobárňou tohto cenného oleja.

Olive Oil at the olive mill-003“ od Flavio~ is licensed under CC BY 2.0

Španielsko je najväčším producentom olivového oleja

Keď hovoríme o olivovom oleji, je Španielsko pravdepodobne prvou krajinou, ktorá nám napadne. Toto krásne stredomorské kráľovstvo je v skutočnosti najväčším producentom olivového oleja na svete. Jeho rozmanitá krajina a vhodné klimatické podmienky umožňujú pestovanie rôznych odrôd olív a výrobu oleja s rôznymi chuťovými profilmi.

Olive Oil Spanish“ od www.PackAge.lt is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Grécko je najväčším spotrebiteľom olivového oleja

Aj keď Španielsko je najväčším producentom, Grécko zaujíma pozíciu najväčšieho spotrebiteľa olivového oleja na svete. Toto krajina má hlboké korene v olivovom oleji, ktorý je súčasťou jej kultúry a kuchyne už tisíce rokov. Grécka kuchyňa je známa svojou láskou k olivovému oleju, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou mnohých tradičných jedál.

blue and white flag
Foto od Hendrikje Glauner na Unsplash

Extra panenský je najkvalitnejšia stupnica pre olivové oleje

Pri výbere olivového oleja by ste mali brať do úvahy jeho kvalitu. Extra panenský olivový olej je najkvalitnejším stupňom, ktorý môže byť. Tento olej je získavaný mechanicky, bez použitia chemikálií alebo tepelného spracovania. Má nižší obsah kyseliny olejovej a zachováva výrazné chuťové a aromatické vlastnosti olív. Je to voľba pre tých, ktorí hľadajú najlepšiu kvalitu olivového oleja pre svoje jedlá.

a plate of food
Foto od Etolea extra virgin olive oil na Unsplash

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre