Fascinujúce zázraky prvých dní života novorodencov

8797

Tieto malé stvorenia plné prekvapení, prinášajú radosť a život sa ich príchodom často obráti hore nohami. Sú neuveriteľne fascinujúcimi tvormi s jedinečnou povahou a rysmi, ktoré sú často predmetom skúmania, nie len zo strany rodičov. Výskumy novorodencov popisujú ako „zázraky prírody“ s nezvyčajnou schopnosťou prispôsobiť sa už v prvých okamihoch života. Disponujú skupinou jedinečných vlastností a schopností, ktoré ich robia tak prekvapujúcimi tvormi. V tomto článku sa pozrieme na niektoré fakty o novorodencoch a ukážeme si, prečo sú tieto bytosti také úžasné.

Nemajú kolienka

Akokoľvek sa nám táto informácia zdá podivná, pravdou je, že deti prichádzajú na svet bez kolenných jabĺčok. Nemiesto nich sa v kolienku nachádza štruktúra podobná chrupavke, ktorá sa ďalej formuje s pribúdajúcimi mesiacmi. Tento fakt je aj odpoveďou na to, prečo sú deti omnoho ohybnejšie ako dospelí jedinci. Pohybový aparát novorodencov je spájaný chrupavkami, čím je telíčko omnoho pružnejšie a viac pripravené na pohyb.

Zdroj: unsplash/ Tuva Mathilde Løland

Ani slzy

Nezáleží na tom, ako veľmi bude novorodenec plakať do troch týždňov nevyroní ani jedinú slzu. Faktom je, že slzné kanáliky nie sú pri narodení ešte plne vyvinuté, preto nedokážu produkovať tekutinu. Vytvárajú však vlhké prostredie dôležité pre zdravie očí.

Zdroj: unsplash/ Brytny.com

Vypadané vlásky

Aj keď sa dieťa narodí s hustou pokrývkou hlavy je viac než pravdepodobné, že v priebehu prvých týždňov tieto jemné vlásky vypadnú a narastú nové. Či však budú v priebehu života rovnako husté nie je známe. Dôvodom vypadávania sú hormonálne zmeny v tele matky v priebehu tehotenstva. Hormón estrogén môže spôsobiť, že vlasy na hlave novorodenca budú rásť rýchlejšie a silnejšie, zatiaľ, čo iné ako napríklad obočie a mihalnice, môžu byť svetlejšie a jemnejšie.

Zdroj: unsplash/ Ian E.

Pozná Váš hudobný vkus

Už v maternici sa novorodenec učí rozpoznávať zvuky a ich melódiu pochádzajúcu z vonkajšieho sveta, vrátane hudby. Približne od štyroch mesiacoch tehotenstva je plod schopný počuť a následne po narodení tieto zvuky rozpoznať. Dôvod je jednoduchý, sluchový systém sa začína vyvíjať v rannom štádiu tehotenstva. Sila zvuku sa vo vode ešte viac násobí, a tak to, čo dieťa počulo v matkinom tele, ho mimo neho ukľudní.

Zdroj: unsplash/ Adrian Korte

Explózia chuťových pohárikov

Novorodenci majú až trikrát viac chuťových pohárikov ako dospelí jedinci. Tie sa v poslednom trimestri tehotenstva rozšíria po celej ústnej dutine. Preto sa mnoho odborníkov domnieva, že zvýšená konzumácia rozmanitých potravín v tomto období obohatí „chuťovú skladbu“ dieťaťa a zjednoduší mu odstavenie od materského mlieka.

Zdroj: unsplash/ Harry Grout

Majú prízvuky

Výskumy dokazujú, že deti zachytávajú prízvuk svojej matky behom tretieho trimestra počas tehotenstva. Zaujímavé je, že plač novorodenca tento prízvuk dokonca napodobňuje.

Môžu prehĺtať a dýchať súčasne

Dieťa dokáže vypiť fľašku s mliekom na jeden ťah bez prerušenia. Pretože je schopné dýchať a prehĺtať súčasne, a to až do siedmich mesiacov od narodenia. Pri dýchaní sa vzduch dostáva do pľúc cez dýchacie cesty a pri prehĺtaní sa jedlo alebo tekutiny dostávajú do žalúdka cez pažerák. Tieto dve činnosti sa odohrávajú v rôznych častiach tela, ale prirodzený reflex umožňuje, aby sa koordinácia dýchania a prehĺtania správne zlúčila do jedného plynulého procesu. V prvých mesiacoch života je súhra dýchania a prehĺtania pre novorodenca ešte náročná a môže trvať niekoľko týždňov, kým sa ju naučí. Preto je dôležité, aby sa novorodenec kŕmil v správnej polohe, ponúkali sa mu malé množstvá jedla naraz, aby sa minimalizovalo riziko zadusenia alebo refluxu.

Zdroj: unsplash/ Ksenia Makagonova

Zmena farby očí

Väčšina novorodencov sa narodí s očami modrej, sivej alebo svetlohnedej farby. To znamená, že dúhovka ešte nemá dostatočné množstvo melanínu, ktorý by určil konečnú farbu očí. V priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov sa však začne melanín hromadiť a farba očí sa tak začne meniť. Ak má novorodenec genetické predispozície na tmavšiu farbu očí, farba sa bude meniť rýchlejšie a intenzívnejšie, než v prípade predispozícií na svetlejšiu farbu. Napriek tomu však môže byť konečná farba očí prekvapením až do niekoľkých mesiacov života.

Zdroj: unsplash/ Daniel Hooper

Pomerne rýchlo rastie

V prvých mesiacoch a rokoch dieťa neuveriteľne rýchlo rastie. Po dovŕšení šiestich mesiacoch sa priam zdvojnásobí. Počiatočný rýchly rast sa začne spomaľovať počas druhého roku života. Súčasťou tohto procesu je aj rast kostry. Kosti novorodenca sú pomerne mäkké a flexibilné, pretože ešte nie sú úplne vyvinuté. Postupne, keď dieťa rastie, kosti sa stávajú pevnejšími a tvrdšími, keďže do nich vrastie vápenatá hmota a dochádza k tvorbe kostného tkaniva. Rast kostry u detí je veľmi dôležitý, pretože kosti sú kľúčovým prvkom ich pohybu a stability. 

Zdroj: unsplash/ Jordan Christian

Dievčatá majú menštruáciu

Počas tehotenstva dieťa zdieľa hormóny svojej matky a niektoré z nich ostávajú v malom telíčku aj po narodení. Endometrium neonatorum alebo sliznica maternice novorodenca, obsahuje rôzne bunky, ktoré sa podieľajú na tvorbe hormónov a na regulácii menštruačného cyklu. Ak sa narodí dievčatko, môže sa vyskytnúť aj menštruácii podobný jav, keď sa po pôrode uvoľní niekoľko kvapiek krvi z endometria neonatorum, čo sa nazýva pseudomenštruácia. Tento stav môže byť zavádzajúci, pretože mnoho rodičov si myslí, že ide o skutočnú menštruáciu, ale to je len prechodný jav, ktorý sa zvyčajne upraví sám. Sliznica maternice novorodenca sa postupne absorbuje do tela novorodenca a do niekoľkých týždňov alebo mesiacov úplne zmizne.

Zdroj: unsplash/ Kelly Sikkema

Príchod dieťaťa do rodiny je vždy plný očakávaní. Prináša veľa radosti, ale aj otázok a neistoty. Novorodenci majú neuveriteľne vyvinuté zmysly a dokážu rozpoznať rôzne zvuky a vône už od prvých dní svojho života. Menia sa rýchlo a vývoj ich tela je prekvapivý. Čo môže byť pre rodičov tak trochu metúce. Je, ale dôležité si uvedomiť, že všetky deti sú jedinečné a majú svoj vlastný vývoj. Narodenie je krátke obdobie v živote dieťaťa, ale zanecháva nezabudnuteľné zážitky a spomienky. Je dôležité vychutnať si prvé míľniky a pozerať sa na svet cez oči dieťaťa, ktoré objavuje svet okolo seba po prvýkrát.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre