História pôrodníctva: Praktiky, nástroje a význam pôrodnej asistentky v minulosti

405

Pôrody môžu mať náboženský význam, ovplyvňovať súčasné a budúce udalosti a viesť k demografickým dôsledkom. Pôrodné praktiky sa v histórii veľmi líšili, od bizarných kráľovských pôrodných praktík až po záhadné tiché scientologické pôrody. V priebehu času sa menil aj personál spojený s týmito udalosťami. Rodinní príslušníci, lekári a zdravotné sestry môžu poskytovať podporu a pomoc pred pôrodom, počas neho a po ňom. Ďalšou úzko spojenou skupinou sú pôrodné asistentky.

Pôrodné asistentky posudzovali novorodencov kvôli deformáciám – a to mohlo znamenať rozsudok smrti

Je známe, že pôrodné asistentky v histórii poskytovali informácie o potratoch a pomáhali pri nich. Táto prax ovplyvnila poverčivý pohľad na pôrodné asistentky, ale zároveň dokazuje, akú moc mali nad otázkami života a smrti. Keďže pôrodné asistentky boli často prvými ľuďmi, ktorí videli novorodenca, kontrolovali ho, či nemá nejaké zranenia alebo deformácie. Hoci zabíjanie novorodencov nebolo sankcionované, v Anglicku a Taliansku v 16. storočí sa vyskytli prípady, keď sa matky a pôrodné asistentky sprisahali s cieľom zabiť deformované deti. Prípady žien obvinených z infanticídy sa objavujú aj v záznamoch z Holandska, Škótska a rôznych kolónií do polovice 20. storočia.

person wearing gray shirt putting baby on scale
Autor tejto fotografie je Christian Bowen

V prípade dieťaťa narodeného s deformáciami mohli byť pôrodné asistentky obvinené zo spôsobenia tejto choroby. Keď bola Anna Maria Pierlerinová v roku 1645 obvinená zo zabitia dieťaťa Zachariáša Zimmermana počas pôrodu, bola zbavená obvinenia až po tom, ako lekári posúdili telo dieťaťa a zistili, že deformácie vznikli v maternici.

Existujú dôkazy o pôrodných stoličkách zo starovekého sveta – kliešte však boli vynájdené až v roku 1500

Vybavenie, nástroje a pomôcky používané pri pôrode siahajú od ručných prístrojov na extrakciu novorodencov až po vankúše a sedadlá, ktoré majú matke zabezpečiť väčšie pohodlie. Pôrodné stoličky – určené na uľahčenie pôrodu – sa používali už v roku 2000 pred n. l. a možno ich vidieť na umeleckých dielach z obdobia približne 1450 pred n. l. Pôrodné miestnosti (alebo domy), nazývané mammisi, boli zariadenia, v ktorých ženy rodili a nasledujúce týždne sa zúčastňovali na očistných rituáloch. Typ klieští, ktoré sa stali štandardom pri pôrode, vynašiel až koncom roku 1500 francúzsky holič-chirurg Peter Chamberlen, ktorý bol jedinečnou osobnosťou, pretože bol jedným z mála mužských pôrodníkov.

Zdroj: Internet Archive Book Images/Flickr

Chamberlen navrhol svoje kliešte vyslovene na vyťahovanie dieťaťa z pôrodných ciest, najmä počas ťažkých pôrodov. Svoj vynález spočiatku držal v tajnosti, rovnako ako jeho synovia, ktorí išli v jeho stopách, ale v polovici 17. storočia už bola všeobecná konštrukcia v pôrodníckej komunite známa. Spočiatku sa nedôverovalo pôrodným asistentkám, ktoré ich používali, ale keď sa na scéne objavili podobné zariadenia, kliešte postupne začali používať pôrodné asistentky aj pôrodníci.

Pôrodné asistentky boli odsudzované ako čarodejnice – najmä pri neúspešných pôrodoch

Spojenie pôrodníctva a liečiteľstva siaha až do staroveku, zatiaľ čo spojenie medzi ženami a čarodejníctvom dosiahlo svoj vrchol v stredoveku a ranom novoveku. Keďže väčšina pôrodných asistentiek boli ženy a liečenie bolo často spojené s mágiou, vzťahy medzi všetkými týmito oblasťami sa časom zjednotili. Pôrodné asistentky boli nevyhnutne spájané s novorodencami a ich dušami. Keď pri pôrode zomrelo dieťa, podozrenie, že s tým má niečo spoločné pôrodná asistentka, sprevádzalo celkové presvedčenie, že ženy sú intelektuálne neschopné a náchylné na démonické pokušenia.

woman in black dress standing on green grass field
Autor tejto fotografie je Ksenia Yakovleva

Strach z čarodejníctva a démonov, ktorý súvisel s pôrodníctvom, možno vidieť v dielach, ako je Malleus Maleficarum, právnický a teologický traktát o čarodejníctve napísaný v roku 1486 n. l.. Uvádzalo sa v ňom, že čarodejnice, ktoré boli pôrodnými asistentkami, sú vinné z toho, že zabraňujú tehotenstvu a spôsobujú potraty. Podľa tohto spisu údajne zabíjali aj novorodencov, aby „vypili ich krv a zožrali ich“, alebo „ich vynášali z miestnosti a zdvíhajúc ich do vzduchu obetovali diablom“. V jednom výroku Malleus Maleficarum sa uvádza: Nikto neškodí katolíckej viere viac ako pôrodné asistentky. Prenasledovanie čarodejníc v západnej Európe počas neskoršieho stredoveku sa stalo základom budúcich udalostí, ako boli čarodejnícke procesy v Európe a Severnej Amerike v 17. storočí.

V staroveku písali o pôrodníctve muži – ale väčšinu práce odviedli ženy

Lekár a chirurg Hippokrates písal o vzdelávacom programe pre pôrodné asistentky, hoci sa nikdy výslovne nezameriaval na gynekológiu alebo pôrodníctvo. Rozlišuje medzi ženami, ktoré sa zúčastňovali na normálnych pôrodoch, a tými, ktoré sa zúčastňovali na komplikovaných pôrodoch, hoci na pomoc pri tých druhých mohli byť povolaní aj muži.

shallow focus photography of stack of books
Autor tejto fotografie je Chris Lawton

Soranus z Efezu, grécky lekár pôsobiaci v Alexandrii a Ríme v 2. storočí n. l., napísal traktát s názvom Gynekológia, v ktorom podrobne opisuje povinnosti ideálnej pôrodnej asistentky. Opisuje, kde a ako by mala pôrodná asistentka sedieť pri pôrode plodu, radí jej, aby sa vyhýbala očnému kontaktu so ženou, a hovorí jej, aby rodiacej žene poradila, aby „bez kriku vháňala dych do bokov“, aby využila dych ako hnaciu silu pôrodu. Podobné informácie sa opakujú v dielach Galéna, ktorý tiež jasne uvádza, že pôrodné asistentky sa využívali za bežných okolností a lekári muži sa privolávali len v neobvyklých situáciách. Galén, jeho diela a postup sa stali základom medicíny v priebehu rokov 1500 až 1600.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre