Turecku môžeme vďačiť za obľúbený kebab, či nemenej obľúbenú kávu. Práve Turci boli totiž tí, ktorí tento návykový a veľmi obľúbený nápoj distribuovali do Európy. Krajina je takmer celá moslimská a odráža sa to aj na kultúre, ktorá je úplne iná, ako napríklad na Slovensku. Ak zájdete do Istanbulu, uvidíte ako keby dva svety. Leží totiž na dvoch kontinentoch. Turecko je špeciálna krajina, ktorú sa oplatí okúsiť na vlastnej koži. Teraz si však prečítajte niekoľko zaujímavosti.

turkey fotografia
Foto od vedatzorluer

Fakt č. 1: V Turecku sa vypije najviac čaju v prepočte na jednu osobu. Približne až 96% z celkového počtu obyvateľov vypije aspoň 1 šálku čaju denne.

Fakt č. 2: Až polovica populácie má menej ako 30 rokov. Len 8,5 percent obyvateľov má viac ako 65 rokov. Tamojšia populácia je skutočne veľmi mladá.

Fakt č. 3: Milujete kebab? Tak práve Turecko je jeho domovom a tejto krajine za neho môžete vďačiť.

Fakt č. 4: Istanbul je jediné mesto rozprestierajúce sa na dvoch kontinentoch.

Fakt č. 5: “Olejový wrestling” je národným športom. Zápasníci sa pred tým, ako vyzvú svojho súpera, natrú olivovým olejom.

Fakt č. 6: Kávu distribuovali do Európy Turci.

turkey fotografia
Foto od KHSeok

Fakt č. 7: Krajina je čo sa týka potravín absolútne sebestačná. Až 50% územia je určené na poľnohospodárstvo, ktoré je veľmi rozvinuté. Turci tak nie sú odkázaní na dovoz z iných krajín.

Fakt č. 8: Je to veľmi prekvapivé, no vedeli ste, že Santa Claus pochádza z Turecka? Nenarodil sa na Severnom póle, ale v Patare v juhozápadnej časti Turecka.

Fakt č. 9: Za národného hrdinu sa považuje Mustafa Kemal Ataturk, ktorý zjednotil krajinu a prispel tak k jej modernej tvári.

Fakt č. 10: Len metro v Londýne je staršie ako Tünel v Istanbule, ktorý otvorili v roku 1875 a premáva medzi oblasťami Karaköy a Beyoglu.

Fakt č. 11: Turecko má 7. najväčší počet užívateľov sociálnych sietí na svete, a to aj napriek skutočnosti, že krajina je 37. najväčšia na svete s približne 80,8 miliónmi obyvateľmi.

Fakt č. 12: Nájdete tam viac ako 130 vrcholov, ktoré sa týčia vo výške viac ako 3 000 m. n. m.

Fakt č. 13: V Istanbule je jedna z najzaujímavejších umeleckých scén v Európe.
Hviezdne Istanbulské bienále sa radia medzi špičkové predstavenia súčasného svetového umenia a ročne ich navštívi mnoho ľudí.

turkey fotografia
Foto od Trudi90

Zdroj: swedishnomad.com, matadornetwork.com

 

1
Zanechať komentár

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
rismennn Recent comment authors
  Subscribe  
nové najstaršie Najlepšie hodnotené
Upozorniť
rismennn
Anonym
rismennn

kravina kebab pochadza z nemecka . nemeckym turkom