3 filmy, ktoré inšpirovali skutočných vrahov a zločincov

626

Môžu násilné filmy niekoho inšpirovať ku skutočným zločinom a vraždám? Zdá sa, že áno. Hoci u psychicky zdravých jedincov je takáto možnosť len veľmi málo pravdepodobná, v prípade labilných a narušených ľudí, predstavujú horory nekonečnú studnicu inšpirácie. Dnes si predstavíme 3 filmy, ktoré u niektorých jedincov prebudili vražedné besnenie.

Horor je filmový žáner, ktorého hlavnou úlohou je vyvolať u diváka strach a zdesenie, ale v žiadnom prípade nechce vyvolať nadšenie zo zabíjania. Žiaľ, medzi nami žijú aj takí ľudia, na ktorých horory urobia dojem a oni sa potom snažia napodobňovať tieto brutálne skutky.

1. Zberateľ (1965)

Zberateľ má na svedomí množstvo zločinov. Je to príbeh osamelého muža, ktorý zbiera motýle a obdivuje študentku umenia Mirandu. Avšak, pretože tento muž nemá žiadne sociálne zručnosti, jeho nádej na vzťah sa veľmi rýchlo rozpadá. Muž z diaľky sleduje Mirandu a jeho posadnutosť ňou rastie. Dostane sa k peniazom, kúpi dom na vidieku, ktorý má pivnicu a potom ju unesie a nechá ju tam, kým sa do neho nezamiluje. Je tu len jeden problém, ona sa do neho nikdy nezamiluje. Namiesto toho sa pokúsi utiecť. Nakoniec však ochorie a zomrie a on začne hľadať inú peknú brunetku.

V roku 1985 Leonard Lake (posadnutý týmto filmom) uniesol dve tínedžerky – Kathy Allen a Brendu O`Connor a držal ich v odhlučnenom bunkri, kde ich znásilnil a mučil spoločne so svojím spoločníkom Charlesom Ngom. Lake dokonca nazval svoj zločin „Operácia Miranda“.

Ďalší zločinec – sériový vrah Robert Berdella, v roku 1988 tvrdil, že keď videl Zberateľa, podnietilo ho to uväzniť niekoľkých mužov a odfotografovať ich mučenie predtým, ako ich zabil. Keď bol vo väzení, povedal, že film na neho urobil trvalý dojem.

a99479 the collector uk poster 2
Zdroj: Oddee

2. Vreskot (1996)

Populárnemu hororu Vreskot sa pripisuje viac ako jeden zločin, ktorý sa snažil kopírovať tento film. Istý sudca raz opísal Vreskot ako veľmi dobrý zdroj, ako sa naučiť niekoho zabiť. Vo filme je ospalé americké mestečko terorizované vrahom, ktorý je od hlavy po päty zahalený v čiernej tunike a na hlave má masku, inšpirovanú obrazom Edvarda Muncha – Výkrik.

V roku 2001 si osamelý belgický kamionista Thierry Jaradin (24) vybral za obeť 15 ročnú školáčku Alisson Cambier. Alisson sa zastavila pri Jaradinovom dome, pár dverí od jej vlastného, aby si vymenili nejaké videokazety a porozprávali sa. Mladý muž sa s ňou snažil mať sex, ale hneď bol odmietnutý. Ospravedlnil sa na niekoľko minút a vstúpil do vedľajšej miestnosti, kde mal odložený kostým z filmu a dva obrovské kuchynské nože. Keď sa vrátil, 30x bodol Alisson a potom jej mŕtvolu položil na posteľ, do ruky jej vložil ružu a zatelefonoval otcovi a kolegovi, aby sa priznal. Neskôr polícii povedal, že jeho zločin bol vopred premyslený a motivovaný filmom.

mask g5617832a3 1280
Zdroj: Alexas/pixabay

3. Saw VI (2007)

Matthew Tinling (25) napodobnil scénu mučenia zo Saw VI tak, že svojej obeti prerezal chrbticu. Tinling mučil bývalého vojaka a suseda Richarda Hamiltona, len preto, aby mu odovzdal prístupové údaje k jeho bankovému účtu. Neskôr vybral 240 libier, ktoré by mohol minúť na crack. Pri brutálnej a dlhotrvajúcej vražde obeť 17x bodol nožom do hlavy, krku a nôh. Okrem toho napodobnil brutálnu scénu z filmu, keď sa pokúsil prerušiť 45 ročnému mužovi miechu. Sudca Timothy Pontius uväznil Tinlinga na doživotie s minimálnym trestom 30 rokov.

a99479 SAW VI 1024
Zdroj: Oddee

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.