Prečo je dôležité sa zbaviť konceptu plavkovej postavy a ako na to?

1627

Počas plavkovej sezóny pociťujú mnohí ľudia psychický tlak, aby začali niečo robiť so svojím telom. Môžu za to najmä sociálne siete, kde množstvo príspevkov naznačuje ideálnu predstavu letného tela – štíhleho, vypnutého, s pevnými brušnými svalmi. Stigma váhy, ktorá sa spája s teplým počasím, však negatívne ovplyvňuje našu psychiku a sebavedomie. Môžeme sa cítiť frustrovane, že sme nedosiahli to dokonalé telo, čo pravidelne vidíme na internete.

Ocean Under Cloudy Sky
Foto od
Julia Kuzenkov na Pexels

Pravda je však taká, že postava do plaviek je každá postava, ktorá sa oblečie do plaviek. Všetci by sme mali mať možnosť si užívať – celý rok a bez akéhokoľvek nátlaku. Dnes vám prezradíme niekoľko dôvodov, prečo by sme mali prestať používať slovné spojenia ako letná postava, plážové telo alebo postava do plaviek.

Close Up Photo of Woman Wearing Swimsuit
Foto od
Karolina Grabowska na Pexels

Koncept postavy do plaviek nie je nič viac ako mentálna pasca, ktorá nám vnucuje nereálne očakávania. Vytvára ilúziu, že musíme nejako vyzerať, aby sme si mohli dovoliť vykonávať určité činnosti. V praxi to znamená, že aby sme si mohli obliecť plavky, ísť na pláž a užívať si letné počasie, musíme byť štíhli a vyšportovaní. Ak tento cieľ nedosiahneme, cítime frustráciu, úzkosť a niektorí dokonca začnú trpieť poruchou príjmu potravy. Je však potrebné si uvedomiť, že ak máte telo a na ňom plavky, tak už to je postava do plaviek a je dostatočne dobrá na to, aby ste si užívali život.

Group of People Carrying Surfboards
Foto od
Elle Hughes na Pexels

Mnoho ľudí tento psychický stav využíva na to, aby nám ponúkli tie najrôznejšie diéty, prípravky alebo cvičebné plány, ktoré však nemajú so zdravím nič spoločné. O svoje telo a zdravie sa musíme starať po celý rok. Naším hlavným cieľom by malo byť cítiť sa dobre a byť tou najlepšou verziou seba samého. Namiesto hanby za svoju postavu by sme si preto mali nastaviť zdravé a realistické ciele a pravidelne na nich pracovať.

Odborníci radia, aby sme namiesto ospevovania štíhlych tiel prešli na pozitívne myslenie a prijatie postáv akýchkoľvek tvarov a veľkostí. To znamená, že by sme si mali v prvom rade vážiť svoje telo, a až potom s ním niečo začať robiť – avšak len v zdravých medziach.

Free stock photo of afro, afro hair, animal
Foto od
cottonbro studio na Pexels

Nie je však jednoduché si len tak povedať, že je vaše telo krásne, to si uvedomujeme. Aj preto vám prinášame niekoľko bodov, ktoré vám v tom môžu pomôcť a zároveň vás zbaviť predstavy „postavy do plaviek“:

  • Dôverujte svojmu telu.
  • Nedržte nezmyselné diéty, ale dbajte o vyváženú stravu. Počúvajte svoje telo a uspokojujte jeho chute. Nájdite si príjemnú fyzickú aktivitu a všetko toto dodržiavajte počas celého roka, nielen pred letom.
  • Obliekajte sa tak, ako sa vám páči.
  • Na sociálne siete nazerajte kriticky.
  • Obklopujte sa ľuďmi, ktorí o svojom tele zmýšľajú pozitívne.
  • Nikdy sa neoberajte o zábavu pre nezmyselné názory iných ľudí.

Ak by ste chceli ľuďom poradiť aj vy, môžete tak spraviť v komentároch.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre