Odhaľovanie gigantických prehistorických obrov: Živočíchy, ktoré boli v praveku desivo väčšie

8377

Život v 21. storočí má určite svoje výhody – deoderant, Snapchat, Beyoncé a zoznam by mohol pokračovať. Našťastie pre nás, nie sme odsúdení na potulky po prehistorických dobách, keď to, že nás nezožral šabľozubý tiger, bol najväčší úspech, aký si človek mohol v daný deň priať. Jednou z najväčších výhod modernej doby by mala byť absencia obrovských – a niekedy aj mäsožravých – prehistorických zvierat. Tvory zeme, oblohy a mora boli vtedy podstatne väčšie, a hoci väčšina z týchto prastarých obrov má nejakého vzdialeného príbuzného, ktorý žije dodnes, nemusia byť nevyhnutne takí, ako by ste očakávali.

Potkan

Namiesto malého chlpatého stvorenia, ktoré sa potuluje okolo vášho kontajnera, si predstavte 300 cm, 900-kilové monštrum potkana, ktoré by sa mohlo pohodlne brániť šabľozubým tigrom a mäsožravým vtákom. To je príbeh Josephoartigasia monesi, starobylého príbuzného potkana veľkosti býka a najväčšieho zaznamenaného hlodavca na svete. Tento tvor sa vzhľadom na tvar svojich zubov s najväčšou pravdepodobnosťou živil vodnými rastlinami a plodmi a žil v Južnej Amerike s množstvom podobných tvorov. Takže keď vás nabudúce vystraší potkan, pamätajte, že mať do činenia s malým potkanom je oveľa lepšie ako s jeho starovekým bratom.

Zdroj: Wikimedia Commons

Leňochod

Dnešné leňochody sú hlúpe, milé stvorenia. Pohybujú sa pomaly a majú zvláštny tvar, ale možno by sme sa im toľko nesmiali, keby sme poznali ich dávnych príbuzných. Mohutné megatherium bolo jedným z najznámejších obrovských cicavcov, ktoré existovali na Zemi po vyhynutí dinosaurov. Tradične sa vo výskumoch uvádza, že megatherium bolo bylinožravec, ale niektorí trvajú na tom, že obrovský leňochod jedol aj mäso a telá iných mŕtvych zvierat.

Zdroj: Wikimedia Commons

Had

Pred 58 miliónmi rokov boli obrovské hady a podobné tvory bežnou súčasťou života. Títo predkovia hadov, známi ako titanoboa, boli väčší ako takmer všetky súčasné organizmy a boli de facto pánmi džungle. Tieto obrovské hady dosahovali dĺžku viac ako 12 metrov a vyzerali ako neslávne známy boa constrictor, ale správali sa ako anakonda žijúca vo vode. Boli rýchle, mali silný hryz a mohli vás zlomiť na polovicu tak ľahko, ako my lámeme špáradlá.

Zdroj: Wikimedia Commons

Vážka

Jednou z najzaujímavejších vlastností súčasných vážok je ich veľkosť. Teraz si predstavte jednu, ktorá by bola dlhá 30 centimetrov a mala 68 centimetrové rozpätie krídel. Zrazu sa tieto zaujímavé chrobáky stanú desivými. Takto by sa dal opísať predok vážok, vážka meganisoptera. Keď si otočíme hodiny o 250 miliónov rokov dozadu, tieto živočíchy boli všade. Keby tieto tvory žili dnes, neboli by nevyhnutne nebezpečné, ale pohľad na obrovského chrobáka, ktorý bzučí smerom k vám, by vám pravdepodobne nahnal strach.

Stonožky

Stonožky sú drobné tvory, ale ich množstvo nôh a pohyblivosť ich robí strašidelnými. Nemali by ste sa však príliš desiť, pretože stretnutie s drobnou mnohonôžkou je oveľa lepšie ako stretnutie s jej prehistorickým predkom, arthropleura. Tento tvor sa náhodne pohyboval približne pred 300 miliónmi rokov a jej telo, ktoré mohlo dosahovať dĺžku viac ako 180 cm, sa skladalo z približne 30 kĺbových segmentov.

Zdroj: Spencer Wright/Flickr

Zajac

Gigantický prehistorický predok súčasného králika je prekvapivo podobný králikovi. Nuralagus rex vážil 11 kilogramov a bol asi šesťkrát väčší ako bežný európsky králik. Ak by to nepotvrdil fantastický vedec, príbuznosť medzi týmito tvormi a ich malými, huňatými modernými náprotivkami by bolo ťažké rozoznať. Nuralagus rex nevedel skákať, mal veľmi malé oči a jeho uši boli krátke a odstávajúce.

Zdroj: Wikimedia Commons

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre