Výhody, pre ktoré by hudba mala byť neoddeliteľnou súčasťou vášho života

337

V roku 2009 na území južného Nemecka archeológovia pri skúmaní vykopávok z jaskyne objavili flautu vyrezanú z kosti supieho krídla, čo naznačuje, že ľudia sa hudbe venovali už pred desiatkami tisíc rokov.

Hoci si nemôžeme byť istí, kedy presne začali ľudia počúvať hudbu, vedci zistili možné dôvody, prečo to robili. Výskum im odhalil mnohé pozitíva a veľký vplyv na naše fyzické, duševné i emocionálne zdravie.

country 946706 480
Zdroj: pixabay

Hudba nás spája

Vytvára v ľuďoch pocit súdržnosti a sociálnej prepojenosti.

Napríklad 

  • štátne hymny, ktoré spájajú davy ľudí nie len na športových podujatiach
  • protestové piesne vzbudzujú počas pochodov pocit spoločného cieľa
  • milostné piesne pomáhajú potenciálnym partnerom vytvárať tú správnu atmosféru
  • uspávanky umožňujú rodičom uspať dieťa a zároveň v ňom prehlbovať pocit bezpečia a vzájomnej dôvery
baby 1151351 480
Zdroj: pixabay

Účinky hudby na myseľ

Lekári z Johns Hopkins odporúčajú počúvať hudbu ako predmet stimulácie mozgu, a tým dosiahnuť efektívnejšie učenie. Zistili, že pri počúvaní sa aktívne zapájajú určité oblasti mozgu, čo sa prejavilo rozsvietením na MRI snímkach.

Zároveň sa však prišlo na to, že počúvanie piesní s textom môže mať niekedy naopak negatívny vplyv na učenie.

Môže zlepšiť pamäť

istockphoto 654715790 170667a
 Zdroj: pixabay

V jednej štúdií vedci poprosili ľudí, aby si prečítali a následne zapamätali krátky zoznam slov. Tí, ktorí počas fázy zapamätávania počúvali klasickú hudbu prekonali v počte slov tých, ktorí pracovali v tichosti alebo s bielym šumom.

Rovnaká štúdia s rovnakým výsledkom prebehla i s priraďovaním čísiel ku geometrickým útvarom. Ľudia načúvajúci Mozartovi dokončili úlohu rýchlejšie a presnejšie.

Takisto sa preukázalo, že hudba pomáha ľuďom s miernou alebo ťažkou formou demencie zapamätať si epizódy z ich života. Zároveň ju opatrovatelia používajú na upokojenie pacientov.

Môže pomôcť pri liečbe duševných chorôb

Neurológia zistili, že počúvanie hudby napomáha uvoľňovaniu neurochemikálií, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu vo funkcií mozgu a v duševnom zdraví.

  • Dopamín – látka spojená s centrami potešenia a odmeny
  • Stresové hormóny ako je kortizol
  • Serotonín a ďalšie hormóny spojené s imunitou
  • Oxytocín – látka, podporujúca schopnosť vyššej empatickosti voči ostatným

Účinky hudby na náladu

Vedci viedli rozhovory so skupinami ľudí pravidelne sa venujúcimi počúvaniu hudby, pričom všetci uvádzali podobné dôvody, pre ktoré tak robili. Hudba ľuďom pomáha regulovať emócie, lepšie ich spracovávať a má schopnosť meniť náladu.

Dokáže znižovať úzkosť

istockphoto 1365087908 170667a
 Zdroj: pixabay

Existuje veľa dôkazov o tom, že hudba dokáže ľuďom pomôcť upokojiť sa v situáciách, kedy pociťovali úzkosť. Preto sa používa napríklad i počas rehabilitácie u ľudí po mozgovej príhode. Vďaka nej sa cítia uvoľnenejší.

Nájdu sa však i protichodné dôkazy vplyvu hudby na fyziologickú stresovú reakciu tela. Preto vo výsledkoch nedávnych štúdií vedci dospeli k záveru, že počúvanie hudby pred stresovou udalosťou neznižuje úzkosť, ale po jej prekonaní môže pomôcť nervovému systému rýchlejšie sa zotaviť.

Pomáha pri príznakoch depresie

Výsledky výskumu z roku 2017 dokazujú, že kombinácia klasickej hudby a jazzu mala u ľudí trpiacich depresiou pozitívny vplyv na zmiernenie ich príznakov.

Účinky hudby na zdravie srdca

istockphoto 696537216 170667a
 Zdroj: pixabay

Vďaka hudbe budete mať chuť tancovať, a predsa pozitívny vplyv pohybu na kardiovaskulárny systém je neodmysliteľný. Hudba tiež môže meniť srdcovú frekvenciu spolu s frekvenciou dýchania a krvný tlak v závislosti od intenzity a tempa hudby.

Znižuje pocit únavy

Niektoré hudobné žánre vďaka svojej energickosti dokážu znížiť únavu a zvýšiť svalovú vytrvalosť, čo pomáha ľuďom zvládať náročný neuromuskulárny tréning. Tiež sa používa ako pomoc proti únave u ľudí liečených na rakovinu.

Zvyšuje výkon pri cvičení

istockphoto 1163928838 170667a
 Zdroj: pixabay

Cvičenie s hudbou vedie k efektívnejšiemu a dlhšiemu tréningu vďaka zníženému povedomiu o námahe. Je dokázané, že športovci, ktorí počas zahrievania počúvali rýchlu a intenzívnu hudbu boli motivovaní k podstatne lepším výkonom.

Znižuje prežívanie bolesti

Viac ako 90 štúdií preukázalo, že vďaka hudbe ľudia naozaj lepšie zvládajú akútnu i chronickú bolesť, a to i v porovnaní s použitím niektorých liečiv.

Zdroj

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.