Ľudia, ktorí sa stali slávni vďaka svojim hendikepom. Počuli ste o nich?

944

Bohužiaľ, nie vždy sa žene narodení zdravé dieťa – niektoré prípady sú závažnejšie ako iné, no zakaždým to musí bolieť rovnako. Trpia rodičia a v neposlednom rade trpí aj dieťa. Sú totiž isté poruchy, pre ktoré deti a následne dospelí ľudia (v prípade, že sa dospelosti dožili) vyzerali abnormálne, tak trochu atypicky. Práve kvôli ich vzhľadu sa častokrát stávali obeťami ľudskej necitlivosti a krutosti. Nie zriedka končili ako atrakcie v cirkusoch, jarmokoch alebo karnevaloch. Ľudia sa na ich výzore smiali a ponižovali ich. Sotva dostali jedlo a vodu, boli totiž vnímaní len ako majetok, menej ako zvieratá. 

Predstavme si neľahký život ľudí, ktorí sa ale rozhodli nepoddať sa nepriazni osudu a vydobili si pre seba čo najlepší život. 

Generál Tom Thumb

Zdroj: ranker.com

Generál Tom Thumb, ako ho prezývali, bol vzrastom malý človiečik. Jeho nanizmus ale dosiahol extrémny level, rásť prestal, keď mal šesť mesiacov, takže veľkú časť svojho detstva meral sotva 65 centimetrov. V čase dospievania ešte trochu podrástol ale jeho výška nebola nikdy viac ako jeden meter. 

Do cirkusu sa dostal už vo veku 5 rokov, kde bolo jeho úlohou zabávať ľudí, a tak spieval, tancoval, rozprával vtipy a vydával sa za celebritu. Neskôr precestoval Európu, stretol sa aj s kráľovnou Viktóriou, prezidentom Abrahamom Lincolnom a budúcim kráľom Edwardom VII.

Dokonca nezostal ani starým mládencom, ale oženil sa so ženou podobne malého vzrastu Laviniou Warrenovou. Zomrel po dosiahnutí 45.roku života, pričom príčina jeho malého vzrastu nebola v tom čase určená. 

Schlitzie Surtees

Zdroj: ranker.com

Schlitze Surtees je možno jedným z najznámejších zvláštnych “umelcov”. Dotiahol to totiž až do filmovej klasiky Toda Browninga z roku 1932, Freaks (Obludy). 

Schlitzie sa narodil s mikrocefáliou, vývojovou poruchou, ktorá spôsobuje, že lebka a mozog nie sú dostatočne vyvinuté. S tým samozrejme súviselo jeho mentálne postihnutie. Nemohol vykonávať veľkú časť základných úkonov a hovoriť dokázal iba krátke slová pripadne frázy. Niekedy ho dokonca považovali za ženu – to bol jeden z dôvodov prečo ho obliekali do voľných ženských šiat, ďalším dôvodom bol ľahší prístup, keďže trpel inkontinenciou a nosil plienky.

Väčšinu času sa o neho starali jeho priatelia z cirkusu, no po ich smrti bol prevezený do nemocnice. Po istom čase ho ale umiestnili do ďalšieho cirkusu. Dôchodok prežil v malom byte, z ktorého chodieval kŕmiť holuby a kačice. 

Stephan Bibrowski, Muž s levou tvárou

Zdroj: ranker.com

Stephan Bibrowski sa narodil v roku 1891 v dnešnom Poľsku. Sám seba vnímal ako obyčajného chlapca a neskôr muža, len s tým rozdielom, že trpel na hypertrichózu – poruchu, ktorá spôsobila, že mu po celom tele a tvári rástla hustá srsť. Jeho matka bola presvedčená, že jeho syn je prekliaty kvôli tomu, že bola počas tehotenstva svedkom ako jeho otca zabil lev. 

Matka sa Stephana bála, a tak ho predala nemeckému zabávačovi. Ten ho pomenoval ako Lionel, muž s levou tvárou. V dospelosti sa z neho stal jeden láskavý, jemný a inteligentný muž, ktorý sa naučil hovoriť piatimi jazykmi. V cirkuse bol dokonca natoľko úspešný, že vo svojich 30-tich rokoch mohol prestať pracovať, vrátil sa domov, no vo veku 41 rokov zomrel na infarkt. 

Isaac W. Sprague, ľudská kostra

Zdroj: ranker.com

Isaac W. Sprague bol úplne normálny chlapec až do veku 12 rokov, kedy sa u neho začali prejavovať príznaky záhadnej choroby. Neuveriteľne rýchlo schudol, samozrejme na úkor svalovej hmoty, ktorej mal už len minimálne. V dospelosti nevážil viac ako hrôzostrašných 20 kilogramov! Tento stav mu spôsobil, že nemohol vykonávať žiadnu normálnu prácu, a tak sa Isaac pripojil k cirkusu. Väčšinu svojho života strávil s ikonickým showmanom PT Barnumom. Aj minimálna práca ale extrémne vyčerpávala jeho telo, takže sa dožil len 46 rokov. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre