Fyzika v každodennom živote? Prečítajte si, kde všade sa s ňou môžeme stretnúť

9117

Všetko v živote má svoj poriadok a zabehnutý mechanizmus, akým to funguje. Častokrát sme svedkami niečoho, čo nás fascinuje, no nie celkom rozumieme tomu, ako a prečo sa to deje. Je možné, že je za tým práve fyzika.

V pokračovaní článku vám poskytnem niekoľko celkom obyčajných príkladov, ktoré vám však môžu zmeniť vaše doterajšie vnímanie.

Budík

pexels photo 1198264
Zdroj: pexels

Práve jeho bzučivý zvuk je častokrát to prvé, čo ráno počujeme. Zvuk nemôžeme vidieť, ale dokážeme ho cítiť a vnímať. Dokonca aj počas spánku.

Naparovacia žehlička

pexels photo 5901623
Zdroj: pexels

Zdá sa byť obyčajným predmetom takmer každodenného použitia. Málokto sa však zamýšľa nad tým, ako vlastne funguje. Hlavným princípom je teplo, ktoré podľa termodynamiky vzniká prenosom energie z látky s vyššou teplotou na látku s nižšou teplotou. Toto teplo vyhrieva kovovú základňu, ktorou je žehliaca plocha. A tak môžeme vyrovnávať skrčené prádlo.

Chôdza

pexels photo 1556710
Zdroj: pexels

To, že môžeme po povrchu chodiť bez toho, aby sme sa šmýkali, je umožnené odporom, ktorý vzniká medzi podrážkou topánok a povrchom. Tento odpor sa nazýva trenie. Akonáhle by sa toto trenie znížilo, napríklad by ste stúpili na banánovú šupku, došlo by z veľkej pravdepodobnosti k pádu.

Guľôčkové pero

1280px 2004 02 29 Ball point pen writing
Zdroj: unsplash

Či už študujete alebo pracujete určite používate pero pomerne často. Väčšina pier je práve guľôčkových. Samotné písanie vám umožňuje gravitácia. Keď sa guľôčka pohybuje po papieri, otáča sa a práve vďaka gravitácií sa atrament zakaždým dostane na jej povrch a následne sa prenesie na papier.

Slúchadlá do uší

pexels photo
Zdroj: pexels

Všetci ich poznáme i často využívame. No ako v skutočnosti fungujú? Na koncepte magnetizmu a zvukových vĺn. Keď zapojíte slúchadlá do elektrického zdroja, magnet v nich vytvorí elektromagnetické pole, po ktorom sa zvukové vlny šíria.

Bezpečnostné pásy v aute

pexels photo 5834960
Zdroj: pexels

Keď si zapneme bezpečnostný pás auta, funguje to na princípe zotrvačnosti, čo je neochota alebo neschopnosť zmeniť stav pokoja alebo pohybu. V prípade nehody teda bráni vášmu telu vykonať pohyb smerom dopredu, a teda nedôjde k prípadnému vymršteniu.

Objektív fotoaparátu

pexels photo 3679525
Zdroj: pexels

Fenomén selfie pohltil ľudí všetkých vekových kategórií. No viete ako funguje zariadenie, vďaka ktorému fotky vznikajú? Využíva princíp optiky pozostávajúcej zo sady konvexných šošoviek.

Mobilné telefóny

pexels photo 6941486 1
Zdroj: pexels

Tieto zariadenia sú už dnes pre mnohých z nás rovnako dôležité ako kyslík. Či už nám slúžia len na telefonovanie alebo naplno využívame vymoženosti tejto modernej technológie. Určite nie je prekvapivé, že v sebe skrýva kus fyziky. Konkrétne funguje na princípe elektromagnetického spektra, vzorcov elektriny a magnetizmu.

Batérie

pexels photo 719399
Zdroj: pexels

Či už ide o batérie do mobilov, áut, hračiek alebo iných zariadení, všetky pracujú na rovnakom základe, ktorým je kapacitný princíp.

Doppler radar

2000px Radar Gun
Zdroj: wikimedia

Kto nevie o čom je reč, jedná sa o prístroj, ktorý často používa polícia na meranie rýchlosti áut. Doppler radar pracuje na princípe Dopplerovho efektu – zmene detekovateľnej frekvencie vlnenia, ak je zdroj a detektor v pohybe. Výsledkom sú údaje o rýchlosti vzdialeného objektu.

Zdroj

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.