Jed z Ropuchy coloradskej obsahuje látku, ktorá patrí medzi najsilnejšie psychedeliká. Ľudia ju s obľubou vyhľadávajú.

862

Ropucha žijúca v rieke Colorado sa od iných ropúch, aké by sme mohli nájsť na našom území, napríklad ropucha bradavičnatá alebo zelená, podstatne líši. A to tým, že jej jed sa dá použiť ako pomerne silné psychedelikum, pri ktorom sa dostaneme k ľudskej chamtivosti a márnivosti a k tomu, kam až sú ochotní zájsť preto, aby sa dostali do stavu podobnému omámeniu a zmenili svoje vnímanie sveta. 

Tohto veľmi vzácneho obojživelníka človek môže nájsť v niektorých častiach Spojených štátov a Mexika, pričom svoj jed, pre ktorý je vyhľadávaný alebo dokonca chovaný vylučuje predovšetkým vtedy, keď sa cíti ohrozený. Spomínaná ropucha však nie je jediná spomedzi ropúch, ktorá má jed s obsahom psychedelickych látok, ale jej jed je najsilnejší, preto sa nie zriedka stáva, že sem ľudia cestujú z celého sveta, aby jeho účinky vyskúšali. 

Zdroj: flickr

Akú psychedelickú látku ropucha vylučuje? 

Nie je vylúčené, že jed využívali už domorodci, aby sa dostali do stavu opojenia, ktorý bol potrebný pri vykonávaní rôznych rituálov. Vedci jed skúmali a prišli na to, že obsahuje látku 5-MeO-DMT a bufotenín (jedná sa o psychoaktívne látky), ktoré u človeka spôsobujú silné zrakové a sluchové halucinácie, ako aj intenzívne pocity eufórie (ľudia zážitok prirovnali k tomu po užití LSD, ale môže byť oveľa intenzívnejší, trvá ale kratšiu dobu). 

Lízanie ropúch je jedným zo spôsobov, ako sa k jedu dostať

Zdroj: ranker.com

Znie to divne a tak trochu hlúpo, no aj to je jedna z možností, ktorú sa ľudia neštítia použiť. Následné trvanie účinku psychoaktívnych látok z jedu sa pohybuje od niekoľkých minút až po hodiny. Zároveň u týchto ľudí neboli pozorované dlhodobé účinky spojené so zdravotnými problémami, a teda ani vytváranie závislosti, čo je pre mnohých skvelá správa. 

Bezpečnejšia alternatíva je fajčenie

Olizovanie ropuchy je naozaj bežnou praxou ako sa dostať k jedu ropúch, avšak prináša so sebou aj niekoľko rizík – jed, ktorý takýmto spôsobom prijímali totiž obsahuje aj toxíny, ktoré môžu byť pre ľudí skutočne škodlivé. Kvôli tomu ľudia začali jed extrahovať priamo zo žliaz a následne ho zahrievať, čím sa toxické súčasti jedu rozložili a zostali len halucinogénne zlúčeniny. Následne je možné zmes spojiť s tabakom a fajčiť ako mnohé iné drogy. 

Vlastniť ropuchu coloradskú je nezákonné

Zdroj: wikimedia common

Úprimne, kto by nechcel mať takúto ropuchu doma, kde by si mohol kedykoľvek dopriať potešenie z jej jedu. Bohužiaľ alebo našťastie to nie je možné a nie je to kvôli zdraviu ľudí, ale kvôli tomu, že daná ropucha je pôvodným a zároveň ohrozeným druhom. Z toho dôvodu platí, že jej odchyt je na väčšine miestach trestným činom. A ak by to aj niekde bolo dovolené, nemôžete ju vlastniť len za účelom získavania fajčiva. 

Jedna osoba dokonca postavila kostol zasvätený tejto ropuche

Albert Most bol natoľko posadnutý touto ropuchou, že založil náboženstvo, ktoré by ju uctievalo a takisto postavil chrám, kde by k tomu uctievaniu malo dochádzať. Nazval ho Kostolom ropuchy, originálny názov, nie? 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre