Tipy na cestovanie do Milána – ako na letenky, ubytovanie, dopravu i pamiatky

2821

Miláno je talianske hlavné mesto módy a financií. Leží v oblasti nazývanej Lombardia na severe Talianska a je domovom módnych značiek ako Prada, Armani alebo Versace. Nájdete tú pôsobivé obchodné centrá, ale aj historické pamiatky. Najznámejšie dominanty sú katedrála Duomo, opera La Scala alebo Posledná večera od Leonarda da Vinciho. Nie je žiadným prekvapením, že Miláno je tretím najnavštevovanejším talianskym mestom (po Ríme a Benátkach). Prečítajte si nášho stručného sprievodcu a zistite či alebo ako kúpiť letenky do Milána.

Chystáte sa do Milána? Nezabudnite na cestovné poistenie ! Teraz kúpite so zľavou u overeného predajcu.

Miláno
pixabay.com

Ak plánujete návšetvu Milána, vyhnite sa mesiacu august, kedy sú takmer všetky obchody zatvorené. Väčšina Talianov si celé štyri týždne užíva oddych a dovolenku. Navyše je v meste veľmi teplo.

Ako na letenky do Milána ? 

Z Milána sa dostanete z oboch slovenských letísk – z Bratislavy aj z Košíc. Z Bratislavy lieta nízkonákladová letecká spoločnosť Rynair a z Košíc lieta spoločnosť LOT s prestupom vo Varšave. Vďaka priamemu letu z Bratislavy priletíte na letisko Bergamo za hodinu a pol. Z Košíc s prestupom vo Varšave vám to zaberie štyri hodiny.

Pre obyvateľov severného Slovenska môže byť zaujímavé aj letecké spojenie z Katovíc. Z tohto poľského mesta lieta nízkonákladová letecká spoločnosť Wizzair a priletíte na malé letisko Miláno Bergamo.

Letenky do Milána
pixabay.com

Z Budapešti lieta viacero leteckých spoločností od nízkonákladových až po klasické. Najlacnejšie akciové letenky kúpite od 39 €. Z Budapešti lieta do Milána z nízkonákladových leteckých spoločností Wizzair aj Ryanair. Výhodou Wizzairu je, že prilieta priamo na hlavné milánske letisko Malpensa.

TIP ?
TIP: Letenky do Milána nakupujte výhradne cez overených online predajcov. Viete tak nájsť naozaj výhodné či akciové ponuky

Z rakúskeho letiska vo Viedni máte na výber širokú paletu leteckých spoločností. Najviac letov prevádzkuje rakúska spoločnosť Austrian Airlines, ale aj letecké spoločnosti SWISS Airlines alebo KLM. Všetky lety smerujú na hlavné milánske letisko Malpensa a ceny leteniek sa pohybujú od 120 €.

Ako sa dostať z letiska do Milána?

Letisko Malpensa – Miláno

Jednou z najlepších možností prepravy je vlak. Cesta vám zaberie asi 40 minút a vlak stojí na troch veľkých staniciach metra – Cadorna FN, Stazione Centrale a Porta Garibaldi. Za lístok zaplatíte približne 11 €. Do mesta sa môžete prepraviť aj autobusom ako napríklad Malpensa Shuttle.

Letisko Bergamo – Miláno

Na výber máte medzi mestskou dopravou a súkromnými prepravnými spoločnosťami.

Spoločnosť prevádzkujúca verejnú dopravu v Bergame sa volá ATB a ich autobusová linka č. 1 vás prepraví z letiska Bergamo na vlakovú alebo autobusovú stanicu v meste Bergamo. Lístok vás vyjde približne na 2,30 €. Autobus chodí trikrát za hodinu a v nedeľu a sviatky dvakrát za hodinu. Z autobusovej a vlakovej stanice potom pravidelne premávajú spoje do Milána. Cesta vlakom do Milána trvá 50 minút.

Súkromný autobusový prepravca Terravision vás prerpaví priamo do Milána. Konečná zastávka v Miláne je hlavná železničná stanica Milano Centrale. Cesta trvá 60 minút a musíte sa dostaviť minimálne 15 minút pred odchodom autobusu. Lístky si môžete rezervovať aj online. Autobusy chodia dvakrát za hodinu v oboch smeroch a deti do štyroch rokov majú cestu zdarma.

Doprava v Miláne

Vďaka dobre prepracovanej milánskej mestskej hromadnej doprave sa ľahko prepravíte do ktorejkoľvek časti mesta. Na výber máte z električiek, autobusov aj štyroch liniek metra.

Za jednu cestu zaplatíte 1,50€ a celodenný lístok stojí 4,50 € a za dva dni zaplatíte 8,25 €. Jednotlivé lístky platia 90 minút a je potrebné si ich označiť hneď, ako nastúpite do spoja. Rovnaké podmienky a ceny platia aj pre metro.

Doprava Miláno
pixabay.com

Lístky na dopravu si zakúpite v samoobslužných prístrojoch ale aj novinových stánkoch.

Pre turistov je obľúbená električka 94, ktorá krúži okolo centra mesta a všetkých známych pamiatok. ďalšie linky, ktoré premávajú z a do centra sú čísla 2, 4, 14 a 16. Všetky prechádzajú cez Piazza Duomo.

Ubytovanie v Miláne

Po zakúpeni letenky je čas na výber ubytovania. Najvhodnejšie ubytovanie v Miláne sa nachádza v zóne 1, odtiaľ budete mať všetko blízko a naplno si užijete atmosféru mesta. Keďže ide o centrum mesta ceny za ubytovnie sú samozrejme vyššie, ale stále máte na výber z rôznych typov ubytovania podľa vašich preferencii a finančných možností.

