Historické mýty, ktorým verí mnoho ľudí. Takáto je pravda!

4347

Nie všetko, čo sa učíme v škole alebo sa dozvieme z rozprávania, prípadne z internetu musí byť zákonite pravda. Nemusí ísť ale ani o zámerné zavádzanie ľudí, niektoré informácie jednoducho len „zľudoveli”. Naozaj to bol Edison, kto vynašiel žiarovku a je pravda, že Vikingovia nosili prilby s rohami? Naprieč históriou by sa našlo enormne veľa nepresností, my sme sa ale rozhodli zamerať na tie najznámejšie, ktoré by už mali mali byť uvedené na pravú mieru.

Pripravte sa na to, že budete prekvapený, určite ste aj vy niekedy verili týmto historickým mýtom.

Postavičku Mickey Mouse vymyslel Walt Disney sám

Zdroj Kadyn Pierce

Mickey Mouse by rozhodne mohol byť zaradený do zoznamu najznámejších kreslených postavičiek v histórii. Deti si ho obľúbili a určite ho mal rád aj samotný Disney – napokon, aj vďaka nemu sa dostal na výslnie. V skutočnosti bol Mickey inšpirovaný inou postavou Disneyho – zajačikom Oswaldom, ktorého animátor Uba Iwerks premenil na myš. Všetky zásluhy si prirodzene vzal Disney, ktorý dokonca získal Oscara za vytvorenie tejto postavy.

Na americkom západe sa neustále odohrávali prestrelky

Zdroj Taylor Brandon

Stačí si pozrieť zopár westernových filmov a uvideli by sme ako sa kovboji strieľajú takmer všade – v baroch, na ulici, kdesi v prírode. V skutočnosti nie je pravda, že by k takýmto potýčkam dochádzalo často. Takisto len veľmi málo mužov nosilo charakteristické nízko posadené púzdro na pištoľ. Navyše typický súboj, kde sa protivníci postavia proti sebe a v napätí vymýšľajú taktiku rýchlej streľby, je typický pre európske súboje, hlavne na území Anglicka.

Najviac čarodejníc bolo upálených na hranici v Saleme

Zdroj Joshua Newton

Salemské čarodejnícke procesy boli najbrutálnejšie honby na čarodejnice v celej histórii. Obvinené boli najmä staršie ženy, ale našlo by sa i zopár dievčat. Len v roku 1692 prišlo o život 20 žien. Avšak, tieto procesy sa počtom nevyrovnali tým, ktoré sa konali v Európe – historické pramene hovoria, že tu bolo popravených až 100 tisíc žien.

Zaujímavosťou tiež je, že údajne čarodejnice neboli upálené ako vo Francúzsku či Nemecku, ale boli obesené.

Einstein prepadol z matematiky

Zdroj: wikimedia common

Albert Einstein bol nepochybne génius. Avšak primárnou oblasťou jeho záujmu a skúmania bola fyzika! Nositeľ Nobelovej ceny vyvinul teóriu relativity, ktorá navždy zmenila vnímanie ľudí. Je však o ňom známe, že v matematike nebol až taký dobrý. Dokonca mal prepadnúť! To ale nie je pravda. V matematike vynikal takmer rovnako ako z fyziky, ibaže tá ho lákala oveľa viac. Oveľa väčší problém mal s jazykmi, napríklad s francúzštinou.

Ľudia v stredoveku verili, že Zem je plochá

Zdroj Clay Banks

Hovorí sa, že ľudia verili tomu, že Zem je plochá až pokým sa oboplávaním nedokázalo, že Zem je guľatá. Historici sa ale zhodujú v názore, že vzdelaní Európania vedeli, že Zem je guľatá už pred storočiami.

Už v čase existencie starovekého Grécka filozofi ako Pytagoras, Aristoteles a Euclid písali o sférickej Zemi. A vzdelaní ľudia neboli jediní, ktorí odmietali názor, že Zem je plochá. Aj stredovekí námorníci o tom vedeli – keď sa vysoké lode plavili cez horizont ako posledné boli vidieť plachty – čo dokazovalo, že Zem má zakrivenie.

Sir Isaac Newton objavil gravitáciu, keď mu na hlavu spadlo jablko

Zdroj Emmalee Couturier

Isaac Newton si za svojho života pripísal hneď niekoľko úžasných objavov o vesmíre, o matematických rovniciach, pomocou ktorých vysvetľoval rotáciu planét až po výskum svetla a hranolov. Ale jeho najznámejším objavom bola teória gravitácie. Mnohí veria, že za to mohol pád jablka na jeho hlavu. Podľa Newtonovho životopisca v skutočnosti sedel pod stromom a premýšľal, keď videl pád jablka. Na hlavu mu ale žiadne z nich nepadlo.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre