Expresný sprievodca pre cestovateľov do Madridu – ako na lacné letenky, ubytovanie, čo vidieť a ochutnať

1161

Madrid je tretie najväčšie Európske mesto a leží na rieke Manzanares. Okrem toho Madrid nie je len mesto ale rovnaký názov nesie cela územná jednotka. Madrid spolu s okolím patrí medzi jednu zo 17 autonómnych oblastí v Španielsku. Svoj názov získalo mesto z arabského slova „magerit“, ktoré znamená miesto rôznych prúdov a poukazuje na rôznorodosť Madridu. Prečo si zadovážiť letenky do Madridu? Čítajte ďalej.

Madrid sa v roku 1992 stal európskym hlavným mestom kultúry a dodnes patrí medzi mestá s najbohatšími možnosťami kultúrneho vyžitia.

Mesto je veľkým lákadlo futbalových fanúšikov. Real Madrid bol najúspešnejší futbalový tím 20. storočia a ani v tomto ďalšom storočí nezaostáva za svojou slávou. Domovský štadión v Madride nesie názov Bernabéu a nachádza na severe Madridu.

pixabay.com

Ak cestujete do Madridu zvyčajne vás privíta slnečné počasie, keďže v meste je zvyčajne jasná alebo polojasná obloha.

Ako na letenky do Madridu? ✈

letenky do Madridu
Pixabay

Do Madridu sa najjednoduchšie dostanete priamym leteckým spojením z Bratislavy, ktoré operuje nízkonákladová letecká spoločnosť Rynair. Lieta sa v pondelky a piatky a za akciovú spiatočnú letenku zaplatíte okolo 60 €. Do Madridu priletíte za tri hodiny a desať minút.

Z letiska Košice sa dostanete do Madridu na jeden prestup ale za oveľa vyššiu cenu ako z Bratislavy. V priemere sa pohybujú letenky okolo 250 € a let vám bude trvať približne deväť a pol hodiny aj s prestupom vo Varšave.

Z okolitých letísk mimo Slovenska môžu byť pre vás zaujímave lety z Budapešti a Viedne. Z oboch hlavných miest existujú priame letecké spojenia do Madridu.

Z Budapešti lietajú klasické aj nízkonákladové letecké spoločnosti. Z nízkonákladových sú to predovšetkým letecké spoločnosti Wizzair a Ryanair. Ceny leteniek sa pohybujú zvyčajne od 80 € vyššie. V príápade akcie natrafíte aj na výhodnejšie ceny.

Z Viedne zaplatíte za letenku plus mínus 150 € a väčšinu letov operuje španielska letecká spoločnosť Iberia alebo Eurowings.

pixabay.com

Ako sa prepravím z letiska do mesta

Všetky lety smerujúce do Madridu pristávajú na letisku Madrid Bajaras, ktoré leží iba 9 kilometrov od finančeného centra a 13 kilometrrov od historického centra Plaza Mayor de Madrid.

Na prepravu z letiska do mesta máte viacero možností. Môžete využiť letiskový taxi servis, autobusy alebo metro.

Aeorocity je špecializovaná taxi služba, ktorú si musíte rezervovať vopred prostredníctvom webovej stránky. Pred letiskom vás vyzdvihne sedem-miestny pohodlný automobil s klimatizáciou a dovezie vás kamkoľvek potrebujete. Počas cesty môžete urobiť maximálne tri zastávky. Preprava je lacnejšia ako v bežných taxíkoch a môžete jeden taxík zdieľať s ďašími pasažiermi. Za jednu cestu pre troch ľudí zaplatíte 23 €.

Ďalej môžete využit autobusovú prepravu Airport Express, ktorý premáva 24-hodín a na tri zastávky vás prepraví do centra mesta. Stojí na zastávkach O’Donell, Plaza de Cibeles a Atocha (na tejto zastávke končí iba v čase od 6 ráno do 23:30 večer). Cez deň odchádza autobus každých 15 minút a v noci každých 35 minút. Za cestu zaplatíte 5 € a lístok si môžete kúpiť aj priamo na palube autobusu.

Najrýchlejším spôsobom prepravy je metro, ktorým sa dostanete priamo do centra na zastávku Nuevos Ministerios. Cesta trvá iba 12 minút a zaplatíte za ňu 5 €. Z letiska odchádza metro z Terminálu 2 aj z Terminálu 4 (T4).

Doprava v Madride

Mestská hromadná doprava v Madride zahŕňa 13 liniek metra, viac ako 170 autobusých trás, tri električky a 10 liniek prímestských vlakov, ktoré spájajú Madrid s predmstím.

Doprava je pomerne lacná a jeden lístok stojí 1,50 €. Za desať lístkov zaplatíte 12,20 € a platia na autobusy, metro. Môžete si zakúpiť aj zvýhodnené denné, dvojdenné alebo iné viacdenné lístky.

pixabay.com

Po celom meste nájdete 301 zastávok metra, a tak sa s ním ľahko dostanete takmer kamkoľvek. Matro premáva od rána od 6:00 do noci 1:30. Väčšina liniek premáva každé 3-4 minúty, mimo frekventovaných hodína každých 7 minút a v noci každých 15 minút.

V noci sa musíte prepravovať nočnými autobusmi, ktoré sa nazývajú „buhos“ a jazdia po 23:45 hod. Väčšina z nich vyráža z Cibeles Square a dve linky odchádzajú z námestia Alonso Martínez.

AK si chcete pozrieť všetky pamiatky z pohodlia autobusu, môžete si priplatiť vyhliadkový turistický dubble-decker. Za celodenný lístok zaplatíte 21 €.

Ubytovanie v Madride

Letenky do vrecka je čas sa ubytovať! V Madride sa môžete ubytovať v ubytovaní presne podľa vášho gusta a finančných možností. Ak uprednostňujete pohodlie a hotely, medzi najlepšie hodnotené cenovo dostupné hotely patrí napríklad 3* Hotel Partner Boadilla Palacio alebo tématický hotel priamo v centre – Only YOU Boutique Hotel Madrid.

Z hostelov sú veľmi obľúbené: Ok Hostel Madrid, kde nájdete aj samostatné izby, izby pre dvoch alebo zdieľané izby pre 4-6 ľudí. Námestia Mayor a Puerta del Sol sa nachádzajú iba 700 metrov od hostela. ďalším dobre hodnoteným hostelom je Toc Hostel Madrid, ktorý sa rovnako nachádza v centre, iba 120 metrov od Puerta del Sol Square.

? TIP
Lacné ubytovanie v Madride tak ako vo väčšine európskych metropol funguje na báze : „kto prvý príde ten prvý melie“ . Z tohto dôvodu vám odporúčame zakúpiť výhodné ubytovanie ihneď rezervovaný letenky.

Čo by ste mali v Madride vidieť?

Letenky ste si zadovážili a veríme, že aj pekné a výhodné ubytovanie. Je čas poznávať mesto, ktoré vám určite má čo ponúknuť.

Park Retiro

Nádherný mestský park nachádzajúci sa v okolí jazera. Pešia prehliadka parku stojí 19 €. Na 350 akroch nájdete nádherné záhrady, fontány a historické budovy. Pri veľkom jazere si môžete prenajať aj loďku alebo kanoe a previezť sa. Známou pamiatkou v parku je monument Alfonsa XII. Celý monument je zdobený ešte sochami španielskych kráľov počas celej jeho histórie.

pixabay.com

Kráľovský palác

Luxusný palác a jeden z vôbec najkrajších rokokových palácov na svete. V 2000 miestnostiach nájdete okázalú krásu, zlaté dekorácie a množstvo prepychu. Prehliadka zámku so sprievodcom trvá hodinu a pol a zaplatíte zaňu 30 €. Dodnes sa palác využíva pri oficiálnych ceremoniáloch a je verejnosti prístupný.

pixabay.com

Múzeum Thyssen-Bornemisza

Raj pre všetkých umelcov. Nájdete tu umelecké diela od 13. storočia až po koniec 20. storočia. Prejdete sa všetkými umeleckými obdobiami, renesanciou, barokom, rokokom či romantizmom alebo moderným pop-artom. Vstupné je 12 €.

Námestie Plaza Mayor

Námestie bolo vybudované ešte počas vlády Filipa III a je hlavným námestím celého Madrida. V minulosti sa náchadzalo ešte mimo mesta a konali sa na ňom tradičné býčie zápasy. V strede námestia sa týči socha Filipa III na koni. Oproti námestiu nájdete Casa de la Panadería, čo je najväčšie informačné turistické centrum v Madride.

pixabay.com

Čo by ste mali v Madride ochutnať?

Tapas

Na prvý pohľad vyzerá tapas ako obložené chlebíčky. Ide o pochúťku, ktorá pozostáva z chleba a na ňom je šunk a iné dobroty. V ponuke nájdete obrovské množstvo druhov a obľúbené sú boquerones en vinagre (s marínovanými ančovičkami) a empanada (plnené tuniakom a rajčinami).

pixabay.com

Cocido Madrileño

Vôňu tohto bravčového mäska nájdete na každom rohu Madridu. Mäso sa pripravuje na pare a tradične sa je ako vývar s množstvom zeleniny, cícerom, klobásou chorizo.

Cocido Madrileño
Foto: wikimedia

Huevos Rotos

Názov v preklade znamená rozbité vajíčka – ide o posolené a opečené zemiaky na olivovom oleji ktorých súčasťou môže byť vajíčko.

Huevos Rotos
Foto: Wikimedia

Chocolate con churros

Najobľúbenejšia raňajková pochúťka v celom Madride – čokoládová. Sú to chrumkavé vyprážané tyčinky z cesta, ktoré sa máčajú do roztopenej čokolády. Túto sladkosť nájdete v každom občerstvení v Madride počas celej zimy.

pixabay.com

Viac článkov o letenkách, ubytovaní a pamiatkach

Ak vás Madrid neohúril nevynechajte články o ostatných európskych metropolách v ktorých nájdete množstvo zaujímavých dôvodov prečo si zakúpiť letenky a vyraziť za dobrodružstvom !

Ako na lacné letenky a ubytovanie v Lisabone

Aké pamiatky sa oplatí vidieť v Miláne.

Ako na letenky do Paríža .

 

 

Zdroje

lonelyplanet.com
tripadvisor.com
wikipedia.org

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Ri-ri
13. februára 2018 4:33

Tretie najväčšie európske mesto? Ani zďaleka…