Grécka mytológia a bizarné tresty bohov – nechajte sa pohltiť príbehmi nenávisti!

997

Mýtické príbehy bohov sú plné lásky, nenávisti, trestov, ale človek v nich môže nájsť aj plno myšlienok. Treba si ale povedať, že grécki bohovia a bohyne nepatria medzi tých spravodlivých (aj keď by to niekto mohol od bohov očakávať). Nielenže sú hnevliví a milujú pomstu, ale väčšinou na to majú absolútne bezvýznamné dôvody. Že by za to mohla ich prehnaná citlivosť? Skôr by sme stavili na to, že ich k tomu vedieť absolútny pocit moci, ktorú majú.

Aj zlý pohľad, výsmech či prostá existencia mohla druhú stranu posadiť na trestnú lavicu. Verte, že gréckych bohov by ste si nechceli pohnevať. Osud by vám razom prestal byť naklonení. Že tomu neveríte? Tu je niekoľko príkladov.

Hermes premenil Chelone na korytnačku

Zdroj Luca Ambrosi

Zaujíma vás, aký mal na to Hermes (boh obchodníkov a šťastných nálezcov) dôvod? Na svadbu Héry a Dia pozval úplne všetkých – bohov, ľudí a dokonca aj zvieratá. Tú noc sa ale nymfa Chelone rozhodla zostať sama, Hermes ju navštívil, jej dom hodil do mora a ju premenil na korytnačku.

Hera zapríčinila, že Herakles vyvraždil celú svoju rodinu

Zdroj: wikimedia common

Hera bola odjakživa, okrem iného, známa aj svojou žiarlivosťou a jej manžel Zeus svojim cudzoložstvom. Preto by nikoho nemalo prekvapiť, že Herakles nebol synom Héry. Heru nesmierne rozhnevalo, že iná žena porodila Diovi syna.

Herakles sa ako mladý muž presťahoval do Théb, kde si založil rodinu s Megarou. Hera však Herakla priviedla do dočasného stavu šialenstva, čím ho prinútila zavraždiť svoju manželku a deti. Keď sa vymanil spod Hérinho kúzla, neostávalo mu iné ako sa s tragickou situáciou vyrovnať.

Demeter premenila Ascalabusa na jaštericu

Zdroj: wikimedia common

Demeter dlho hľadala svoju dcéru Persephone, čím sa vyčerpala. Bola rada, keď narazila na dom Misme, kde si vypýtala niečo na pitie. Vyčerpaná a smädná vypila nápoj na jeden jediný dúšok, čo rozosmialo úbohého Ascalabusa, Mismeinho syna. To Demeter nahnevalo natoľko, že namiesto poďakovania premenila Ascalabusa na jaštericu.

Afrodita spôsobila, že sa Hippolytova nevlastná matka kvôli nemu zabila

Zdroj: wikimedia common

Hippolytos kvôli svojej oddanosti Artemis odmietol uctievať Afroditu, čím neúmyselne podnietil súrodeneckú rivalitu. Afrodita sa nahnevala až do tej miery, že prinútila Faedru (nevlastnú matku Hippolyta), aby sa do neho zamilovala a ona v reakcii na to ukončila svoj život. To si však Hippolytos nikdy neprestal vyčítať. A neodpustil mu to ani jeho otec, ktorý ho preklial, takže Hippolytos zahynul pri nehode na voze.

Demeter premenila Minthe na rastlinu, pretože tvrdila, že je krajšia ako jej dcéra

Zdroj okeykat

Predtým ako si Hádes vzal za manželku Persefonu, bol zapletený s inou ženou – Minthe, ktorú ale odvrhol. Ohrnutá Minthe utrúsila niekoľko urážlivých poznámok na adresu Persephony, o tom ako ani zďaleka nie je krajšia ako ona. Tieto slová sa dostali k Persefoninej matke Demeter, ktorá to nemohla zniesť a premenila Minthe na rastlinu – konkrétne na chladnú mätu.

Aténa zmenila Arachne na pavúka, pretože bola lepšia v tkaní

Zdroj: wikimedia common

Tvrdiť, že ste v niečom dokonalejší je medzi gréckymi bohmi, akoby ste ich rovno vyzvali na “súboj”. Väčšinou to nekončí dobre. Arachne si ale nedala povedať a stavila sa, že je v tkaní zručnejšia ako Aténa. A skutočne bola! Aténa takmer pukla závisťou, namiesto toho ale radšej premenila Arachne na pavúka.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre