5 bežných jedál z vašich stolov, ktoré obsahujú jedovaté látky, a možno o tom ani neviete

838

Stravovanie je neodmysliteľnou súčasťou každodenného života, no nie všetky potraviny sú pre náš organizmus rovnako priaznivé. Niektoré z nich môžu byť dokonca nebezpečné, ak ich konzumujeme v nadmernom množstve. Pripravte sa na zaujímavú, no varovnú jazdu touto prehliadkou 5 populárnych jedál, ktoré by vás mohli zabiť, ak ich nebudete konzumovať s rozvahou.

Čerešne, Marhule, Slivky, Broskyne: Kyanid

Čerešne, marhule, slivky a broskyne – tieto ovocia zdobia naše stoly počas letných mesiacov a sú zdrojom sladkého pôžitku. Ale čo by ste povedali, keby sme vám prezradili, že obsahujú malé množstvá kyanidu? Áno, tú istú látku, ktorá je známa svojou jedovatosťou obsahujú kôstky týchto obľúbených ovocí. To však neznamená, že by ste mali z úplne vylúčiť z vášho jedálnička! V skutočnosti obsahujú čerešne a podobné ovocie také množstvo kyanidu, ktoré je pre človeka neškodné, no konzumácia nadmerných množstiev môže spôsobiť nežiaduce účinky.

red cherries on white textile
Foto od Olivia Watson na Unsplash

Ryža: Arzén

Ryža, obľúbená zložka mnohých jedál po celom svete, ukrýva nebezpečenstvo, ktorému by sme mali venovať pozornosť. Ryža totiž môže obsahovať malé množstvo arzénu, chemického prvku známeho svojou toxicitou. Problémom je, že arzén sa prirodzene nachádza v pôde, kde ryža rastie, a môže sa do nej vstrebať. V normálnych porciách nie je ryža nebezpečná, no nadmerná konzumácia, najmä u dojčiacej matky alebo malých detí, môže predstavovať riziko.

rice in bowl
Foto od Pille R. Priske na Unsplash

Zemiaky: Solanín

Zemiaky sú jedlom milovaným po celom svete a sú veľmi všestrannou potravinou. No málokto si uvedomuje, že zemiaky obsahujú solanín – prirodzený pesticíd a jed, ktorý zabezpečuje obranu zemiakov proti hmyzu a hubám. Solanín môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie, hnačku a iné nepríjemné príznaky. A hoci museli by ste zjesť veľké množstvo zemiakov na to, aby ste pocítili vážne účinky, je dôležité jesť ich v primeranej miere. Ak uvidíte zelené sfarbenie na zemiakoch, viete že obsahujú túto nebezpečnú látku.

brown potato lot
Foto od Lars Blankers na Unsplash

Rebarbora: Kyselina Šťaveľová

Listy rebarbory, obsahujú kyselinu šťaveľovú. Táto kyselina je v malých množstvách neškodná, ale ak sa skonzumuje vo veľkom množstve, môže spôsobiť problémy. Rebarbora je najčastejšie konzumovaná v kombinácii s cukrom alebo inými sladidlami, čo pomáha zmierniť prípadné riziká. Pri zdravom a vyváženom prístupe k jedlu však nie je nutné sa obávať.

green-leafed plant
Foto od kaori nohara na Unsplash

Jablká a Hrušky: Ešte viac kyanidu

Jablká a hrušky obsahujú kyanid, avšak v množstve, ktoré je pre nás bezpečné. Súčasťou ich semien sú látky známe ako glykozidy, ktoré pri rozklade uvoľňujú kyanid. Je dôležité si uvedomiť, že aby sme pocítili nežiaduce účinky, museli by sme zjesť neuveriteľne veľa semien, čo je v praxi veľmi nepravdepodobné.

red and green apple fruit
Foto od Denisse Diego na Unsplash

V závere, i keď tieto potraviny obsahujú nebezpečné látky, ich konzumácia vo vyvážených a primeraných množstvách je bezpečná pre väčšinu ľudí. Je však dôležité dodržiavať zásady zdravého stravovania a neprekračovať odporúčané denné dávky jednotlivých potravín. V prípade akýchkoľvek pochybností alebo zdravotných problémov, je vždy najlepšie konzultovať s odborníkom.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre