7 faktov o ženskom tele, ktoré pozná len málokto

2144

Všetci veľmi dobre vieme, koľko toho ženské telo zvládne. Počuli sme už aj o rozdieloch v rozpoznávaní farieb u mužov a žien. Verte však, že je toho stále mnoho, čo o ženskom tele možno nevieme. Dnes sa to pokúsime zmeniť, pretože vám prinášame niekoľko zaujímavých informácií.

1. Ženský krk je ohybnejší

neck, black and white, beauty
Photo by 73496 on Pixabay

Všimli ste si spôsob, akým sa muž a žena otočia, keď na nich niekto zvolá? Skúste to odpozorovať a uvidíte, že muž pri tom otočí celé telo, zatiaľ čo žena len hlavu. Príčinou je svalová štruktúra, ktorá je u žien pružnejšia. Zaujímavé je, že štúdia z Loyola University Medical Center uvádza, že ženy sa sťažujú na bolesť krku častejšie ako muži. Takže opatrne, milé dámy.

2. Ženy majú počas spánku citlivejší sluch

grayscale photo of sleeping woman lying on bed
Photo by Kinga Howard on Unsplash

Ide o výsledok evolúcie. Ženy sú počas spánku citlivejšie na sluch, takže ich skôr prebudí plač dieťaťa. Dobrou správou však je, že ich prebudia len vysoké tóny. Preto, ak nechcete zobudiť svoju partnerku, položte svoj hlas hlbšie. Okrem citlivosti sluchu trpia ženy častejšie aj na poruchy spánku.

3. Ženy sú spravidla racionálnejšie

girl, window, sit
Photo by Abbat1 on Pixabay

 

Napriek stereotypu, že ženy sú emocionálnejšie a muži racionálnejší, sa zdá, že opak je pravdou. Hrubá mozgová kôra sa spája s lepšími výsledkami v rôznych kognitívnych testoch a testoch všeobecnej inteligencie. A ako už iste predpokladáte, mozog u žien je omnoho hrubší. Muži však majú mozog objemnejší, čo zohráva dôležitú úlohu pri spracovaní emócií a rozhodovaní.

4. Ženy si k ľuďom vytvárajú silnejšie väzby

woman, mother, child
Photo by StockSnap on Pixabay

Dôvodom je vyššia hladina oxytocínu. Ide o tzv. hormón lásky, ktorý podporuje náklonnosť, upevňuje vzťahy a zmierňuje stres. Je tiež zodpovedný za vytváranie puta medzi matkou a dieťaťom a dokonca aj za dojčenie.

5. Ženské telo sa v dvadsiatke neustále mení

woman, jogging, running
Photo by StockSnap on Pixabay

Ak ste si zažili bláznivú pubertu, stále máte čas zmeniť svoj životný štýl. Ženské telo totiž rastie a mení sa aj po dvadsiatke. Takisto je šanca, že sa zlepšíte v rozhodovaní, pretože aj vaša prefrontálna kôra sa stále vyvíja.

6. Ženy majú lepšie predpoklady byť tvorivé

woman, art, creative
Photo by Pexels on Pixabay

Mozog je sieť plná káblov a spojení. Štúdie ukázali, že siete v ženskom mozgu sú prepojenejšie ako v tom mužskom. To znamená, že ženy sú rýchlejšie pri tvorbe kauzálnych spojení, no zároveň si ľahko zvyknú na rutinu.

7. Európske ženy sú bledšie ako muži

woman, blonde, look
Photo by 3803658 on Pixabay

Podľa najnovších výskumov majú ženy európskeho pôvodu dvakrát vyššiu šancu mať blond vlasy v porovnaní s mužmi. Podľa všetkého je to spôsobené tým, že gény pre blond vlasy sú u žien trvalejšie. Ide však zatiaľ len o predpoklad.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre