Legendy dlhovekosti: Významní ľudia, ktorí sa dožili úctyhodného veku

4751

V histórii sa vyskytli ľudia, ktorí žili (alebo žijú) dlhšie, ako bola priemerná dĺžka ich života. Títo významní ľudia nás zaujali a inšpirovali svojou dlhovekosťou, ktorú často sprevádzali pozoruhodné úspechy a prínos pre spoločnosť. V tomto článku sa zoznámime s najvýznamnejšími ľuďmi, ktorí sa dožili úctyhodného veku.

Dick Van Dyke (1925) 97 rokov – O deň mladší ako motely v San Luis

12. decembra 1925 bol v meste San Luis Obispo v Kalifornii otvorený prvý motel na svete. O deň neskôr sa v meste West Plains v štáte Južná Karolína narodil Richard Wayne Van Dyke – americký herec a komik. Tento prvý motel naposledy zavrel svoje brány v roku 1991, zatiaľ čo Van Dykova televízna kariéra trvala ešte približne tri desaťročia.

Zdroj: Ranker

George Abbott (1887 – 1995) 107 rokov – „Pán Broadway“ prežil dlhú a aktívnu kariéru

Keď sa George Abbott – ktorý sa stal divadelným aj filmovým producentom a režisérom – narodil v roku 1887 v malom mestečku na západe štátu New York, prezidentom bol Grover Cleveland, dva roky pred prijatím Dakoty do Únie a zlatý vek bol v plnom prúde. Približne o 57 rokov neskôr istý publicista poznamenal, že nikto zo žijúcich sa nedokáže vyrovnať množstvu tvorby muža známeho ako „pán Broadway“ – a to mal pred sebou ešte takmer 40 rokov kariéry. Abbott zostal aktívny po celý život a ani dosiahnutie 100 rokov ho veľmi nespomalilo. Zomrel pokojne v roku 1995 vo veku neuveriteľných 107 rokov.

Zdroj: Ranker

Sir David Attenborough (1926) 97 rokov – Bojovník za zelenú planétu už vyše 70 rokov

Ak ste niekedy videli dokumentárny film o prírode z produkcie BBC, ten hlas ste počuli. Sir David Attenborough píše, produkuje a rozpráva dokumentárne filmy pre túto stanicu od 50. rokov 20. storočia a dodnes je aktívny. Biológ, prírodovedec a spisovateľ sa narodil 8. mája 1926 v Middlesexe v Anglicku a je len o niekoľko mesiacov mladší ako samotné médium, v ktorom urobil takú slávnu kariéru.

Zdroj: Ranker

Kráľovná Alžbeta II. (1926 – 2022) 96 rokov – Žila takmer dosť dlho na to, aby si sama poslala telegram

Britský panovník tradične posiela blahoželanie každému poddanému, ktorý oslavuje 100. narodeniny. Alžbeta II. počas svojej 70-ročnej vlády poslala mnoho blahoželaní k storočnici, ale sama sa tohto míľnika nedožila. Dlhovekosť má zjavne v rodine; jej matka sa dožila 101 rokov, zatiaľ čo jej manžel zomrel rok pred ňou vo veku 99 rokov.

Zdroj: Ranker

Mel Brooks (1926) 96 rokov – Stále aktívny, blíži sa k storočnici

Mel Brooks, skutočná legenda komédie, zabáva divákov už viac ako sedem desaťročí a je autorom, producentom a hlavným predstaviteľom niektorých z najvplyvnejších komédií, aké kedy vznikli. V 50. a 60. rokoch minulého storočia Brooks vystupoval v sérii skečov spolu s Carlom Reinerom (ktorý sa dožil 98 rokov) ako dvetisícročný muž. Brooks sa narodil v roku 1926, v tom istom roku, keď zomrel Harry Houdini.

Zdroj: Ranker

Jimmy Carter (1924) 98 rokov – Dlhý život po odchode z Bieleho domu

39. prezident USA býva historikmi zaraďovaný niekde v strede rebríčka. Jeho úsilie o presadzovanie ľudských práv a ochrany životného prostredia v Bielom dome bolo chvályhodné, ale pomalé hospodárstvo ho odsúdilo na jedno prezidentské obdobie. Po odchode z Bieleho domu v roku 1980 si Carter získal povesť najväčšieho exprezidenta ako uznanie za jeho desaťročia humanitárneho a filantropického úsilia. V roku 2019 sa stal najdlhšie žijúcim bývalým prezidentom, čím prekonal rekord jedného zo svojich nástupcov, Georgea H. W. Busha (ktorý sa dožil 94 rokov).

Zdroj: Ranker

Bob Barker (1923) 99 rokov – Za práva zvierat od roku 1982

Bob Barker, známy najmä vďaka svojmu dlhoročnému pôsobeniu ako moderátor relácie The Price Is Right (Cena je správna), sa svojou charakteristickou výzvou, ktorou divákom pripomínal, aby sterilizovali a kastrovali domáce zvieratá, zaslúžil o výrazné zníženie počtu eutanázie zvierat v USA. Od roku 1973 sa ich počet znížil z 13,5 milióna na 1,5 milióna v roku 2009. Barker sa narodil 12. decembra 1923 v Darringtone v štáte Washington.

Zdroj: Ranker

Betty Whiteová (1922 – 2021) 99 rokov – Jej kariéra trvala až 83 rokov

Betty Whiteová chodila na základnú školu, keď bol v roku 1928 vynájdený krájaný chlieb. Jej dlhovekosť najlepšie ilustruje fakt, že po tom, čo v rokoch 1985 až 1992 účinkovala ako Rose Nylundová v seriáli The Golden Girls – ktorého premisa bola o ženách užívajúcich si zlaté roky – pokračovala v práci v televízii ďalších 30 rokov. Whiteová zomrela len dva a pol týždňa pred svojimi 100. narodeninami a tesne po nakrútení špeciálneho filmu na oslavu jej storočnice.

Zdroj: Ranker

Kirk Douglas (1916 – 2020) 103 rokov – Jeho prvú a poslednú úlohu delilo viac ako šesť desaťročí

Kirk Douglas – rodným menom Issur Danielovitch – prekonal extrémnu chudobu a diskrimináciu ako dieťa ruských židovských prisťahovalcov v New Yorku a stal sa jedným z najlepších hercov zlatého veku Hollywoodu. V detstve si privyrábal niekoľkými prácami, aby sa uživil, a túto pracovnú morálku si preniesol aj do svojej hereckej kariéry, pričom na vrchole svojej kariéry natáčal v priemere tri filmy ročne. Prežil viacero zdravotných problémov – ako aj haváriu vrtuľníka v roku 1991, pri ktorej prišli o život dvaja pasažieri. Jeho posledná filmová úloha prišla vo filme Empire State Building Murders v roku 2008, 62 rokov po jeho prvom účinkovaní vo filme The Strange Love of Martha Ivers.

Zdroj: Ranker

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Gabriela
26. júna 2023 14:22

Môj ujo, slovenský kardinál Jozef Tomko sa dožil 98 rokov. Jeho babka 96 rokov a teta 101 rokov! Nestojí to za zmienku, lebo to je len Slovák!