Komplexný sprievodca Londýnom – Od zaujímavostí po zaujímavé miesta až po ceny za ubytovanie

28954

Londýn – Hlavné mesto Spojeného Kráľovstva kam ročne mieria tisícky Slovákov, Čechov a Poliakov za prácou ale často aj za poznaním a kultúrou. Niet pochýb, že ide o celosvetový unikát, ktorý by ste mali určite navštíviť aspoň raz za život. Prečítajte si, čo ste o Londýne netušili a ktovie, možno získate aj podnet na výlet. Inak ak sa chystáš do Londýna skús túto super zľavu na prvé ubytovanie cez Airbnb.

  • Starosta: Sadiq Khan
  • Časové pásmo: Západoeurópsky čas (letný)
  • Časti: Centrálny Londýn, Východný Londýn, Západný Londýn, Južný Londýn, Severný Londýn
  • Štát: Spojené Kráľovstvo
  • Rozloha: 1 572 km² km²
  • Počet obyvateľov: 8,1 miliónov
  • Vznik: Londýn založili okolo roku 50 Rímania

Londýn

Foto: Pixabay

Zaujímavosti

1.Najznámejšia Londýnska pamiatka Big Ben nie je názov veže ale zvonu, ktorý sa vo veži nachádza.

2. Po nehode v Londýnskej varni piva v roku 1814, zaplavilo mesto 1,4 miliónov litrov tohto aj dnes populárneho nápoja.

3. Aby ste sa stali vodičom známych čiernych londýnskych taxíkov, musíte poznať 25 000 ciest a 50 000 rôznych záľub . Tiež musíte zložiť skúšku, ktorá sa nazýva “ The knowledge“.

4. V londýnskom metre žije cez pol milióna potkanov.

5. V 16 storočí Londýn zakázal bitie vlastnej manželky po 9 hodine večer a to z dôvodu, že hluk rušil nočný kľud.

6. V 18 storočí ste mohli zaplatiť za vstup do ZOO tak, že ste doniesli mačku alebo psa, ktorý by slúžil ako potrava pre levy.

7. Dnešná doprava v Londýne sa hýbe rovnakou rýchlosťou ako tá konská v minulom storočí.

8. V roku 1891 chcel Londýn postaviť konštrukciu, ktorá by zahmlila samotnú Eiffelovku . Bohužiaľ bola tak nestabilná, že ju v roku 1907 zbúrali.

9. Bristký akcent tu nebol vždy. Začal sa objavovať až v časoch americkej revolúcie u vyššej strednej triedy. Dovtedy bol podobný tomu Americkému.

10. V Londýne nesmiete umrieť v parlamente – je to nezákonné.

Zaujímavosti Londýn

Foto: Pixabay

 

11. Obchod Harrods predával v roku 1916 balíček, ktorý niesol názov “ Uvitáci balíček pre vaších priateľov.“ Balíček obsahoval : kokaín, morfín, striekačky a ihly.

12. Aj keď sa londýnske metro volá “ Underground“ (od slova podzemie) väčšina jeho cesty je nad zemou.

13. 40% časti „Greater London “ tvorí zeleň.

14. Je to mesto boháčov – žije tu až 72 miliardárov.

15. Londýn je tak multikultúrne diverzifikovaný, že tu môžete začuť až 300 rôznych jazykov (najviac zo všetkých miest na svete).

16. “ Veľký londýnsky smog“ z roku 1952 zapríčinil smrť 4000-12000 ľudí, ktorí zahynuli následkom znečistenia vzduchu.

17. Ak by bola pamiatka Big Ben postavená dnes, stála by minimálne 222 000 dolárov.

18. Nájdete tu aj cereálnu kaviareň, kde môžete ochutnať stovky druhov cereálií z celého sveta.

19. Počas druhej svetovej vojny boli v londýnskej ZOO zabité všetky druhy jedovatých zvierat, pre prípad, že ak by ZOO bombardovali a zvieratá ušli.

20. Veža so zvonom Big Ben sa postupne nakláňa podobne ako tá v PISE.

21. Ešte len v Januári 2015 sa Londýn dostal počtom obyvateľov na rovnaké číslo aké bolo pred 2.sv.vojnou.

22. 20% žien v Londýne v 18 storočí boli prostitútky.

 

Zaujímavosti

Čo vidieť v Londýne – Pamiatky a zaujímavé miesta

Čo vidieť v Londýne

Po zakúpení letenky sa v tomto meste určite nudiť nebudete ! Ak milujete dobrú gastronómiu určite by ste mali vytasiť aplikáciu Foursquare a podľa preferencií si vybrať tu správnu reštauráciu . V Londýne sa nachádza množstvo pestrých reštaurácií od vegánskych cez vietnamské po tradičné anglické puby, vyberie si naozaj každý !

Po dobrom jedle vám určite padne vhod prechádzka po jednom z miestnych parkov. Určite nevynechajte tieto parky:

Po oddychu v parku vám určite príde vhod navštíviť niektoré z londýnskych „must see“ .

Ak to počasie nedovoľuje alebo uprednostňujete skôr interiér pred exteriérom odporúčame navštíviť múzea a galérie . Môžete si vybrať napríklad Prírodovedné múzeum alebo Britské múzeum . Ak ste milovníkom umenia alebo si chcete len rozšíriť obzory určite navštívte galériu Tate Modern.

 

 

Warner Bros. Štúdio

Štúdio zodpovedne za mnoho známych filmov ako napríklad Harry Potter (všetky časti), Pán Prsteňov (všetky časti), Inception, Fantastické Zvery a ich výskyt, Vo Štvorici po Opici, trilógiu Matrix a mnoho ďalších. Prehliadka štúdia sa zameriava najmä na filmy Harry Potter. Preto tam môžete vidieť napríklad Veľkú Halu, Dumbledorovu pracovňu a Hagridovu chatrč.

Warner Bros. Štúdio
Štúdia Warner Bros patria k unikátnym zážitkom. Na Harry Potter Studio si vyčlente celý deň plný zážitkov z čarodejníckeho sveta

 

Londýnske Oko (London Eye)

Známa Londýnska stavba, ktorá ponúka jedinečný výhľad na Londýn z 32 kabín, pričom každá váži 10 ton a udrží až 25 ľudí. Za 30 minút uvidíte viac než 50 Londýnskych pamiatok.

Londýnske Oko (London Eye)

Voskové múzeum Madame Tussauds

Známa značka voskových figurín ma už mnoho múzeí (jedno dokonca v Prahe). No ak budete v Londýne tak sa určite oplatí navštíviť Shakespeara, Lady Gagu, Usaina Bolta či dokonca samotnú Kráľovnú.

Madame Tussauds fotografia
Foto od grassrootsgroundswell

Westminsterské opátstvo

Založené v roku 960 n.l. a od roku 1066 bola práve tu každá korunovácia kráľa či kráľovnej. Sú tu taktiež pochované známe britské osobnosti ako napríklad Charles Darwin či Charles Dickens spolu so 17 panovníkmi.

 

Buckinghamský palác

Krásny palác neodmysliteľne spätý s Londýnom nebol vždy kráľovský. V roku 1633 ho musel Lord Goring odovzdať kráľovskej rodine kvôli chybe v kontrakte. V roku 1913 bol prestavaný kráľom Georgeom V. a stal sa dominantou Londýna. Dnes nám ponúka možnosť prezrieť si kráľovskú zbierku umenia, šperkov, porcelánu a bohatého interiéru. Ak sa rozhodnete zobrať si so sebou aj audio sprievodcu tak sa k vám prihovorí aj samotný Princ Charles.
Buckinghamský palác

Britský parlament

Tiež známy ako Westminsterský Palác. Sídlo Britskej demokracie, hornej a dolnej snemovne, ponúka nezabudnuteľnú architektúru, umenie a náhľad do tisícročnej minulosti.

Big Ben

Mnoho ľudí napadne veža keď sa povie Big Ben, je to však názov zvonu, ktorý sídli v Alžbetinej veži.

Big Ben

Štadión Wembley

Štadión, kde Anglicko vyhralo World Cup v roku 1966. Dnes sa tam stále hrajú zápasy alebo konajú koncerty. Prehliadka vás vezme do hráčskych tunelov, na miesto kde hráči zdvihli výhernú trofej a vďaka 360 stupňovej kamere vám znova dovolí zažiť niektoré z najväčších zážitkov na štadióne.

 

Churchillove vojnové miestnosti

Tajný, bezpečný bunker odkiaľ Churchill a jeho kabinet pozorovali vývoj Druhej Svetovej Vojny a rozdávali rozkazy. Miestnosti sú v rovnakom stave, ako by ste ich našli v roku 1945. Je tam vidieť množstvo detailov, od dennej nástenky s počasím až po škrabance na Churchillovej stoličke (spôsobené prsteňom počas stresujúceho dňa).

Churchillove vojnové miestnosti
Foto od roger4336

Shakespearova guľa (Globe Theatre)

Rekreácia známeho Globe Theatre, kde Shakespeare so svojím divadlom v roku 1599 začali hrať a písať známe hry. Dnes tam stále hrajú Shakespearove hry a je to jedinečná Londýnska skúsenosť.

Globe Theatre fotografia
Foto od Arbron

 

Počasie v Londýne

Známe anglické počasie, veľa daždivých dní a málo slnka. Najteplejší mesiac v Londýne je Júl s priemernou teplotou 19°C a najstudenší je Január s priemernou teplotou 5°C. Najmokrejší mesiac je október s priemernými zrážkami až 71mm.

V zimných mesiacoch svieti slnko v priemere menej než 2 hodiny denne a v letných mesiacoch sa to pohybuje okolo 6 hodín denne.

Predpoveď počasia pre nasledujúce dni v Londýne

London
broken clouds
20.4 ° C
21.2 °
18.7 °
53 %
3.1kmh
75 %
Po
20 °
Ut
16 °
St
17 °
Št
16 °
Pi
18 °

Ubytovanie v Londýne

Pokiaľ vám stačí len jedna miestnosť či dokonca gauč, tak ubytovanie nájdete v Londýne aj za 20€ za noc. No ak ide o prenájom celého bytu či domu, tak zaplatíte za noc najmenej 70€. Samozrejme platí, že čím ste ďalej od centra mesta, tak cena klesá. Mimo Londýna sú ceny aj pod 40€ za no potom zas treba riešiť dopravu do mesta.

Prenájom jednoizbového apartmánu na mesiac v centre Londýna stojí priemerne 1740 £ a mimo centra 1215£.

Kliknite pre ponuku ubytovania v Londýne – Rezervujte čím skôr tie najlepšie ponuky sa míňajú naozaj rýchlo !

Odporúčanie: Vzhľadom na množstvo ľudí bývajúcich v podnájmoch odporúčame využiť ubytovanie iba u domáceho obyvateľstva a hotely . Z vlastnej skúsenosti sa nám šetriť na ubytovaní neoplatilo a doplatili sme nepríjemnou skúsenosťou. Podnájomníci, ktorí daný byt nevlastnia iba prenajímajú cez službu Airbnb často neponúkajú služby, ktoré stoja za tých pár desiatok EUR . Samozrejme každý má očakávania od ubytovania iné a tomu musí prispôsobiť aj finančné možnosti.

 

zdroje informácií: wiki , economist, independent. osobná skúsenosť z návštevy mesta

zdroje fotografií: Uvedené pod obrázkom, ak zdroj nie je uvedený je autorom ZaujimavySvet.sk

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

4 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Martin
27. júla 2017 10:57

Londyn je velmi pekne mesto len skoda toho umraceneho a uprsaneho pocasia
a este toho brexitu, ktory nam pokazi cestovanie….

najmudrejsiazmudrych
16. októbra 2017 10:12

potrebujem fakty do projektu na angličtinu su tu dost zaujimave veci

anonym
18. februára 2019 12:20

milujem harryho pottera a idem sa tam pozriet

VsadeBolVsetkoVidel
23. apríla 2016 18:19

2. fotka je z rotterdamu a nie z londyna….