Obľúbným hostelom v centre mesta je Ostello Bello Grande, ktorý sa nachádza len niečo viac ako 2 kilometre od katedrály Duomo. V blízkosti sa nachádzajú ešte ďalšie kvalitné a výborne hodnotené hostely Central Hostel Milano, B&B Milano Bella alebo Up to seven. Ceny v centre sa pohybujú okolo 40 € za noc.

TIP ?
TIP: Ubytovanie riešte určite s dostatočným predstihom – Ideálne ihneď po zakúpení leteniek.

Okrem toho máte samozrejme na výber aj hotely alebo ubytovanie u domácich cez portál Airbnb.com. Ako v každom inom meste, aj v Miláne platí, že čím ďalej od centra, tým nižšie ceny.

 

 

Aké historické pamiatky by ste mali v Miláne vidieť?

 

Duomo

Ak by ste hľadali dominantu Milána je ňou práve táto extravagantná gotická katedrála. Ide o jednu z najprecíznejšie vybudovaných katedrál na svete, ktorá je v celom Miláne známa ako Duomo di Milano. Je venovaná svätej Panne Márii a je najväčšou katedrálou v Taliansku a súčasne piatou najväčšou vo svete. Stavbu začala ešte v roku 1386, ale posledné úpravy skončili v roku 1965. Dlhé obdobie výstavby zapríčinilo, že nájdete na budove množstvo rôznych štýlov. Napriek tomu je konečné dielo umeleckým dielom a skvostom medzi architektonickými stavbami sveta.

Duomo
pixabay.com

Santa Maria delle Grazie

Kostol svätej Márie postavil na konci 15. storočia renesančný architekt Donato Bramate. Ale preslávila ju až nástenná maľba Leonarda da Vinciho – Posledná večera. V roku 1999 bola ukončená 21-ročná reštaurácia diela. Dielo je medzi mnohými považivané za jedno z najlepších umeleckých diel všetkých čias.

Santa Maria delle Grazie
pixabay.com

Galéria Viktora Emanuela II.

Budova bola postavená na začiatku 19. storočia a dodnes sa tu nachádza jedno z najstraších nákupných centier na svete. Mozaikové kachličky na podlahe a oblúkovité okná s modrými sklami dodávajú atmosféru, akú len tak nezažijete. Rovnako výnimočné sú aj módne butiky a značky, ktoré majú v nákupnom centre svoje predajne.

Galéria Viktora Emanuela II.
pixabay.com

Zámok Sforzesco

Počas obdobia renesancie panoval medzi významnými rodinami v Taliansku neúprosný boj  moc. Zámok Sforzesco je toho dôkazom. Postavili ho v 14. storočí ako pevnosť. Najznámejšími obyvateľmi bol Ludovico il Moro a Beatrice d’Este. Vďaka nim sa zámok zaplnil umleckými dielami a nábytkom. Dnes je v zámku múzeum umenia, v ktorom nájdete aj Michelagelove obrazy.

Aké jedlo by ste mali v Miláne ochutnať?

Letenky nechajte na izbe je čas ochutnať Miláno! Ak by sme hľadali jedno prídavné meno, ktoré vystihuje milánsku kuchyňu bolo by to slovo – bohatá. Navyše, ak ste nevedeli, Miláno je obkolesené ryžovými poliami a najobľúbenejším a najznámejším jedlom je rizoto.

Risotto alla Milanese

Ryža, šafrán a víno sú základnými surovinami milánskeho rizota. Je lahodné a krémové. Na rozdiel od iným rizôt sa nevarí so syrom, ale na jeho krémovú konzistenciu sa využíva maslo. Peknú žltú farbu zabezpečuje jedna z najdrahších byliniek na trhu – šafrán. Ak si to môžete dovoliť, ochutnajte rizoto v reštaurácii Ratana. Za porciu síce zaplatíte 30 €, ale zažijete gurmánsky zážitok ako z rozprávky.

Cotoletta alla Milanese

Ide o vyprážaný rezeň z mladého teľacieho mäska, ktoré sa zo zásady nenaklepáva a malo by byť vysoké minimálne dva centimetre.  Jednoducho poriadny kus mäsa. K tomu už len toast alebo rukola s rajčinami a pochutíte si do sýtosti.

Panettone

Panettone
pixabay.com

Panettone je tradičné Vianočné a Novoročné jedlo. Je to sladký, nadýchaný chlebík podobný našej bábovke. Je skutočným symbolom Milána. V ceste je primiešané kandizované ovocie ako pomaranče a citróny alebo čokoláda. Zvyčajne sa prekrajoval koláč počas novoročnej večere. Pekný prierez sladkého chlebíka symbolizoval šťastie v budúcom roku.

Či už sme vás ku kúpe leteniek do Milána inšpirovali alebo nie dúfame, že sme vám článkom pomohli . Ak ste Miláno už navštívili neváhajte sa o svoje zážitky podeliť v komentároch pod článkom .

Prečítajte si tiež ďalšie cestovateľské príručky.

✈ Ochutnajte a objavte Amsterdam.

✈ Ako kúpiť letenky do Barcelony výhodne ?

✈ Aké Londýnske pamiatky sa oplatí vidieť ?

 

Zdroje

http://www.aboutmilan.com
www.lonelyplanet.com
www.tripadvisor.com
www.touropia.com
www.wikipedia.com

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre