Všetko, čo potrebujete vedieť pred cestou do Paríža – tipy na dopravu, letenky, zážitky i jedlá

1652

Na brehu rieky Seiny leží hlavné mesto Francúzska – Paríž. Väčšina ľudí považuje Paríž za jedno z najromantickejších miest na svete. Sídlia tu svetoznáme módne domy aj kozmetické značky. Je to mesto tisícich tvárí a navyše veľká časť mesta patrí do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ak ste tu ešte neboli, mali by ste sa poobzerať po akciových letenkách do Paríža a navštíviť túto významnú metropolu. Skôr ako vycestujete, poradíme vám zopár užitočných tipov.

Paríž
Pixabay

Ako na letenky do Paríža ? ✈

Zo Slovenska do Paríža lietajú pravidelné letecké linky z Bratislavy a Košíc. Výbornou správou je, že z Bratislavy sa do Paríža dostanete priamo za dve hodiny. Na druhej strane lieta sa iba v letnom letovom poriadku (od konca marca do októbra). Letenky si viete zaobstarať u nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair a lieta sa v utorky a soboty.

 

letenky do paríža
pixabay.com

Z Košíc do Paríža neexistuje priame letecké spojenie. z Košíc do Paríža si musíte zaobstarať letenky u poľskej leteckej spoločnosti LOT. Let bude s jedným prestupom, ktorý je zvyčajne vo Varšave. Lety bez dlhého prestupu trvajú približne štyri hodiny.

Ak plánujete Vianoce, Silvester alebo Valentín v Paríži budete musieť letieť z Viedne alebo Budapešti. Z Budapešti si kúpite letenky napríklad cez Rynainar (na letisko Paríž Beauvais) a Transavia France (na letisko Paríž Orly) Z Viedne do Paríža lieta množstvo leteckých spoločností a ceny najlacnejších letov sa pohybujú od 100 €. Lieta sa zvyčajne na hlavné letisko Charles de Gaulle alebo Paríž Orly (spoločnosť Transavia France ).

 

Ako sa dostať z letiska priamo do mesta?

Každé lietadlo smerujúce do Paríža pristáva na jednom z troch letísk – Roissy-Charles de Gaulle (CDG), Orly (ORY) alebo Paris Beauvais (BVA). V zátvorke sú uvedené medzinárodné skratky letísk, ktoré sú vždy uvedené na letenke.

 

Roissy-Charles de Gaulle – Paríž

Hlavné parížske letisko Roissy-Charles de Gaulle je vzdialené od Paríža len 25 kilometrov. Z letiska do mesta sa dostanete autobusom aj vlakom.

 

pixabay.com

Najjednoduchšia a najrýchlejšia je preprava vlakom. Väčšina letov zo Slovenska prilieta na terminál 2 odkiaľ sa priamo peši dotanete na vlakovú stanicu. Do mesta vás prepraví vlak RER linka B, ktorý prechádza centrom Paríža. Za jednosmerný lístok pre dospelú osobu zaplatíte 10,30€ a za detský lístok (do 9 rokov) 7 €. Cesta trvá približne 30 minút.

 

Paríž Orly – Paríž

Ide o druhé najväčšie letisko, ktoré je vzdialené asi 14 kilometrov od centra Paríža. Z letiska premávajú autobusy Orly Bus, Bus linka 1, ale aj nočné autobusy N22, N31, N131 a N144. Linka Bus 1 vás dovezie na zastávky v centre mesta (Gare Montparnasse, Motte-Piquet, Eiffel Tower, Trocadéro, Etoile/Champs Elysées) a Orly Bus spája letisko so stanicou Denfert-Rochereau.

 

Regionálny vlak RER linka B spája mesto s vlakovou stanicou Antony, na ktorú sa dostanete z letiska kvyadlovou dopravou Orlyval.

 

Letisko Paríž Beauvais – Paríž

Ide o malé letisko približne 85 km vzdialené od Paríža, kde zvyčajne pristávajú nízkonákladové letecké spoločnosti ako Ryanair. Z letiska sa pohodlne dostanete do mesta autobusovou kyvadlovou dopravou. Autobus premáva medzi letiskom a stanicou metra Porte Maillot (pri Víťaznom oblúku). Autobusy z Paríža odchádzajú tri hodiny pred odletom a z letiska odchádzajú každých 20 minút po prílete lietadla.

 

Doprava v Paríži

Mestská hromadná doprava v Paríži zahŕňa metro, vlaky aj autobusy. Lístok na metro stojí 1,90 € a musíte si ho kúpiť pred nástupom do metra. Platí na jednu cestu. Ak plánujete cestovať častejšie, môžete si kúpiť 10 lístokv za 15 €. Lístky platia pre zóny 1 a 2. využijete ich aj vo vlakoch a autobusoch.

Parížske metro
pixabay.com

Ak sa vlakom nepremiestňujete mimo Paríža, môžete použiť tie isté lístky ako na metro. Cena je stále rovnaká.

V autobusoch využívate lístky na akúkoľvek vzdialenosť, ale platia iba na jednu cestu. To znamená, že sú neprestupné a pri každom jednom prestupe musíte použiť nový lístok. Ak plánujete viacej cestovať, kúpte si radšej balík lístkov alebo zvýhodnený cestovný lístok na viacej dní.

Máte na výber z 1-, 2-, 3- a 5-dňového lístka. Platia buď v zóne 1 – 3 (cestovanie po Paríži) alebo zónach 1 – 5 (dostanete sa až na letiská Orly, Roissy-Charles de Gaulle, do Disneylandu alebo Versailles). Ceny za lístky nájdete na oficiálnej stránke pre turistov.

Hromadná doprava v Paríži je pre deti do 4 rokov zdarma a deti od 4 do 11 rokov platia polovičnú cenu.

Ubytovanie v Paríži

Po zakúpení leteniek je čas na výber tohto správneho ubytovania.  Môžete si vybrať ubytovanie v hoteloch, hosteloch, ale môžete využiť aj portál Airbnb alebo Couchsurfing. Rezerváciu hotelov a hostelov urobíte najjednoduchšie cez portál booking.com.

Paríž ubytovanie
pixabay.com

Medzi obľúbené hostely patria Le Village Hostel, St Christopher’s Canal Paris, Generator Hostel Paris, Le Regent Montmartre. Ceny sa pohybujú od 17 € do 24 € za osobu a noc.

TIP ?
TIP: Paríž je veľmi obľúbená turistická destinácia. Preto odporúčame riešiť ubytovanie hneď po zakúpení letenky. Tie najlepšie ponuky ubytovania sa míňajú naozaj rýchlo. Tak neváhajte !

Aké historické pamiatky by ste mali v Paríži vidieť?

Letenky máte a máte aj kde bývať, je čas sa vybrať na obhliadku mesta, ktoré symbolizuje romantiku .

Katedrála Notre Dame

Tento nádherný rimskokatolícky chrám sa nachádza v samom srdci Paríža, starší názov katedrály je Chrám Matky Božej v Paríži, podľa známeho románu Victora Huga. Pri prehliadke mesta rozhodne nevynechajte túto dominantu, pekný pohľad sa vám naskytne z výletnej plavbe po Seine.

Katedrála Notre Dame
pixabay.com

Múzeum Louvre

Rozsiahly palácový komplex bol v minulosti sídlom kráľov, kým ich neodlákal Versailles. Dnes sa v areáli nachádza múzeum, v ktorom nájdete aj slávnu Monu Lisu. Pred hlavným vstupom vás privíta svetoznáma sklenená pyramída.

Eiffelova veža

Ak chcete vidieť Paríž v celej jeho kráse, vyberte sa na Eiffelovu vežu. Táto železná dáma, ako ju láskyplne nazývajú Parížania, je  324 metrov vysoká dominanta mesta. Postavili ju v roku 1889 a odvtedy láka milióny turistov z celého sveta.

Eiffelova veža
pixabay.com

Zámok Versailles

Svetoznámy symbol francúzskej absolutistickej monarchie. Zámok sa nachádza vo väčšej vzdialenosti od centra, ale rozhodne stojí za návštevu. Dozviete sa o najvýznamnejších okamihy našej histórie, ktoré sa udiali v preslávenej Zrkadlovej sieni. Neodeliteľnou súčasťou nádherného paláca je park, ktorý je perfektne upravený a geometricky súmerný.

pixabay.com

Aké jedlo by ste mali v Paríži ochutnať? ?

Medzi obligátnymi návštevami pamiatok a najznámejších atrakcií nezabudnite spoznať jednu z najlepších kuchýň na svete – tú francúzsku. A kde inde ako v Paríži. Navyše je to druhé mesto na svete s najväčším počtom reštaurácii ocenených Michelinovou hviezdičkou.

Croissanty

Pri spoznávaní Paríža narazíte na každom druhom rohu na malú pekáreň s čerstvými croissantami. Voňajú po masle a sú neuveriteľne lahodné. Dajte si pozor, aby ste si vybrali takú, ktorá vyrába croissanty od začiatku, nie také, ktoré predávajú mrazené dopečené polotovary.

Croissanty
pixabay.com

Makarónky

Klasika medzi sladkosťami vo Francúzsku. Dve mandľové polovičky spojené maslovým krémom alebo ganache strhli vo svete revolúciu v cukrárskom priemysle. Ich domovom je Paríž. Už po pár sústach budete na nich závislý. Francúzi predávajú makrónky ako šperky, obchody vyzerajú skôr ako klenoty a zabalia vám ich ako luxusné hodiny. Najluxusnejším výrobcom makróniek je Pierre Hermé a Ladurée.

Makarónky
pixabay.com

 

Francúzske palacinky

Nemôžete odísť z Paríža a neochutnať francúzske palacinky, kúpite ich takmer všade. Najobľúbenejšie sú nutelové, ale aj škoricové. Sú chrumkavé a poslúžia ako skvelý dezert do cesty.

Veríme, že sme vás k nákupu leteniek do Paríža inšpirovali ! :) Ak nie možno vás zaujmú naše ostatné cestovateľské príručky:

 

✈ Čo vidieť a jesť v Barcelone ?

✈ Ako na letenky do Amsterdamu ?

✈ Objavte Londýn.

 

 

zdroje:
www.en.parisinfo.com/
www. lonelyplanet.com
www.travel.usnews.com
www.bbcgoodfood.com
www.tripadvisor.com

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre