6 zaujímavých faktov o vysokých ľuďoch

933

Vysokí ľudia sa často stretávajú s množstvom stereotypov, ako je napríklad aj otázka, či je tam hore iné počasie. Pod ich povrchom sa však skrýva svet neočakávaných vlastností. Od pozoruhodných zdravotných výhod až po zaujímavú sociálnu dynamiku – vysokí ľudia sa vymykajú očakávaniam vo viacerých ohľadoch. Ak vás teda niekedy zaujímalo, čím okrem výšky ešte vynikajú, dnes vám na túto otázku odpovieme.

1. Vysokí ľudia zvyknú byť milší

man hugging woman while walking
Photo by Isaac Mehegan on Unsplash

Výška so sebou prináša množstvo problémov a jedným z nich je aj neúmyselné vnímanie dominantnosti alebo zastrašovania. Preto sa mnohí vysokí ľudia snažia byť k ostatným miernejší a láskavejší.

2. Výška príjmu sa môže odraziť aj od vašej telesnej výšky

focus photography of person counting dollar banknotes
Photo by Alexander Grey on Unsplash

Podľa štatistík môže aj jeden centimeter výšky navyše zabezpečiť v priemere o 1000$ vyšší ročný príjem. Na druhej strane, nie je žiadnym tajomstvom, že Hollywood uprednostňuje nižších hercov (najmä v prípade hlavných mužských postáv).

3. Výška môže mať pozitívny vplyv na vaše srdce

Zdroj: therock/Instagram

Vaše gény a výška môžu mať skutočne priaznivé účinky. Podľa niektorých výskumníkov hrozí vyššie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, keď ste nižší (pod 161 cm). Štatistiky ukazujú, že na každých 2,5 cm výšky sa riziko srdcových ochorení znižuje približne o 13,5%.

4. Sú náchylnejší na zranenia

man lying on floor near man standing holding his leg
Photo by Annie Spratt on Unsplash

Pokiaľ ide o vyhýbanie sa zraneniam, vysokí ľudia môžu mať o niekoľko prekážok viac. Ich dlhé končatiny a vyššie položené ťažisko môžu spôsobiť, že ich život bude vyzerať ako nepretržitá hra na uhýbanie sa zárubniam a osvetleniu.

5. Ženy sa pri vyšších mužoch cítia bezpečnejšie

man and woman standing inside forest
Photo by roya ann miller on Unsplash

Vysokí muži majú v sebe niečo, čo niektorým ženám dodáva pocit istoty a väčšej ženskosti. Je to ako mať po boku osobného strážcu. Vďaka spoločenským normám a stereotypom sme si výšku spojili so silou a ochranou. Vždy je však dobré mať na pamäti, že bezpečnosť nie je len o centimetroch alebo kilogramoch.

6. Výška a žiarlivosť

Zdroj: rumeysagelgi/Instagram

Pokiaľ ide o vzťah výšky a žiarlivosti, u mužov a žien sa dosť líši. Vyšší muži to majú zvyčajne jednoduchšie. Sú vnímaní ako atraktívnejší, dominantnejší a úspešnejší v reprodukcii, čo môže viesť k menšej žiarlivosti. V prípade žien je to však zložitejšie. Zistilo sa, že ženy s priemernou výškou pociťujú najmenej žiarlivosti a s pribúdajúcimi centimetrami sa žiarlivosť zvyšovala.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre