Precestujte Lisabon na tisíc spôsobov – lacno a jednoducho s našimi tipmi na letenky, ubytovanie aj pamiatky !

1581

Prečo si kúpiť práve letenky do Lisabonu? Lebo je jedinečný. Umiestnený na siedmych kopcoch, pri pobreží, s jedinečnou atmosférou. Po meste vás budú sprevádzať tóny tradičného spevu fada a vy sa budete chcieť stratiť v nádherných historických uličkách.

V meste sa nachádza 24 výhliadkových miest, z ktorých budete vidieť metropolu ako na dlani. Stále ste len na skok od pláží či malebných dediniek na kopcoch. Navyše je v Lisabone takmer po celý rok príjemná klíma.

V lete je v meste trochu teplejšie, ale nikdy tu nie je veľmi daždivo alebo chladno. Dokonca aj zimy sú mierne s dostatkom slnka. Pripravili sme si pre vás ďalší cestovateľský článok v ktorom vám zhrnieme všetko od leteniek po to najdôležitejšie v Lisabone.

Letenky do Lisabonu
pixabay.com

Letenky do Lisabonu

Priame letecké spojenie medzi Slovenskom a Portugalskom v súčasnosti neexistuje. Priame linky premávajú iba z Viedne a Budapešti.

Z Viedne lietajú spoločnosti KLM, Airfrance alebo TAP Portugal a ceny leteniek sa pohybujú okolo 150 €. V závislosti od časového predstihu sa môžete dostať aj na nižšiu cenu.

Z Budapešti najviac letov ponúka spoločnosť TAP Portugal, ale aj SWISS Airlines alebo nízkonákladová letecká spoločnosť Wizzair. Bežne kúpite spiatočnú letenku od Wizzairu za približne 120 €, ak si ceny leteniek strážite a hľadáte akciové letenky, nájdu sa aj spiatočné lety za 59 €.

Z Bratislavy sa dostanete leteckou spoločnosťou Rynaiar iba do mesta Porto (približne 300 kilometrov od Lisabonu). Let je na jeden prestup na letisku Miláno Bergamo a cena letenky sa pohybuje okolo 150 € za spiatočnú letenku.

Lisabon
pixabay.com

Ako sa dostanem z letiska do mesta?

Výhodou všetkých letov do Lisabonu je, že končia na hlavnom lestisku Lisabon-Portela. Ak aj letíte nízkonákladovou leteckou spoločnosťou, nemusíte sa obávať zložitých presunov zo vzdialených letísk.

Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom prepravy z letiska do centra je metro. Cesta vám zaberie len 25 minút. Pri letisku nastúpte na červenú líniu metra, ktorá vás za 15 minút prepraví na zastávku Saldanha. Saldanha je finančným centrom Lisabonu a odtiaľto môžete prestúpiť na akékoľvek iné línie metra alebo iné prostriedky mestskej hromadnej dopravy.

V prípade nočného príletu využite autobusové spojenie. Prvý nočný autobus odchádza o 23:42 hod a posledný o 4:42 ráno.

Ak ste si zakúpili letenky cez nízkonákladovú leteckú spoločnosť, vždy priletíte na Terminál 2.  Odtiaľto sa musíte najskôr prepraviť kyvadlovou autobusovou dopravou k hlavnému terminálu 1. Doprava je zdarma a zaberie vám približne 10 minút.

Ubytovanie v Lisabone

Lisabon, rovnako ako akákoľvek iná metropola, ponúka širokú škálu ubytovacích zariadení. Od luxusných hotelov medzinárodných značiek, cez štýlové a tématické hotely až menšie a lacnejšie hotely alebo hostely. Na rezerváciu ubytovania môžete využiť portál booking.com alebo aj známy airbnb.com, cez ktorý si nájdete ubytovanie u domácich obyvateľov.

? TIP
Ubytovanie začnite riešiť ihneď po zakúpení letenky. Môžete sa tak dostať k exkluzívnym ponukám v centre mesta za skvelé ceny !

Výhodou ubytovania u domácich je skutočne milý prístup domácich, ktorí sa vám všemožne snažia uľahčiť pobyt v meste. Často vám poskytnú mapy, inštrukcie, rady a tipy, ktoré budú na nezaplatenie.

Počas večerných prechádzok Lisabonom môžete objaviť rôzne zaujímavé zákutia

Doprava v Lisabone

Lisabon nie je taký obrovský ako iné metropoly, a tak sa takmer všade dostanete pohodlne metrom. Tak, kam sa nedostane metro vás dopravia žlté autobusy alebo električky.

pixabay,com

Metro pozostáva zo štyroch línii a každá vás prepraví na iný koniec mesta. Zelená spája Telheiras a Cais do Sodré, modrá Reboleira a Santa Apolónia, žltá  Odivelas a Rato a červená Aeroporto (letisko) a São Sebastião.

Veľmi obľúbené sú električky a menovite jedna z najznámejších – električka číslo 28. Ide o starodávnu električku, ktorú veľmi dobre poznáte z fotografií a obrázkov Lisabonu.

Za celodenný lístok zaplatíte 6 €. Určite si ho kúpte, pretože kupovanie jednotlivých lístkov na každý presun by vás vyšlo veľmi draho. Celodenný lístok vám nahrajú na kartu 7 Colinas. Ide o magnetickú kartu, ktorá stojí 50 centov a platí jeden rok.

Čo by ste mali vidieť v Lisabone?

Sú miesta a pamiatky, ktoré jednoducho musíte vidieť. Ak ste v Lisabone, je to Castelo de São Jorge, Belém a Mosteiro dos Jerónimos. Oblasti Baixa a Chiado vás zase potešia početnými nákupnými možnosťami.

Električka 28

Jedinečný spôsob ako vidieť viaceré historické pamiatky. Navyše všetko uvidíte z historickej drevenej električky. Prechádza cez Bairro Alto, štvrte Baixa a Chiado a končí v starodávnej štvrti Alfama. Za cestu zaplatíte niečo menej ako 3 eurá a električka vyráža každých 15 minút z Praca Luis de Camões to Graça.

pixabay.com

Belém

Je celá historická štvrť na západe Lisabonu pri pobreží. Nájdete tu tie najkrajšie pamiatky vrátane Mosteiro dos Jerónimos alebo Belémskej veže. Takzvaná Torre de Belém bola pôvodne postavená na obranu mesta a slúžila aj ako maják. Dnes patrí medzi chránené pamiatky UNESCO.
pixabay.com

São Jorge Castle

V preklade hrad svätého Juraja sa nachádza na kopci pomenovanom rovnako po sv. Jurajovi. Súčasne ide o najvyšší pahorok zo všetkých siedmych, na ktorých leží Lisabon.  Ide o jeden z najikonickejších symbolov Lisabonu.

Most Vasco da Gama

pixabay.com

Pri ceste po tomto moste sa budete cítiť ako na mori. Most je najdhší v celej Európe a   prepája sever a juh Portugalska pri Lisabone. Na dĺžku má neuveriteľných 17 kilometrov a odolá nárazom vetra silnejším ako 250 kilometrov za hodinu.

Čo by ste mali ochutnať?

pixabay.com

Bacalhau

V krajine, kde je čerstvá ryba takmer národným jedlom, nevynechajte túto morskú pochúťku. Ide o vysušenú a nasolenú rybu, ktorú dokážu Portugalci pripraviť na tisíc spôsobov. Tradične sa pripravuje s miešanými vajíčkami, olivami a zemiakmi.

Bacalhau
Wikimedia

Pasteis de Nata

Asi najznámejšia sladká pochúťka z Lisabonu. Originálny a pôvodný recept je prísne tajný a poznajú ho asi len traja ľudia na svete. Ide o nadýchané lístkové cesto plnené žĺtkovým krémom. Tie s tajnou receptúrou rodiny Clarinha kúpite v pekárni v Beléme.

pixabay.com

Bifana

Najobľúbenejšie jedlo z rýchloobčerstvenia! Toto jedlo nájdete takmer všade po celom meste. Bifana je tenký plátok bravčového mäsa, marinovaného v bielom víne a cesnaku. neskôr sa mäso vypraží a podáva sa so žemľou. Podľa chuti si môžete pridať rôzne omáčky alebo horčicu.

Bifana
Od Alberto González , via Wikimedia Commons

 

Viac článkov o letenkách, ubytovaní a pamiatkach

Veríme, že sme vás presvedčili ku kúpe leteniek do Lisabonu. Ak nie prečítajte si o ďalších zaujímavých miestách:

✈ Berlín

✈ Londýn

 Barcelona

✈ Miláno

 

 

zdroje:

http://www.lisbon-airport.com
https://www.lisbonguru.com
www.tripadvisor.sk
http://www.airtransat.com
http://www.telegraph.co.uk

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre