Kliešť môže vášmu psovi spôsobiť veľké problémy – Pomôžu tabletky proti kliešťom či antiparazitiká? Alternatívou môže byť aj špeciálny obojok

694

Teplá sezóna je už dávno v plnom prúde. Ten kto má doma chlpatého kamoša určite vie čo to znamená. Obdobie kliešťov. Nielen pre ľudí sú tieto malé potvory potencionálnym nebezpečenstvom. Ale aj pre našich domácich miláčikov. Preto si v tomto článku povieme niečo málo o tom, aké nebezpečenstvá kliešť u psov predstavuje a tiež či sa oplatí kupovať tabletky proti kliešťom či špeciálne obojky.

kliešť a pes
Kliešť a pes . Ilustrácia: ZaujímavýSvet

Kliešť obyčajný – Ixodes ricinus

Jeden z najznámejších druhov. Živí sa krvou ľudí aj zvierat. Prečo je tak nebezpečný a chceme sa mu vyhýbať? Sú známe svojou schopnosťou prenášať niekoľko závažných ochorení. Najznámejšími sú lymská borelióza a kliešťová encefalitída.

Vyskytuje sa v podstate na celom území Európy, malej časti na severe Afriky a Blízkom východe. Jeho obľúbeným územím sú vlhké a teplé oblasti ako lesy a lúky s vysokou trávou a bylinkami. Suché a veľmi horúce stanoviská až tak nevyhľadáva. Postupom času a otepľovania sa už nachádza aj v nadmorských výškach nad 750 m.n.m.

kliešť prichitený na psovi
Hľadať psích parazitov sa oplatí. Foto: ZaujimavySvet

Ako odstrániť kliešťa u psa ?

Odstránenie tohto votrelca je vždy nutné. Existuje veľa babských rád ako na to. Avšak odborné ústavy majú na vyberanie kliešťa jasný názor. Dôležité sú ochranné rukavice. Tie si nasaďte a potrite zasiahnuté miesto dezinfekčným roztokom. Je možné použiť mäkkú textíliu a ľahko pohybovať zo strany na stranu kliešťom, ktorý po 2-3 minútach povolí. Alternatívou je použiť aj mäkkú pinzetu. Len pozor na prepichnutie kliešťa. Rovnako môžete použiť aj karty so zárezmi z lekárne určené na špeciálne na tento účel. Zasiahnuté miesto je nutné po jeho odstránení znovu vydezinfikovať.

TIP: ideálny čas na dôkladne skontrolovanie vášho psa je kúpanie. Na kúpanie používajte iba tie najlepšie šampóny pre psov. Ktoré to sú?  Prečítajte si, čo by mal kvalitný šampón pre psa obsahovať.

Ako predchádzať prichyteniu kliešťa u psa ?

Existuje rôzne množstvo prostriedkov ako predchádzať prichyteniu kliešťa na chlpáča. Jednou z sú tabletky. Tieto spôsobujú to, že do krvného obehu sa dostanú látky, ktoré spôsobia repelentný účinok a taktiež smrť parazita po prisatí.

pes
Foto: ZaujimavySvet

Prírodné tabletky proti kliešťom pre psov

Sú to tabletky založené na prírodných extraktoch z bylín, ktoré spôsobujú to, že pomáhajú bojovať proti kliešťom. Často obsahujú mätu, zázvor, cesnak, medovku a podobne. Prípadne sú aj v podobe prášku. S podávaním psovi je nutné začať s dostatočným predstihom pred sezónou aby bol čas na začiatok účinku.

Veterinárne prípravky a antiparazitiká

Tieto nie sú voľne predajné v lekárni alebo v nejako kamennom petshope. Tieto tabletky sú predajné len veterinárnym lekárom. Takže ak ich chcete kúpiť musíte ho navštíviť a on vám ich predá. Majú celkom dlhú dobu účinku a to je pár mesiacov.

Benefity tabletiek proti kliešťom

Tabletky majú nespornú výhodu v tom, že účinné látky kolujú v krvi jedinca. Nevadí teda ak je pes výdatný plavec. Prípadne večný strácač antiparazitného obojku. Pokiaľ máte v domácnosti malé deti nehrozí kontakt s účinnou látkou ako je to pri obojkoch. Dlhosrsté psy sú taktiež dobré chránené a nehrozí zlé rozprestrenie účinných látok v ich bujnej srsti ako je to pri pipetách a už spomínaných obojkoch.

Foto: ZaujimavySvet

Čo hovoria recenzie na tabletky proti kliešťom?

Ľudia hodnotia svoju skúsenosť s tabletkami proti kliešťom dobre. Mnohým psom užívanie antiparazitík proti kliešťom pomohlo. Mnohé tablety sa daju dávkovať tým, že ich rozpolíte. Existujú produkty, ktoré sú označené ako žuvacie. Niektoré tabletky odporúčajú aj veterinári. Nutné však dodať, že tabliet proti kliešťom na našom trhu nie je veľa. Populárnejšie sú repelenty alebo obojky proti kliešťom. Mnoho produktov nemá tabletovú formu ale skôr kvapalnú. Existujú aj repelenty s ktorými majú užívatelia tiež pozitívne skúsenosti.

pes v prírode
Pes môže chytiť kliešťa na každej prechádzke hoci aj v parku. Foto: ZaujimavySvet

Negatíva antiparazitík

Pri prírodných produktoch vždy je väčšie riziko neúčinnosti prostriedku. Tak to jednoducho je. Niekomu to funguje skvelo a niekto dotiahne domov ešte viac parazitov ako bez antiparazitiká. Avšak podobný problém je aj pri tabletkách od veterinára. Niektorým psom to funguje menej iným 100 %. Ale nezabúdajte na to, že je lepšie mať nejakú ochranu a eliminovať počet parazitov. Ako nemať žiadnu ochranu a dotiahnuť domov časované bomby.

Ďalším možným problémom ani nie tak u prírodných, ale syntetických sú možné vedľajšie účinky. Či už intolerancia alebo dokonca alergická reakcia. Pokiaľ ich majú psy na obojok, vždy ho môžete dať dole. Tabletu už zo žalúdka odstránite ťažko. Preto ak viete, že váš chlpáč je citlivejší na tieto produkty, vždy to konzultujte dôsledne s vaším veterinárom.

Niektoré tabletky proti kliešťom nemusia psíkom chutiť. Foto: ZaujimavySvet
tabletky pre psov

Kde zakúpiť antiparazitiká pre psov ?

Rôzne antiparazitiká nájdete v špecializovaných predajniach alebo u veterinára. Či už prírodné alebo “ chemické „. Prípadne prírodné alternatívy viete nájsť aj na e-shopoch. Slovenských alebo zahraničných. Vždy si nechajte poradiť buď predajcom, veterinárom alebo iným odborníkom so skúsenosťami. Aby ste sa vyhli problémom. Zlou kombináciu liečiv môžete spôsobiť zvieraťu problémy.

 

Obojok proti kliešťom ako alternatíva

Ak nechcete vášmu psíkovi podávať tabletky je možné siahnuť po špeciálnom obojku proti kliešťom pre psov. Tieto obojky fungujú na jednoduchom princípe kedy sa do z obojku vylučuje špeciálna látka napríklad diazín, ktorý odpudzuje kliešťov.  Obojky sú vhodné už od 6 mesiaca a sú vodeodolné čiže ak s psom radi navštevujete vodné toky či jazerá môžete mu nechať obojok kľudne na krku.

Obojok pre psov proti kliešťom
Foto: ZaujimavySvet

Recenzie

Čo hovoria recenzie na obojky proti kliešťom? Drvivá väčšina recenzií a skúsenosti je pozitívna. Nájdu sa však plemená pre ktoré z nejakého dôvodu obojok nefungoval.  Nutné tiež dodať, že ľudia, ktorí zanechávajú negatívne recenzie ich zanechávajú z nejakého dôvodu aj keď obojok ešte nevyskúšali a asi sa cítia dotknutí, že ich e-shop požiadal o recenziu. Naopak takmer všetky pozitívne recenzie sú udelené až po vyskúšaní.

Aké ochorenia môže preniesť kliešť na vášho psa ?

Nie je to len parazit sajúci krv. Jeho nebezpečenstvo spočíva najmä v schopnosti prenášať rôzne ochorenia. Dokonca aj tie dosť závažné. Lariev sa obávať nemusíme – tie sa rodia vždy zdravé. Ide o to, že časom sa až ,,nakazia´´ z krvi hostiteľov. Bohužiaľ, choroby ako borelióza, encefalitída či ehrlichióza môžu spôsobiť závažné poškodenie organizmu. Dokonca trvalé.

Slovo na záver

Antiparazitická ochrana je veľmi dôležitá nielen na odpudzovanie kliešťov ale aj iných ektoparazitov, ako sú blchy, všenky a pakomáre. Dôkladne si preštudujte produkt, ktorý chcete kúpiť a zároveň si nechajte poradiť. Po aplikácii dôkladne sledujte zmeny na vašom psovi. Rôzne prejavy správania či vonkajšie prejavy na srsti a koži. Môžete tak predísť zhoršeniu príznakov. Ak niečo také zistíte okamžite vyhľadajte veterinárnu pomoc.

Mohlo by vás zaujímať: Najlepšia kĺbová výživa pre psov či psie konzervy

Na naších stránkach sa chovateľstvu a konkrétne psom venujeme pravidelne. Okrem zaujímavých článkoch o jednotlivých psích plemenách u nás nájdete aj články v ktorých nájdete odpovede na otázky ako napríklad

  • Aká výživa na kĺby pre psov je tá najlepšia? Zistite, či vás psík potrebuje kĺbovú výživu a ako predchadzať problémom s kĺbmi.
  • Konzervy pre psov sú populárnym spestrením stravy vášho psíka. Dajte si ale pozor! Nie je konzerva ako konzerva. Prečítajte si aké psie konzervy sú najlepšie.

 

 

Jak se chránit před napadením klíšťaty, SZÚ (szu.cz)

Ixodes ricinus – Wikipedia

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre