Hoci sa narodil do rodiny trpasličieho vzrastu, on jediný bol vysoký. Aký život vedie a čo to preňho znamenalo?

2890

Peet Montzingo je vysoký vyše 182 centimetrov, čo je viac ako priemerná výška. Čo je však zaujímavejšie, vyniká najmä spomedzi svojich blízkych. Prečo? Pretože sa narodil do rodiny ľudí trpasličieho vzrastu. Aj vďaka tomuto kontrastu si veľmi dobre uvedomuje, aké kruté vedia byť spoločenské normy.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Peet Montzingo (@peetmontzingo)

Keď bol malý, chcel byť tiež drobného vzrastu. Celá jeho rodina je drobná, preto je prirodzené, že po tom túžil aj on. Šanca, že zdedí trpasličí vzrast, bola 75%. Peet však nakoniec spadá do zvyšných 25%, čo znamená, že sa narodil v bežnej veľkosti.

Vo veku 8 rokov zistil, že je vyšší ako zvyšok jeho rodiny. Trvalo len pár rokov a vyrástol do výšky 182 centimetrov. Tento fyzický nepomer sa však objavil už omnoho skôr – keď mal rok, jeho matka ho už nevládala zdvihnúť ani mať položeného na kolenách.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Peet Montzingo (@peetmontzingo)

Hoci sa v rámci spoločenských noriem cítil dobre, pretože im zodpovedal, v kruhu blízkych tomu bolo presne naopak. Okrem toho mu bolo mimoriadne nepríjemné sledovať pohľady a fotografovanie jeho rodiny cudzími ľuďmi, keď boli na verejnosti. Dnes priznáva, že bol v takýchto situáciách vždy ochotný ísť s ľuďmi do konfliktu.

Vyrastal v prostredí prispôsobenom malým ľuďom, čo preňho predstavovalo výzvu. Všetko bolo totiž výškou prispôsobené len zvyšku rodiny. Keď však bolo treba robiť robotu príznačnú vysokým ľuďom, ako napríklad vymeniť žiarovku, cítil sa užitočne.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Peet Montzingo (@peetmontzingo)

Uviedol, že rodičovstvo muselo byť pre jeho matku aj otca mimoriadne náročné. V období dospievania totiž využíval svoju výšku na to, aby sa vyhýbal ich karhaniu a trestom. Jeho výška mu niekedy dokonca pomohla prekonať ich snahy, ako napríklad umiestniť predmet mimo jeho dosahu.

Okrem toho mal však aj zložitý vzťah s bratom Andrewom. Peet mu závidel pozornosť, ktorej sa mu dostávalo. Andrew mal totiž zriedkavú formu trpasličieho vzrastu, čo si vyžadovalo časté návštevy nemocnice. Dnes však Peet prezradil, že nevraživosť mohla ísť aj z druhej strany – Andrew mu zase mohol závidieť jeho výšku a zdravie.

2d993852a395e3e8cc2ded5fcb.jpg
Zdroj: peetmontzingo/Instagram

Napriek všetkým problémom sa však Peet rozhodol založiť si TikTok a vzdelávať tam ľudí o trpasličom vzraste. Humorne zobrazuje problémy, ktorým jeho rodina čelí, pričom vo videách často vystupuje aj jeho matka. Majú mimoriadny úspech, o čom svedčí aj počet sledovateľov. Na Instagrame ich má niečo cez 2 milióny, zatiaľ čo na TikToku 13 miliónov.

Hoci sú videá odľahčené, nestrácajú na edukatívnosti. Je presvedčený, že veľká časť diskriminácie pramení z nedostatku informácií a to sa dnes snaží zmeniť.

Nielenže podporuje inkluzívnosť v komunite ľudí s trpasličím vzrastom, no pomáha každému, kto sa cíti byť iný. Preto si zoberme niečo z tohto príbehu aj my a snažme sa nerobiť si názory bez dostatku informácií.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.