Veľký čínsky múr je jedným z najstarších, najväčších a najslávnejších „úspechov“ ľudskej vynaliezavosti, ale stále existuje niekoľko vecí, ktoré o starovekej čínskej pamiatke možno neviete.

Zdroj: unsplash/ William Olivieri

Výstavba veľkého čínskeho múru trvala viac ako 1800 rokov

Keď Qin Shi Huang prevzal moc nad susednými kniežatstvami v roku 221 p.n.l. a odštartoval dynastiu Qin, začal stavať 5000 kilometrov dlhú stenu, aby chránil svoje územie. Neskoršie dynastie pokračovali v úmornej práci, až skončili na vyše 21 000 km dlhého múru. 

Nezvyčajný stavebný materiál

Veľká časť múru je tvorená zeminou a kameňom. Vďaka svojím súdržným vlastnostiam bola medzi tieto stavebné materiály použitá aj lepkavá ryža. Moderné štúdie ukázali, že amylopektín ryže (látka, ktorá ju robí lepkavou) napomáha vysvetliť prečo je stena taká trvácna a pevná.  

Zdroj: unsplash/ Winston Chen

Na ťažkej stavbe múru sa podieľali najmä čínsky trestanci

V obzvlášť extrémnej verzii moderných verejnoprospešných prác boli výstavba, údržba a sledovanie Veľkého čínskeho múru pravidelnými povinnosťami ľudí odsúdených za zločiny. Aby úrady odlíšili robotníkov mimo zákona od ich civilných kolegov, oholili im hlavy, sčernali tváre a končatiny zviazali reťazami. Okrem toho boli stavebné práce pomerne nebezpečné, niektoré odhady uvádzajú, že pri stavbe múru zahynulo okolo 400 000 robotníkov.

Posmrtná kohútia cesta

S toľkými stratenými životmi sa smútiaci členovia rodín obávali, že duchovia ich blízkych budú navždy uväznení v múroch stavby. V snahe odviesť dušu mimo tohto miesta vykonávali tradičný pochod s kohutím sprievodom. 

Zdroj: unsplash/ Terence Starkey

Stále sa objavujú nové časti Veľkého čínskeho múru

Za posledných 10 rokov archeológovia lokalizovali niektoré z najsevernejších časti múru, ktoré stoja na hranici dnešného Mongolska.

Kúsky Veľkého čínskeho múru boli recyklované na stavbu civilných domov

V rokoch 1966 až 1976 boli kilometre múru zbavené tehál, ktoré boli následne použité na stavbu civilných domov.

Ľudia po stáročia preháňali o viditeľnosti steny z vesmíru

Tvrdenie, že Veľký čínsky múr je viditeľný z vesmíru sa datuje dve desaťročia dozadu, pred tým, ako sme zvládli cestu do vesmíru. Anglický učenec William Stukeley načrtol túto myšlienku vo svojich rodinných pamätiach v roku 1754. Mýtus bol podporený knihou novinára Henryho Normana z roku 1895 „The Peoples and Politics of the Far East“. Ale aj astronautom Neilom Armstrongom, ktorý tvrdí, že Veľký čínsky múr nie je v žiadnom prípade viditeľný z Mesiaca a už vôbec nie z vesmíru.

Zdroj: unspalsh/ Joel Danielson

Veľký čínsky múr vzdáva hold mýtickým a historickým osobnostiam

Múr lemujú svätyne významných osobností čínskej histórie. Napríklad generál Guan Yu, ktorý slúžil počas dynastie Han a štyria nebeský králi budhizmu sú poctení chrámami postavenými pozdĺž steny.

 

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.