Havaj – jedno z „najzelenejších“ miest, a to nielen v USA, chce zastaviť odlesňovanie

591
hawaii fotografia
Photo by pbziegler (Pixabay)

Hawai je ekologicky jedinečné miesto v USA a jeho lesy sú domovom pre 10 000 unikátnych druhov. Odlesňovanie však znamená, že je ohrozených 25% vzácnych druhov zvierat. Momentálne je tento projekt zameraný na obnovu krajiny a ekologickú rovnováhu.

Hawaiská iniciatíva zalesňovania chce vysadiť 1,3 milióna stromov – takmer jeden strom za každého občana. V súčasnosti sa v severnej časti ostrova Havaj nachádza 400 000 nových stromov, pričom v minulom roku sa začalo s ďalším lesom s kapacitou 250 000 stromov.

Rozhodujúce je, aby v týchto lesoch boli v budúcnosti domorodé stromy, ktoré nie sú len súčasťou prírodného ekosystému, ale zohrávajú tiež úlohu v bohatej kultúre ostrova. Domorodý strom Koa tvorí väčšinu lesov a má dlhú históriu s Havajskou šľachtou. K nemu sa pripája druh stromu Milo, ktorý bol kedysi považovaný za posvätný. Keď stromy zahynú z prirodzených príčin, budú pozbierané na drevo a na tom istom mieste bude posadený nový strom.

hawaii fotografia
Foto od dronepicr

Cestovný ruch zohráva tiež dôležitú rolu v zalesňovaní a údržbe lesov. Majitelia pozemkov, ktoré sú novo zalesnené, majú možnosť turistov vziať na eko-turistiku a získať tak zdroj príjmov. Miestna spoločnosť Paradise Helicopters vám poskytne bezplatnú prehliadku miestnej krajniy z výšky, ako zasponzorujete vysadenie siedmych stromov. Môžete sa tiež zúčastniť prehliadky lesov a vybrať si vlastný strom, ktorý zasponzorujete.

 

Zdroj: LonelyPlanet

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre