Historické tehotenské testy alebo aké to mali kedysi ženy a zvieratá ťažké

1216

Domáce tehotenské testy sa stali široko dostupnými od roku 1978. Hoci výsledok ukázali až po dvoch hodinách boli pomerne presné a hlavne pohodlné. Pred vynálezom tohto zázraku bolo najspoľahlivejším testom len čakať a pozorovať. Ale, aj keď by mohlo byť príjemným prekvapením zistiť, že ste tehotná staromódnym spôsobom (zvracanie – chýbajúca menštruácia – dieťa), ľuďom sa čakať nechcelo, a preto vymysleli niekoľko bizarných metód.

raspopova marina DoBuAVCg Do unsplash
Zdroj: unsplash/ Raspopova Marina

Skúška pšenice a jačmeňa

Jeden z prvých, ak nie najstarších tehotenských testov sa objavil už v starovekom Egypte. V roku 1350 p.n.l. sa potencionálne tehotným ženám odporúčalo niekoľko dní po sebe močiť na jačmeň a pšenicu. Ak vyklíčil jačmeň očakávala žena chlapca, ak pšenica, malo sa narodiť dievča. Ak nevyklíčilo ani jedno výsledok bol jasný. Tento test však skutočne fungoval. V roku 1963 laboratórium experimentovalo s pšenicou a jačmeňom. Zistilo, že v 70% moč tehotných žien spôsobí vyklíčenie semena, zatiaľ čo moč netehotných žien nie. 

melissa askew y4xZxzN754M unsplash
Zdroj: unsplash/ Melissa Askew

Cibuľový test

Hippokrates, velebený ako otec medicíny navrhol, aby osoba, ktorá mala podozrenie, že by mohla byť tehotná, vložila cibuľu na noc do svojej vagíny. Keď dych osoby nasledujúce ráno páchol cibuľou, nebola tehotná. Test bol založený na myšlienke, že ak by bola maternica prázdna vôňa by sa dostala až do úst. 

thomas martinsen U4YdDVliDlA unsplash
Zdroj: unsplash/ Thomas Martinsen

„Proroci Piss“

Tzv. „Proroci Piss“, odborníci zo 16. storočia tvrdili, že zistiť tehotenstvo je možné podľa farby a vlastnosti moču. Zmiešali ho s vínom a pozorovali výsledky. Pretože alkohol môže reagovať na bielkoviny prítomné v moči tehotnej ženy. 

big dodzy saw2ahar17s unsplash
Zdroj: unsplash/ Big Dodzy

Zmeny v očiach

Vplyvný oftalmológ zo 16. storočia, Jacques Guillemeau tvrdil, že oči môžu prezradiť tehotenstvo. Podľa Guillemeau v druhom mesiaci tehotenstva, „žena získa hlboko posadené oči s malými zreničkami, visiacimi viečkami a opuchnutými malými žilkami“. To je pravdepodobne nezmysel. Mal však pravdu v jednej veci, oči sa počas tehotenstva môžu meniť a ovplyvňovať videnie. Preto predpísať si nové kontaktné šošovky alebo okuliare nie je počas tehotenstva dobrý nápad.

amanda dalbjorn fvInY Gh7sc unsplash
Zdroj: unsplash/ Amanda Dalbjorn

Chadwickovo znamenie

Na začiatku tehotenstva, približne v šiestom až ôsmom týždni, môžu krčok maternice, pysky ohanbia a vagína nadobudnúť tmavý modrastý alebo fialovo-červený odtieň v dôsledku zvýšeného prietoku krvi v tejto oblasti. Táto pozoruhodná indikácia tehotenstva bola prvýkrát zaznamenaná v roku 1836 a neskôr sa stala známa ako Chadwickovo znamenie. Nesie meno po francúzskom pôrodnikovi Jamesovi Readovi Chadwickovi, ktorý svoj objav predniesol v roku 1886 na stretnutí Americkej gynekologickej spoločnosti.

luma pimentel 1vnB2l7j3bY unsplash
Zdroj: unsplash/ Luma Pimentel

Test na králikoch

Okrem pozorovacích testov, ako je Chadwickovo znamenie, boli tehotenské testy až do 20. storočia stále nepríjemnou záležitosťou. V roku 1920 dvaja nemeckí vedci, Selmar Aschheim a Bernhard Zondek zistili, že v moči tehotných žien je prítomný špecifický hormón, ktorý je spojený s rastom vaječníkov (dnes známy ako ľudský choriogonadotropín – hCG). Počas piatich dní vstrekovali moč tehotných žien do sexuálne nezrelých králikov, potkanov a myší, aby zistili vývoj ich pohlavných orgánov. Na piaty deň boli cicavce zabité a podrobené pitve. Ak ich reprodukčné časti vyzerali vzrušene, test bol pozitívny. 

aswathy n srMHHWCTvcU unsplash
Zdroj: unsplash/ Aswathy N

Žabí test

Hoci žabí test fungoval na rovnakom princípe ako test králika bol v skutočnosti o niečo lepší, pretože zviera ostalo na jeho konci nažive. V roku 1940 vedci zistili, že ak sa moč tehotnej ženy vstrekne do živej žaby alebo ropuchy, obojživelník vyprodukuje do 24 hodín vajíčka. Ropucha alebo žaba sa dožila ďalšieho dňa a zvyčajne aj ďalšieho testu.

ed van duijn 7 bpTcGz5uM unsplash
Zdroj: unsplash/ Ed van duijn

S pribúdajúcim časom a výskumom sa objavilo viac spoľahlivých a presných metód zisťovania tehotenstva, ktoré sa stali pre ženy niekoľko minútovou bezbolestnou záležitosťou.

 

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.