Zaujímavosti a fakty o pánskom holení. Kedy sa ľudia začali holiť a ktorá historická postava spopularizovala holenie?

4195

Pánske holenie sa stalo takou samozrejmosťou, že sme sa možno prestali pýtať, odkiaľ tento rituál pochádza, ako sa vyvíjal a čo všetko za ním stojí. Od špeciálnych zvyklostí starých civilizácií až po modernejšie metódy a techniky, príbeh pánskeho holenia je rovnako pestrý ako histórie samotného ľudstva.

 

1.Holenie tu je už naozaj dlho.

holenie
Foto od Supply na Unsplash

Už v prehistorických časoch pred dobou bronzovou používali ľudia ostré kamene aby sa zbavili prebytočného ochlpenia, šlo však viac o praktické dôvody než estetické.

 

2. Alexander Veľký spopularizoval holenie.

Dobyvateľ a vojvodca Alexander Veľký bol zástancom holenia a od svojich vojakov požadoval aby boli vždy oholení kedže dlhá brada mohla spôsobiť to, že by ich protivník za ňu uchytil a získal tak výhodu.

3. Najstaršie holičstvo nájdete v Londýne.

Truefitt & Hil je holičstvo, ktoré bolo založené v roku 1805 a už 2 storočia poskytuje špičkové služby v oblasti holenia.

Truefitt & Hil
4. 1,3 miliárd mužov uprednostňuje tradičnú britvu pred holiacim strojčekom.

britva
Foto 1195798 od Pixabay

5. Egypťania si holili obočie.

Egypťania
Foto “ odketrin1407

Starí Egypťania si holili obočie a to pri vtedy, keď trúchlili za svojou mŕtvou mačkou. Mačky boli v Egypte posvätné bytosti.

 

6. Politik, ktorý sa už viac neoholil.

Politik menom Valentine Tapley prisahal, že ak Abraham Lincoln bude zvolený za prezidenta, tak sa už nikdy v živote neoholí. Svoj sľúb dodržal a keď v roku 1910 zomrel jeho brada mala takmer 3,4 metra.

Politik

7. 75% mužov sa holí raz denne.

woman in blue long sleeve shirt with white face mask
Foto od Sander Sammy na Unsplash

8. Britskí vojaci mali zakázané si holiť fúzy.

klasické holenie
Foto od Adam Sherez na Unsplash

Od konca 19. storočia do polovice 1.sv. vojny mali príslušníci britskej armády zákaz oholiť svoje fúzy. Pravidlo bolo zrušené až generálom menom Sir Nevil Macready, ktorý tak neznášal svoje fúzy, že hneď ako bol v pozícií kedy to mohol zmeniť sa oholil.

 

9. Najväčšie holičstvo / kaderníctvo na svete.

 

Najväčšie holičstvo sveta nájdeme v Indií. Konkrétne v meste Tirumala nájdete mesto a v ňom chrám Sri Venkateswara, kde putujú Indovia z celej krajiny aby mohli svoje vlasy a fúzy darovať chrámu ako dar. Denne sa tak oholí cez 20 000 hláv, čo vyprodukuje cez 500 ton ľudských vlasov ročne.

 

10. Priemerný chlap sa oholí 20 000 krát za život.

silver faucet
Foto Supply na Unsplash

11.Známa firma Gillette sa v minulosti dostala do sporu s americkou legislatívou pretože jej produkt bol v rozpore s príliš prechválenou reklamou. USA sa nepáčilo, že žiletky, ktorých výrobná cena je 0,05 libier a predávajú sa za 2.43 libier sú opisované ako prelomový a najviac kvalitný holiaci produkt na trhu. Gillette museli reklamu v USA stiahnuť a začať produkovať viac reálne reklamy. Avšak na európsky trh sa táto regulácia nevzťahuje.

 

12. Firma Braun, ktorá dnes vyrába kvalitné holiace strojčeky bola dlhé roky výrobcom rádií.

black and gray shaver
Foto od Alexander Andrews na Unsplash

 

13. Nie je pravda, že po oholení vaše ochlpenie rastie rýchlejšie alebo je tvrdšie. Sú to mýty.

person holding handheld blade
Foto od Christoffer Engström na Unsplash

zdroje: buzzfeed.com, dailymail.co.uk

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre