Monumenty vytesané do skalnatých útesov. Sochy, chrámy i celé mestá! Pozrite sa na tú nádheru.

191

Sme si takmer istí, že poznáte Mount Rushmore nachádzajúci sa v Severnej Dakote, veľké do kameňa vytesané tváre amerických prezidentov. Na jednej strane to môže pôsobiť desivo, no na strane druhej ide o skutočne vzácny monument. Veď si len predstavte koľko práce sa tu muselo vykonať. Toto miesto ale ani zďaleka nie je jediné na svete!

V rôznych mestách rôznych krajín sa nachádzajú kamenné náboženské postavy, chrámy alebo rovno celé mestá. Verte, že to pôsobí skutočne veľkolepo! Kus starodávnej histórie, ktorá prekonala mnohé úskalia.

Príkladom sú lýkijské hrobky v Turecku, obrovský Budha v Číne či chrám v Indii. Niektoré pamätníky vyzerajú ako z filmu Indiana Jones. Sú to tak trochu netradičné pamiatky, ktoré sa ale o to viac oplatí vidieť. Je úžasné, čo ľudia dokázali pred stovkami či tisíckami rokov!

Leshanský obrovský Budha

Zdroj: ranker.com

Ide o kamennú sochu, na ktorú môžete naraziť, kde inde ako v Číne. Skutočne nejde o malú sošku, ale obrovskú monumentálnu stavbu. Impozantná socha bola vytvorená pred niekoľkými storočia, pričom sa zachovala jej výška 70 metrov!

Ellora

Zdroj: ranker.com

Ellora v Indii je považovaná za jednu z najúžasnejších skalných rytín na svete. Ide o pôsobivú a nesmierne precíznu prácu, ktoré predstavuje tri rôzne chrámy, pričom každý je zasvätený inému náboženstvu.

Národný park Mesa Verde

Zdroj: ranker.com

Cliff Palace bol postavený v 11.-tom storočí a je jedným z najpozoruhodnejších prvkov raného života v Amerike. Obydlia sa nachádzajú v Colorade a vyznačujú sa zložitým usporiadaním a pôsobivou architektúrou.

Lýkijské hrobky sa nachádzajú v Turecku a sú akýmsi tajomným pozostatkom po národe, o ktorom sa inak takmer nič nevie. Museli byť však veľmi zruční, keď sa im podarilo vytesať také úchvatné hrobky.

Chrám Kailashnath

Zdroj: ranker.com

Neuveriteľný chrám Kailashnath v Maháráštre v Indii bol vytesaný z jediného útesu vulkanickej horniny! Ďalším prekvapením je, že sa tak stalo pred viacerými tisícročiami v čase, kedy na vytesávaní museli pracovať stovky alebo tisícky jednotlivcov, pričom pravdepodobne začali vyrezávať na vrchole útesu a s maximálnou opatrnosťou a precíznosťou sa prepracovali až nadol.

Jaskyne Longmen

Zdroj: ranker.com

Ak sa vám páčila socha Budhu, prípadne ste jeho obľúbencami, mali by ste za svoj život navštíviť jaskyne Longmen, ktoré sa takisto nachádzajú v Číne. Sú zaradené ako svetové dedičstvo UNESCO, pretože sú domovom desiatok tisíc starovekých sôch a rytín Budhu a jeho nasledovníkov.

Yunak Evleri

Zdroj: ranker.com

Yunak Evleri je v skutočnosti luxusný hotel nachádzajúci sa v starobylej dedine Urgup v Turecku. Hotel sa skladá z jaskynných domov vytesaných do útesov a pochádza z 5.-teho storočia.

Rochers Sculptés de Rothéneuf

Zdroj: ranker.com

Rochers Sculptés de Rothéneuf je séria sôch a rezbárskych diel, ktoré by sme mohli nájsť na francúzskych útesoch. Všetky rezbárske práce vytvoril jeden nemý opát, ktorý sa stal známym ako „pustovník z Rothéneufu“.

Škola v Číne

Zdroj: ranker.com

Žiaci v Číne to vo všeobecnosti nemajú ľahké, no v tomto prípade vás prekvapíme. Žiaci musia prekonať prípadný strach z výšok a kráčať po úzkej vytesanej ceste vo výške približne 1500 metrov, aby sa dostali do školy, ktorá sa nachádza na samom vrchu. Našťastie sa pritom zatiaľ nestala žiadna tragédia.

Lýkijské hrobky

Zdroj: ranker.com

Lýkijské hrobky sa nachádzajú v Turecku a sú akýmsi tajomným pozostatkom o národe, o ktorom sa inak takmer nič nevie. Museli byť však veľmi zručný, keď sa im podarilo vytesať také úchvatné hrobky.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre