Sprievodca cestovaním do Malagy – obľubeného dovolenkového raja v Španielsku

1832

Malaga je pravdepodobne jedno z najstarších doteraz existujúcich miest na svete aj z tohto dôvodu by ste s kúpou leteniek do tejto destinácie nemali dlho váhať.. Prístavné centrum turistickej oblasti Costa del Sol leží na pobreží na juhu Španielska. Založili ju Feničania v roku 770 pred n.l. Slávu jej neskôr priniesol Pablo Ruiz Picasso alebo skrátene Pablo Picasso. Narodil sa v Malage a jeho rodný dom je dodnes turistickou atrakciou, ktorá je verejnosti prístupná.

pixabay.com

Ako na letenky do Malagy?✈

Letisko Malaga sa oficiálne nazýva letisko Pablo Ruiz Picasso a leží len 8 kilometrov od centra mesta. Prilietajú sem lietadlá so všetkými dovolenkármi smerujúcimi do turistických oblastí na Costa Del Sol.

pixabay.com

Z Bratislavy lieta letecká spoločnosť Rynair zvyčajne v pondelky a piatky. Let trvá 3 hodiny a 40 minút a za akciovú letenku zaplatíte okolo 80 €. Počas leta sú letenky drahšie a môžu sa vyšplhať až na 200 €. Najlacnejšie ich kúpite v dostatočnom časovom predstihu.

Z Košíc neexistuje prakticky žiadne letecké spojenie. Ceny sú závratné a cestovali by ste aj viac ako jeden deň. To sa skutočne neoplatí. V tomto prípade sa radšej zamerajte na lety z Budapešti, ktoré ponúka opäť Rynair. Do Malagy poletíte priamo a letenky sa pohybujú okolo 100 € na osobu.

Ako sa prepravím z letiska do mesta

Kúpa leteniek je za vami teraz sa musíte dostať z letiska . Do mesta sa prepravíte veľmi jendoducho a lacno. Z letiska do mesta premáva kyvadlová autobusová doprava, ktorá vás prepraví za 20 až 25 minút a za cestu zaplatíte iba 2 €. Autobus hľadajte pod názvom Linea A Express a vo vnútri sú aj priestory na uskladnenie batožiny. Autobusy premávajú každý deň v 30 minútových intervaloch od 7:00 do polnocia konečnou zastávkou je Plaza del General Torrijos (na konci mestského parku).

V prípade, ak požadujete lepšie pohodlie, môžete využiť aj taxi služby. Ceny nájdete uvedené pred letiskom alebo v informáciach na webových stránkach letiska. Cez deň zaplatíte okolo 16 € a v noci takmer 20 €.

Doprava v Malage

V Malage sa zvyčajne budete prepravovať autobusmi alebo taxíkmi, v prípade, ak sa chcete presunúť do iného mesta alebo priľahlých oblastí, môžete využiť vlaky.

Po celej Malage premáva okolo 50 liniek autobusov. Najrušnejšia linka do centra premáva každých pár minút od skorého rána až do polnoci. Po polnoci sa dostanete kamkoľvek nočnými autobusmi, ktoré rozpoznáte podľa označenia písmenom N. Takmer všetky autobusy majú klimatizáciu, ktorá poteší v lete každého návševníka. Za jednu cestu zaplatíte 1,30 €. Za zvýhodnenú cenu 8,30 € zakúpite desať lístkov.

Do priľahlých mestečiek sa dostanete vlakmi. Všeobecne sú nazývane Cercanias a odchádzajú zo stanice Malaga-Centro Alameda a z hlavnej stanice Maria Zambrano. Podľa toho, do akého vzdialeného mesta cestujete sa rozdeľujú ceny lístkov do štyroch kategórii. Ceny sa pohybujú od 1,75 € do 4 €.

Taxíky v Malage sú biele so žltým nápisom TAXI na streche. Okrem toho sú označené zeleným svetielkom, ak je taxík voľný.

pixabay.com

Ubytovanie v Malage

Letenky rezervované je čas riešiť ubytovanie. V prvom rade sa snažte si akékoľvek ubytovanie v Malage rezervovať s dostatočným predstihom (najlepšie pred kúpou letenky) , aby ste si mali z čoho vyberať. Na výber máte dostatok možností. Pre trochu lešpiu orientáciu sme pre vás vybrali jedny z najlepších hotelov a hostelov v rôznych cenových kategóriach.

 

pixabay.com

Jedným z najlešpeích hotelov je 4* Barceló Málaga a ide o jeden z najmodernejších hotelov v Španielsku. Má avantgardný dizajn, ponúka špičkové služby a nachádza sa v najlepšej lokalite. Druhým obľúbeným hotelom je Petit Palace Plaza Málaga, ktorý sa rovnako nachádza v centre mesta a je akousi oázou pokoja.

Cenovo dostupnejšou alternatívou je hotel Ibis Malaga Centro Ciudad.

Obľúbenými a lacnými ubytovacími kapacitami disponujú hostely. Tých nájdete po celej Malage naozaj veľa. Medzi najobľúbenejšie patria Lights Hostel alebo Alcazaba Premium Hostel.

Aké pamiatky by ste mali v Malage vidieť?

Letenky aj ubytovanie máte za sebou . Veríme, že ste sa stihli prepraviť aj z letiska . Je čas objavovať !

Alcazaba

Pevnosť v centre mesta pochádza z 11. storočia a postavila ju dynastia Hammudid. Nachádza sa na kopčeku v strede mesta, odkiaľ mali stráže dobrý výhľad na prístav. Je vo veľmi dobrom a zachovalom stave a je klasickým príkladom vojenskej architektúry svojej doby. Za vstup zaplatíte 2,20 € za dospelú osobu a v nedeľu od 14:00 do zatvorenia je vstup zdarma.

pixabay.com

Hrad Gibralfaro

Hrad sa nachádza na pahorku nad mestom a ponúka krásny vyhľad na celé okolie Malagy a mesto samotné. Hrad pozostáva z dvoch línii hradieb a ôsmych veží. Dlho bol hrad považovaný za jednu z najťažšie dobyvateľných pevností na Iberskom polostrove. Za vstup zaplatíte 2,20 € a v nedeľu je vstup od 14:00 zdarma. Ak sa rozhodnete navštíviť pevnosť Alcazaba aj Gibralfaro, kúpte si zvýhodnený lístok do oboch za 3,55 €.

Gibralfaro fotografia
Výhľad z hradieb hradu je naozaj výnimočný . Foto od schwanhals

Katedrála Malaga

Ak ste v Malage rozhodne nevynechajte túto krásnu katedrálu. Nazýva sa Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación, ale všetci ju poznajú pod menom “La Manquita”. Jej výstavba začala v roku 1528 a trvala takmer 250 rokov a aj tak ostala nedokončená. Na fasáde sa striedajú rôzne architektonické štýly od gotického, cez renesanciu až po barok.
V stupné je 5 €
a pre deti do 12 rokov je zdarma.

pixabay.com

 

Čo by ste mali v Malage ochutnať?

V Malage nájdete jedinečnú gastronómiu, v ktorej sa miešajú chute olív, mandlí, hrozna, rýb, zeleniny a ovocia.

Gazpachuelo Malagueño

Snáď najtypickejšie jedlo v Malage. Je to polievka, ktorú si kedysi pôvodne pripravovali rybári v oblasti El Palo. Pôvodne to bolo jedlo chudobných z rýb, zemiakov, vody, soli, majonézy a vínneho octu. Po čase kuchári recept vylepšovali, pridávali langusty, škepble alebo krevety.

wikimedia commons, CC BY-SA 3.0

Plato de los Montes de Malaga

V preklade názov znamená tanier jedla z kopcov Malagy. V podstate ide o mix rôznych potravín na jednom tanieri. Zvyčajne na ňom nájdete pečené zemiaky, vajíčka, chorizo, typické čierne párky morcilla, restovanú zelenú papriku a bravčové mäso.

Fritura Malagueña

Na ničom si nepochutnáte lepšie ako na pečenej rybe. V Malage ju vedia pripraviť takmer všade mimoriadne znamenito. Trik spočíva v tom, že ju musia vypražiť tak akurát, čo nie je vôbec jednoduché.

Viac cestovateľských príručiek o letenkách, ubytovaní a pamiatkach.

Ak vás Malaga neoslovila možno vás zaujme iné mesto do ktorého sa oplatí vycestovať. Prečítajte si viac o:

Ako na lacné letenky do Milána.

Aké pamiatky sa nachádzajú v Lisabone.

Aké možnosti ubytovania ponúka Berlín.

 

Zdroje

www.malagaturismo.com/en
tripadvisor.com
wikipedia.com
lonelyplanet.com
planetware.com

 

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre