Sebaláska sa odráža v akomkoľvek vzťahu, ktorý udržiavame. Učiť sa sebaláske je postupný proces. Prinášame zopár tipov, ako sebalásku pestovať. Základným kameňom je spoznať seba samého. Nájdite sami seba a plňte si sny.

1. Buďte sami so sebou šťastní

Prvým znakom sebalásky je, že ste skutočne šťastní aj keď ste sami. Neznamená to, že to preferujete, ale, že to nie je pre vás bolestivé ani ťažké. Užívate si svoju vlastnú spoločnosť, tak ako si užívate spoločnosť rodiny, blízkych priateľov alebo svojho partnera. Nepotrebujete spoločnosť iných, aby ste sa cítili spokojne.

Zdroj: wallpaperflare

2. V láske majte vysoké štandardy

Ďalším dôležitým znakom toho, že máte sebalásku zvládnutú, je, že máte vyššie štandardy v láske. Nevraciate sa k ľuďom, ktorí sa k vám správajú ako k odpadu a dokážete akceptovať rozchody. Za žiadnych okolností nepoľavíte zo svojich štandardov, ani sa neobviňujete z problémov, ktoré sa v láske vyskytnú. A z rovnakého dôvodu, netlačíte na pílu a neprenasledujete ľudí, ktorí vám dali jasne najavo, že s vami nechcú mať nič spoločné. Naháňať niekoho, kto vás odmietol, je najhoršia forma sebapoškodzovania. Namiesto toho odchádzate od takýchto ľudí, pretože viete, že si zaslúžite viac.

Zdroj: pxhere

3. Príjmite svoje nedostatky 

Ďalším znakom je, že ste prijali svoje nedostatky. Neznamená to, že sa nesnažíte zlepšiť. Naopak, máte túžbu neustále rásť a zlepšovať sa, ale nepodliehate ilúziám o svojich slabostiach. Prijali ste ich, nepopierate ich, ale snažíte sa na nich pracovať.

Zdroj: pxfuel

4. Nespoliehajte sa na obdiv iných

Rovnako ako akceptujete svoje slabé stránky a pracujete na nich, prijali ste tiež svoje silné stránky a talenty, ktoré máte. Nespoliehate sa na obdiv iných, aby ste sa cítili lepšie, sebavedomo a plnohodnotne. Rovnako ako vami nemôže otriasť ostrá kritika, nemôže vás ani chvála príliš ovplyvniť, pretože vy dobre poznáte svoje kvality a súhlas alebo nesúhlas davu s vami nezamáva. Vo svojich očiach nestúpate ani neklesáte na základe spätnej väzby, ktorú dostávate od svojho okolia, pretože poznáte svoju vlastnú hodnotu.

Zdroj: artnoose/flickr

5. Stanovte si svoje hranice

Keď si nie ste istí svojou hodnotou, je ľahké nechať ostatných, aby po vás šliapali. Naproti tomu, keď uznáte, že ste hodní lásky a naozaj sa milujete, dokážete zastaviť akékoľvek zlé zaobchádzanie. Keď sa vami niekto pokúša manipulovať alebo ubližovať vám, odmietnete sa tomu podriadiť. Keď sa naozaj milujete, máte isté hranice, ktoré neprekračujete, bez ohľadu na to, ako veľmi vám na niekom záleží alebo ako veľmi sa vás ostatní snažia presvedčiť, že musíte znášať neštandardné zaobchádzanie.

Zdroj: flickr

6. Starajte sa o svoje telo

Skutočná sebaláska znamená, že sa staráte aj o svoje telo. Je naozaj ťažké rešpektovať seba, ak si nevážite svoje telo. To znamená zdravo sa stravovať, cvičiť, primeranie oddychovať a starať sa o seba. Nosenie pohodlného oblečenia, kvalitný spánok, to všetko je súčasťou.

Zdroj: pixabay

7. Starajte sa o svoju myseľ

Rovnako dôležitá je starostlivosť aj o svoju myseľ a duševné zdravie. Keď sa naozaj máte radi, nezanedbávate ani túto stránku a venujete sa napríklad meditácii, či relaxácii. Tiež preferujete jasnú komunikáciu a stanete sa majstrom v rozprávaní s ostatnými spôsobom, ktorý skutočne vyjadruje to, čo chcete povedať.

Zdroj: Karolina Grabowska/pexels

8. Zamerajte sa na to, čo dokážete ovplyvniť

V živote je toľko vecí, ktoré sú mimo našej kontroly. Namiesto toho, aby ste sa sústredili a trápili tým, čo nemôžete ovplyvniť, sústreďte sa na to, čo ovplyvniť môžete. Toto je krok, ktorý urobí veľký rozdiel v živote. Uprednostňujete veci, ktoré môžete ovládať – vaše vlastné rozhodnutia, vaše blaho a vaše presvedčenie. A nakoniec všetky tie traumy a faktory mimo vašej kontroly už nebudú riadiť váš život.

Zdroj: Julia Avamotive/pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.